Isırgan Otu Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Isırgan Otu Alerjisi Belirtileri ve Tedavisi

Isırgan Otu Alerjisi, Şifalı bitkiler virüs ve hastalıklara karşı vücudun direncini artıran, çeşitli hastalıkların tedavisi için Uzman tedavi oluşumuna yardımcı olmak için doğal bir çözüm yolu olarak binlerce senedir kullanılır. Ancak bu şifalı bitkilerin, cahilce tüketimi, diğer ilaç ve bitkilerle etkileşimi değişik sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bundan dolayı kullanılan her bitkinin doğru kullanımı öğrenildiği zaman fayda verecektir. Isırgan otu kuru ve taze halde; sapları, yaprakları, çiçekleri, kökleri ile kullanılabilen çok değerli bir bitkidir. Isırgan otu kullanımı genel olarak güvenlidir. Ancak ara sıra da olsa ısırgan otu alerjisi bulunmaktadır. Bu alerjiler arasında görülen; mide bulanması, terleme, ishal ve deri yüzeyine uygulandığında alerjiler yan etkileri arasındadır. Açık yaralara kesinlikle sürülmemeli ve yaş ısırgan otu deriye değdirilmemelidir.

Isırgan Otunun Alerjisi

Isırgan otundaki bulunan emergenz tüyler kaşıntı ve kızarıklığa sebep olur. İşte bu nedenle Isırgan otunun adı“ısırmak” kökünden gelen bir sözcükten gelir.

Isırgan otunun alerji oluşturabilecek başlıca yan etkileri şunlardır.

Adet döngüsünü değiştirebilme ile düşük riskini arttırır. Ayrıca hamilelik dönemi içinde kullanımı önerilmez.

Bazı kaynaklarda ısırgan otunun prostat büyümesi tedavisi için kullanılması ile alakalı makaleler yazılmış olabilir. Ancak bu tür yazıları okuyarak kendi kendinizi iyileştirmeye başlamadan önce, prostat büyümesinin kanser olup olmadığı hakkında, mutlaka bir doktora gidilerek, doğru teşhisin konulması sağlanmalı, doktor tavsiyesine göre ısırgan otu kullanılmadır.

Bazı araştırma sonuçlarına göre, ısırgan otunun kan şekerini yükselttiği gibi bulgular bulunmaktadır. Isırgan otu kullanan diyabet hastasının kan şekeri seviyelerinin yakından takibi gerekir.

Kuvvetli bir idrar söktürücü etkisi olan ısırgan otunun böbrek ve mesane sorunu olan hastaların kullanması tavsiye edilmez. Bu amaç için kullanılacaksa önce doktora danışılması gerekir.

Isırgan Otunun Diğer İlaçlarla olan Etkileşimleri

Kan incelticiler: Isırgan otu kanın pıhtılaşmasını engelleyebilmekte olduğu için kan inceltici ilaçla kullanıldığında etkileşime geçebilir.

Isırgan Otu Alerjisinin Diğer İlaçlar ile Açığa Çıkması:
Hipertansiyon ilaçları: Isırgan otu, kan basıncını azaltabilir, bu nedenle yüksek tansiyon için ilacı kullanıyorsanız ısırgan otu, bu ilaçların etkisini arttırabilir.

Diüretikler: İdrar söktürücü özelliği nedeniyle, ısırgan otuyla beraber diüretik kullanımı dehidratasyon tehlikesini arttırabilir.

Diyabet ilaçları: Kan şekerini düşürebildiğinden hipoglisemi sakıncasını arttırır ve diyabet ilaçlarının etkisi güçlenebilir.

Lityum: Vücudun bu ilaca verdiği etkide değişikliklere sebep olabilir.

Bu ve benzeri ilaçların yanında yardımcı tedavi amacıyla Isırgan otu kullanılması durumunda Isırgan otunun alerji ya da yan etkilerinden korunmak için doktor tavsiyesine uyulması gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Isırgan Otu Çayı

Isırgan Otu Çayı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Isırgan Otu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Isırgan Çayının Faydaları Nelerdir?

Isırgan Çayının Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Taze Isırgan Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Taze Isırgan Otu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?