Isırgan Otu Hemoroid Kürü Hazırlanışı ve Uygulanışı
15 Mayıs 2024

Isırgan Otu Hemoroid Kürü Hazırlanışı ve Uygulanışı

Isırgan otu hemoroid için kullanılan kürlerden bir tanesidir. Isırgan otu hemoroid için kür, nasıl yapılır bunu anlatmadan önce hemoroid rahatsızlığından kısaca bahsetmekte fayda var.

Hemoroid rahatsızlığı halk arasında basur olarak da bilinmektedir. Hemoroid, daha çok toplardamarlarının şişmesi ve genişleyerek dışarı sarkmasıyla meydana gelmektedir. Hemoroid iç (İnternal) ile dış (External) olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan iç hemoroid genellikle fazla ağrı ve kaşıntıya neden olmadığı için hastaya çok fazla rahatsızlık vermemektedir. Çok ileri evrelerde olmadıkça sadece aralıklı rektal kanama şeklinde belirti vermektedir. İleri evrelerde makattan dışarı çıkan ve kendiliğinden ya da parmakla normale dönen memeler ortaya çıkabilmektedir. Dış hemoroid ise kendilerini genellikle ağrı, kanama, hassasiyet ve yanma ile kendini göstermektedir.

Hemoroid hastalığına neden olan faktörler ise;
  • Düzensiz tuvalet alışkanlığı, kabızlık ve ishal gibi.
  • Genetik yatkınlık
  • Hareketsiz yaşam
  • Obezite, şişmanlık
  • Hamilelik, doğumlar (Genellikle geçici hemoroide neden olur.)
  • Yaşlanma
  • Uzun süre oturma
  • Beslenme, düşük lifli gıdalarla beslenme.
Isırgan otu hemoroid kürü hazırlamak için doğada kendiliğinden yetişen veya aktarlardan kurutulmuş olarak ısırgan otunu temin edebiliriz. Isırgan otu çıplak elle değdiğiniz zaman veya tutulduğu zaman kaşındıran ısırgan otunun, sağlığa mucizevi yararları bulunmaktadır. Isırgan otunun ağrı kesici özelliğinin olduğu ve mikroorganizmaların yayılmasını engellediği herkes tarafından bilinmektedir. Isırgan otu kürlerinin, tedaviye yan destek olması açısından tüm bitkilerin başında gelmektedir. Isırgan çayı, lapası ve çeşitli markaların ısırgan ekstreleri uygulanarak kullanılmaktadır. Isırgan otu doğal olarak tarlalarda, dere kenarlarında, otlaklarda yetişmektedir. Bahar aylarında temiz yerlerden toplanan ısırgan otu gölgede kurutularak yıl boyunca kullanılmaktadır. Hemoroid hastalığı muayene olmaya utanıldığı için bitkilerle ve diğer doğal yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan hastalıkların başında gelmektedir. Hemoroid tedavisine başlamadan evvel mutlaka teşhisi bir Uzman tarafından doğrulatmak gerekir. Teşhis Uzman tarafından konulduktan sonra bitkisel tedaviler uygulanabilir. Bitkisel tedavilerden bir tanesi olan ısırgan otu hemoroid kürü aşağıdaki gibi uygulanabilir.

Isırgan otu hemoroid için malzemeler
  • Bir avuç ısırgan otu
  • Üzeri kapanıncaya kadar su
Isırgan otu hemoroid için kürün nasıl yapılır?

Bir avuç ısırgan otu, geniş bir kap içerisine konulduktan sonra üzeri kapanıncaya kadar su eklenmelidir. Su eklendikten sonra ısırgan otunu ocak üzerinde orta ateşte haşlamalısınız. Lapa haline gelinceye kadar bir süre haşlanmalıdır. Eğer taze ısırgan otu değil ise aktarlardan alınmış ise ısırgan otunun raf ömrünü doldurmaması lazım. Lapa haline gelinceye kadar haşlandıktan sonra ılımaya bırakılır. 10-15 dakika bekledikten sonra ılık hale gelince ince bir tülbente konularak makata, basur olan kısma yerleştirilir. Makatta 15 dakika bekletilir. Kısa bir süre sonra etkisini görmeye başlayacaksınız. Zamanla ağrısının azaldığını göreceksiniz. Bu uygulamayı haftada 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz. Sonra hemoroid ağrılarının, yanmanın ve hassasiyetin azaldığını hissedeceksiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Isırgan Otu Tarihi

Isırgan Otu Tarihi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Basura İyi Gelir mi?

Isırgan Otu Basura İyi Gelir mi?

Isırgan Otlu Şampuan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otlu Şampuan Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İbrahim Saraçoğlu Isırgan Otu Kürü Hazırlanışı ve Uygulanışı

İbrahim Saraçoğlu Isırgan Otu Kürü Hazırlanışı ve Uygulanışı

Isırgan Otu Çayı

Isırgan Otu Çayı