Isırgan Otu Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı
21 Haziran 2024

Isırgan Otu Maskesi Hazırlanışı ve Uygulanışı

Isırgan otu, faydalı otlar arasında ilk sıralarda yer alır. Ülkemizde her yörede bolca bulunur. Her yerde kolayca yetişebildiği için taze olarak tüketileceğinde olabildiğince temiz yerlerden toplanması önerilir. Ayrıca Avrupa, Kuzey Amerika, Asya'da soğuk bölgelerde ve Kanada'da bazı bölgelerde yetişir. Koyu yeşil renkteki yaprakları tırtıklı bir yapıya sahiptir. Yılın her mevsimi yetişebilir. Haziran ayından itibaren Eylül ayına kadar çiçek açar.

Isırgan otu, saç bakım konularında ve özellikle saç dökülmelerine karşı önemli bir şifa kaynağıdır. Ayrıca cilt hastalıklarından en yaygını olan egzama tedavisinde ve cilt üzerindeki diğer yaraların tedavisinde kullanılır.

Isırgan Otu Maskesi Faydaları

  • Isırgan otu, saç dökülmelerinin çözümünde birebir etki yaratır.
  • Saç yapısını yenileyici özelliği sayesinde kepek problemlerini ortadan kaldırır.
  • Saç diplerinin nefes almasını sağlar ve böylece saç tellerinin güçlenmesine, kalınlaşmasına ve gürleşmesine yardımcı olur.
  • Saçtaki yıpranmaları iyileştirir ve saçların daha canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.
  • Saçların daha parlak ve daha dolgun görünmesini sağlar.

Isırgan Otu Maskesi Nasıl Yapılır?

Birbirinden farklı şekillerde kullanılan birçok ısırgan otu maskesi bulunur. Bunlardan birkaçı aynı zamanda cilt temizliği için kullanılırken bazıları ise sadece saç bakımında kullanılır. En sık tercih edilen ısırgan otu maskelerine verilebilecek örnekler şu şekildedir:

  • **İlk Tarif:** Cezvede 2 bardak su kaynatılır ve içerisine 1 avuç kurutulmuş ya da taze ısırgan otu ilave edilir. Yaklaşık olarak 5-6 dakika kaynatılır. Isırgan otu suyu ılındıktan sonra ister saçlara ister cilde uygulanır. Saçları şampuanla yıkadıktan sonra durulama suyu olarak ya da cildi yıkama suyu olarak kullanabilirsiniz. Sabah akşam olmak üzere cildi yıkamak için ve 2 günde bir saçlarda kullanabilirsiniz.
  • **İkinci Tarif:** Kurutulmuş ya da taze ısırgan otu tencereye alınır. Üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su ilave edilerek tencere ocağa alınır. Su kaynadıktan sonra üzerine 1 tatlı kaşığı sirke ilave edilir. Yaklaşık 2-3 dakika daha kaynattıktan sonra tencere ocaktan alınır. Kaynayan su ılındıktan sonra içerisine 1 yemek kaşığı lavanta yağı ilave edilir. Hazırlanan karışım süzülerek sprey şişesine doldurulur. Yıkanmış ve durulanmış saçlara sıkılır ve masaj yapılarak uygulanır. Saçlar daha sonra havlu ile sarılarak yaklaşık 1-2 saat beklenir. Saçların daha sonra yıkanmasına gerek kalmadan sadece taranması yeterlidir.
  • **Pratik Çözüm:** Vakti olmayanlar için ısırgan otu içerikli şampuanlar ya da saç kremleri kullanmak da aynı şekilde faydalıdır. Kaynatılmış ısırgan otu suyu saçları durulama sırasında kullanılabilir. Ayrıca ısırgan otu ve zeytinyağını karıştırarak saçlara maske olarak uygulamak mümkündür. Aynı işlem argan yağı için de kullanılabilir. Argan yağının içine ısırgan otu suyunu karıştırarak hafif nemli saça uygulayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Isırgan otu yaprakları üzerinde bulunan ince tüyler cildi tahriş eden kimyasal maddeler içerir. Yaprağın cilt ile temasında bu kimyasallar cilde zarar verir. Taze ısırgan otu yapraklarına ya da sapına dokunmak oldukça acı vericidir. Isırgan otunu kullanmadan önce alerji olup olmadığı kontrol edilmelidir. Saçlara uygulanmadan önce cilt üzerine sürülerek herhangi bir reaksiyon olup olmadığı teyit edilmelidir. Aksi bir durumla karşılaşılırsa ısırgan otu kesinlikle saçlara uygulanmamalıdır.

Ekstra Bilgiler

Isırgan otu taze ya da kurutulmuş olarak aktarlardan kolaylıkla temin edilebilir. Düzenli kullanım sonucu saçlarda oldukça kısa sürede fayda sağlar. Isırgan otunun cilt üzerindeki etkileri de oldukça olumlu olup, cildi gençleştirici ve yenileyici özelliklere sahiptir. Saç ve cilt sağlığınız için ısırgan otunu doğal bakım rutininize eklemeniz uzun vadede olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Isırgan Otu Çayı

Isırgan Otu Çayı

Haber Bülteni

Güncel

Isırgan Otu Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Isırgan Otu Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?