Isırgan Tohumunun Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Isırgan Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan Tohumu

Genel Bilgilendirme

Isırgan bitkisi, Mayıs-Ağustos ayları arasında çiçek açan, 20-100 cm boyunda, harabe, viranelik, yol kenarları ve duvar diplerinde bulunan bir yıllık tek evcikli otsu bir bitkidir. Gövdesi dik, dört köşeli, basit ya da tabandan itibaren dallanır ve üzerinde yakıcı tüyler bulunur. Yaprakları saplı olup, oval şekilli ve dişli kenarlara sahip, üst tarafı koyu yeşil renkli ve parlaktır. Erkek ve dişi çiçekler birlikte olup, yaprakların koltuğunda uzayan saplı ufak çiçek durumları mevcuttur. Çiçek örtüsü dört parçalıdır. Meyveleri esmer renkte olup fındık gibidir. Tohumu yağ ihtiva eden bir besi dokusuna sahiptir. Türkiye'de tüm Anadolu genelinde yetişmektedir. Isırgan bitkisinin yüzeyini saran ve değildiği zaman insan tenine acı veren yakıcı tüyler, formik asit ile histamin, klorofil, asetilkolin, demir ve C vitamini içerir.

Toplanması

Isırgan bitkisi, baharın başlangıcından sonbaharın bitimine kadar toplanabilir. Kuru, gölgeli ve havadar yerlerde ince bir şekilde serilerek kurutulabilir. Kökleri ise sonbaharda toplanıp iyice temizlendikten sonra kurutulmaya bırakılır. Tohumlar ise Temmuz-Ağustos dönemlerinde toplanmaya başlanır ve kuru, nem olmayan yerlerde saklanır.

Şifası

Kanser

Isırgan otu ve tohumları kansere umut olmuştur. Isırganın yaprakları az kekik ve oğul otu ile demlenerek, balla tatlandırılıp günde 3-5 bardak içildiğinde şifalıdır. Isırgan tohumu, şalgam tohumu ve polenle birlikte öğütülerek balla macun yapılıp yenmeye devam edilir. Bu kürler, erken teşhis tedavilerinde kansere çare olabilir, geç teşhis tedavisinde vücuda direnç kazandırır.

Vücudu Kuvvetlendirici

Isırgan tohumu, polen ve keten tohumu öğütülüp balla macun yapılarak yenmeye devam edilmelidir.

Hormon Dengeleyici

Günümüzde kimyasal ve konsantre gıdalar hormon dengesini bozmaktadır. Isırgan otu ve tohumları, erkek ve kadınlarda görülen hormon bozukluklarında umut ışığı olmuştur. Kadınlarda görülen tüylenme halinde, erkek ısırgan tohumu balla macun yapılıp yenmeye devam edilir. Erkek ısırgan tohumu, sirke ile karıştırılıp yenmeye devam edilir. Erkek ısırgan yaprakları az kekik ile karıştırılıp demlenip balla tatlandırılarak içilmeye devam edilir. Erkeklerde görülen sakal ve bıyık çıkmaması (kösellik) durumunda dişi ısırgan tohumları balla macun yapılıp yenmeye devam edilir.

Faydaları

Isırgan otu hemen hemen her hastalığa şifalı gelen mucizevi bir bitkidir:
 • Çeşitli rahatsızlıkların etkisi ile oluşan şiddetli baş ağrılarında yararlıdır.
 • Kan temizleyici olduğundan egzama ve bazı mantar hastalıklarına iyi gelir. Sivilcelere iyi gelmektedir.
 • Kan temizleyici özelliğinin yanı sıra kan yapıcı özelliğine de sahiptir. Bu sebeple sarılık, kansızlık ve ağır kan hastalıklarında fayda sağlar.
 • Pankreas üzerine iyi uyarıcı etki yapar.
 • Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.
 • İdrar yolları hastalıkları, enfeksiyonları ve idrar tutukluğunu düzeltir. Böbrek taşlarına da iyi gelmektedir.
 • Çayı kabızlığa 3-4 haftalık bir kür halinde iyi gelir.
 • Ayrıca zindelik ve enerji vermektedir.
 • Grip ve soğuk algınlıklarına karşı koruyucu olarak kullanılır.
 • Mide ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Siyatik ve romatizma hastalarında ısırgan banyoları fayda sağlar.
 • Çayı ile saçlar yıkandığında canlanır ve parlar. Kepeği önler.
 • Ayak damarları ve koroner damar daralmalarına ısırgan kökü banyosu faydalıdır.
 • Akciğer kanserinde ebegümeci ile %3 seviyelerinde başarı gösterdiği kanıtlanmıştır.
 • Kuyruk sokumundaki kıl dönmelerine lapası iyi gelir.
 • Sulu gözleri rahatlatır, saman nezlesinin semptomlarını hafifletir.
 • Tohumları immün sistemi güçlendirici olduğundan yaşlılara iyi gelir.
 • Tansiyon düşürücü etkisine sahiptir.
 • Gargarası nefesi temizler, cilt temizliğine de yararlıdır.

Kullanım Şekli ve Dozu

Çay

1 çay kaşığı bitki ya da kök, 150 ml suda 5 dakika kaynatılarak süzülür. Günde 2-3 fincan içilir.

Bitkinin Özsuyu

Taze bitki preslenerek elde edilmektedir. Çok çabuk mayalanarak bozulduğundan serin ve kapalı yerlerde çok kısa süre saklanmalıdır. Taze taze hazırlanması gerekmektedir. Günde 3 defa 5 ml (1 çay kaşığı) toplam 15 ml alınmalıdır.

Banyo

1 kg bitki kökü temizlenerek 1-2 litre kaynar su ile haşlanır ve 15 dakika demlenir, süzülür.

Tentür

İnce kıyılmış bitki bir kavanoza konarak üzeri %40'lık alkolle örtülünceye dek doldurulur. 3 hafta bekletilip süzülür. Günde 3 defa 2,5-5 ml, toplam 7,5-15 ml alınabilir.

Uyarı

Ağır kalp hastaları, şeker hastaları ve böbrek hastaları kullanmamalıdır. Bazı insanlarda mide bulantısı ve idrarda zorluk olmak üzere içeriğindeki formik asit ve histamin dolayısıyla sürüldüğünde deriyi acıtarak tahrişe sebep olur. Bazen de çayı deriye rahatsızlık vermektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Refhan

12 Temmuz 2024 Cuma

Isırgan bitkisinin toplanması sırasında nelere dikkat etmeliyim? Özellikle sonbaharda köklerini toplarken dikkat etmem gereken özel bir durum var mı? Ayrıca, taze bitkinin özsuyunu elde ederken hangi koşullarda saklamalıyım ki bozulmasın?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Refhan, isırgan bitkisini toplarken dikkat etmen gereken ilk şey, eldiven kullanmak olmalı. Bitkinin yapraklarındaki kılcal yapılar cildini tahriş edebilir ve kaşıntıya neden olabilir. Sonbaharda köklerini toplarken, bitkinin çevresindeki toprağı nazikçe kazımalısın ki köklere zarar vermeden çıkarabilesin. Topladığın kökleri hemen kullanmayacaksan, güneş görmeyen, serin ve kuru bir yerde saklaman önerilir.

Taze isırgan bitkisinin özsuyunu elde ettikten sonra, özsuyun bozulmaması için hava almayan cam bir kavanozda saklaman iyi olur. Ayrıca, bu kavanozu buzdolabında muhafaza edersen özsuyunun tazeliğini daha uzun süre koruyabilirsin. Yine de, özsuyunu mümkün olan en kısa sürede kullanman en iyisi olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Isırgan Otu

Isırgan Otu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Basura İyi Gelir mi?

Isırgan Otu Basura İyi Gelir mi?

Isırgan Otunun Zararları Nelerdir?

Isırgan Otunun Zararları Nelerdir?

Isırgan Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Suyu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?