Isırgan Otunun Cilde Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Isırgan Otunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otunun Cilde Faydaları, ısırgan otu geçmişten bugünümüze kadar gelen pek çok cilt sorunlarına karşı en etkili olan doğal mucizevi bir iksir olarak kabul edilmektedir. Isırgan otu akne, siyah nokta ve sivilce gibi rahatsızlıklardan dolayı tahribata uğramış olan ciltlerin derinlemesine onarım yaparak ve besleyen çok faydalı bir bitkidir. Isırgan otu ilk başta yağlı ciltlerde kullanıldığı gibi, aynı zamanda her cilt tipi için en uygun olan ideal doğal yöntemlerden birisidir. Ciltte meydana gelen sarkmaları ve kırışıklıkları önler, gözaltında ortaya çıkan torbaları ve morlukları giderme hususunda çok etkilidir. Ayrıca ısırgan otu cildin ihtiyaç duyduğu vitaminlerin kolaylıkla alınmasını sağlamaktadır. Hatta ısırgan otu cilt üzerinde meydana gelen pullanma olmasını önlemektedir. Isırgan otu özellikle cilt kanserine koruma hususunda en etkili olan yöntemdir. Çiğ olan ısırgan otu ile hazırlanan suyu cilde sürüldüğü zaman özellikle yüz bölgesinde ortaya çıkan sivilcelere sürüldüğünde oldukça faydalıdır. Çiğ ısırgan suyu hem sedef rahatsızlığına hem de egzama hastalığı için kullanıldığında büyük ölçüde faydalı olmaktadır. Bunun dışında çiğ ısırgan otunun suyu vücudun bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi bulunmaktadır. Isırgan otu özellikle ciltte meydana gelen her türlü cilt hastalıklarının giderilmesi açısından çok etkilidir.

Isırgan Otunun Ciltteki Egzama ve İltihaplı Yaralara Faydası, 

Isırgan özellikle ciltte oluşan egzama ve iltihaplı yaraların iyileştirilmesi hususunda oldukça faydalı olan bitkilerden birisidir. Isırgan otunun toprağın üzerinde kalan üst kısmı ile, arpa ununu ve inek sütünü karıştırarak hazırlanan lapa karışım cildin sorunlu olan kısmına uygulanması gerekmektedir. Ayrıca egzama tedavisi için kurutulmuş olan ısırgan otunu iyice döverek toz haline getirelim ve ciltteki problemli olan bölgenin üzerine uygulanması kullanılabilecek ısırgan otunun başka bir yöntemdir.

Isırgan Otunun Cilt Lekelerine Faydaları, 

Özellikle kişilerin yüzünde ya da herhangi bir bölgesinde cilt üzerinde oluşan lekelerin giderilmesi için oldukça faydalı doğal bir yöntemdir. Suyun içerisinde kaynatılan ısırgan otu bitkisinin suyunu cildinizde lekeli olan bölgeye sürerek uygulayabilirsiniz.

Isırgan Otunun Ciltteki Çıbana Faydası, 

Pek çok kişi iltihaplı çıban yüzünden oldukça zor zamanlar yaşamaktadır. Özellikle iltihaplı çıban ağrı verici ve çok rahatsız edici bir sorundur. Isırgan otu iltihaplı çıban üzerinde hafifletici bir etkiye sahiptir. Isırgan otunun üst kısmındaki kalan bölümünü ebegümeci ve nohut ile döverek toz haline getirin. Ardından cildinizdeki çıbanlı olan bölgeye elde ettiğiniz bu karışımı sürün ve üzerini temiz bir bez ile sarın.

Isırgan Otunun Sedef Rahatsızlığına Faydası

Sedef hastalığı birçok kişiyi rahatsız edici ve sıkıntı yaratan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Özellikle görünüm olarak sıkıntı yaratan sedef hastalığına ısırgan otu bitkisi oldukça faydalıdır. Isırgan otunu suyun içine ilave ederek iyice kaynatın ve ardından hazırladığınız suyu için. Isırgan otu ile hazırlanan suyu mutlaka her gün taze olarak hazırlayıp tüketilmelidir.

Isırgan Otunun Soğuk ve Güneş Alerjisine Faydası, 

Isırgan otu hem güneş hem de soğuk alerjisine oldukça etkili olan doğal bir tedavi şeklidir. Soğuk ve güneş alerjisi için ısırgan otunun kök kısmının üstündeki kalan tarafını, soğan, yağ ve su ile pişirilerek yenmesi önerilmektedir.

Isırgan Otunun Temriye Olan Faydası, 

Temriye hastalığı genellikle herkes tarafından pek sık bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Özellikle geçmişte oldukça sıklıkla karşılaşılan bir hastalıktır. Temriye rahatsızlığının iyileştirilmesi için kullanılan ısırgan otunun kökleri hazırlanan çayın tüketilmesi gerekmektedir. Isırgan otunun kökleri hazırlanmış olan çay sadece temriye rahatsızlığını iyileştirmenin yanında ciltte mevcut olan rahatsızlıkların giderilmesinde önerilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Isırgan Otu

Isırgan Otu

Isırgan Otunun Yan Etkileri

Isırgan Otunun Yan Etkileri

Haber Bülteni