Isırgan Otunun Yan Etkileri
11 Temmuz 2024

Isırgan Otunun Yan Etkileri


Isırgan otu vücudu güçlendirmek, temizlemek ve korumak gibi etkili özelliklere sahip olsa da diğer tüm şifalı bitkilerde olduğu gibi bilinçli olarak tüketilmelidir. Bazı otlar vücuttaki olumsuzlukları tetikleyebilir bu nedenle bir doktor gözetiminde kullanılması tavsiye edilir.

Doktorunuzun tavsiye ettiği oranlarda kullanmak genellikle güvenlidir ve herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Ancak mide ağrısı, terleme, ishal, ciltte döküntü (Özellikle krem ya da yağ şeklinde cilde direk uygulandığında), alerji gibi yan etkiler sayısı az olmakla birlikte bazı hastalarda gözlemlenmiştir. Isırgan otu yaprakları açık bir yara üstünde kesinlikle kullanılmamalıdır. Adet döngüsünü değiştirebileceğinden hamile kalmak isteyen kadınların kullanması tavsiye edilmez. Emzirme ve hamilelik dönemindeki etkileri bilinmediği için kullanılmamalıdır.

Kan şekeri seviyesinde sorun bulunanların ısırgan otunu doktora danışmadan kullanmaması gerekir. Çünkü bitki kan şekerini düşürebilir ya da yükseltebilir. İdrar söktürücü olan ısırgan otu çayı böbrek ve mesane sorunu olanlarda doktora danışılmadan tüketilmemelidir.

Isırgan otu çayı kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime geçebilir ve kanın pıhtılaşmasını etkileyebilir. Aspirin dahil olmak üzere kan inceltici özelliği bulunan ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir.

Yüksek tansiyon ilaçlarının etkisini arttırabileceğinden bu ilaçlarla birlikte tüketilmesi sakıncalıdır. Ayrıca fazla suyu atmak için ilaç kullanıyorsanız ısırgan otu çayı içmeniz dehidratasyon riskini arttırabilir.
Lityum kullanıyorsanız ısırgan otu çayı ilacın vücuttaki etkisini azaltabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Su

28 Nisan 2024 Pazar

Isirgan otunu kaynatip ictim yuksek miktarda bende sinir yapti kalani doktum icmedim kesinlikle şok oldum nasil sinir yapti anlatamam

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Su,

Isırgan otu bazı insanlarda farklı tepkimelere yol açabiliyor. Senin yaşadığın bu sinirlilik hali de bu tür bir etki olabilir. Belki de senin vücudun ısırgan otuna karşı hassastır. Bu tür bitkisel çaylar herkes üzerinde aynı etkiyi göstermeyebilir. Dikkatli olmakta fayda var, yaşadığın bu durumu bir sağlık profesyoneline danışarak paylaşmak iyi olabilir. Geçmiş olsun!

2. Cevap
cevap

Vakıa

Her bitki de olduğu gibi ısırgan otunun suyunu da dikkatli kullanmak gerekir. Ama ısırganin otunun zararlari icin sinir sistemini bozacak her hangi bir etken yoktur. Genelde kadinlarin adet duzenlerini bozar mide ağrısı ve ishal gibi yan etkiler bilinmekte.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Isırgan Otu Yetiştiriciliği

Isırgan Otu Yetiştiriciliği

Haber Bülteni

Güncel

Ahmet Maranki Isırgan Otu

Ahmet Maranki Isırgan Otu

Güncel

Isırgan Otunun Yan Etkileri

Isırgan Otunun Yan Etkileri