Isırgan Otu Kökü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Isırgan Otu Kökü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Kökü, Isırgan otu kökünden başlamak üzere yaprakları ve tohumları bile çok faydalı bitkidir. Eski çağlardan beri alternatif tedavi yöntemlerinde çok büyük bir yeri vardır. Uzun yıllar kendini haşerat ve hayvanlardan koruyabilen bir bitkidir. En etken yeri ısırgan otunun köküdür.

Isırgan Otu Kökü Faydaları Nelerdir?

Böbrek rahatsızlıkları, çekilmez derecede çok olan baş ağrılarına ve egzamaya çok iyi gelmektedir. Egzama genellikle bağlı bir nedene dayandığından onları içerden kan temizleyici bir alternatif ilaçla tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu ilaçların en basında ısırgan otu kökü gelmektedir. Kan temizleyici özelliği oldukça fazladır. Aynı zamanda vücudun kan oranını yükseltebilen bir bitkidir. Kan yapıcı özelliği özellikle pankreas üzerinde olumlu etkileri vardır. Kandaki şeker oranını düşürücü özelliğe sahiptir. Böbreklere iyi geldiği ve dışkılama kolaylığı sağladığı için diyet listelerinde büyük yer kaplamaktadır. Kök demlenerek çay şeklinde içilebilir. Bu çayın kokusu ve tadı kötü değildir yalnız tadını beğenmeyen kişiler çaya nane ve papatya ekleyerek kokusunu ve tadını değiştirebilir. Karaciğer, safra kesesi, dalak hastalıkları, bağırsak ve akciğer hastalıklarında etken bir bitkidir. Mikroplu hastalıklarda veya mikropların çoğaldığı hastalıklarda bitki iyi bir yardımcıdır. Yaş ilerledikçe vücuttaki demir miktarı azalmaya başlar. Bu nedenle yorgunluk, bitkinlik halleri ortaya çıkar. Böyle durumlarda demir içerikli ısırgan otu kökü kullanılması sonucu insanlar kendisini eskisinden iyi hisseder, enerjisi yerine gelir eskiye oranla kendini çok daha iyi hisseder. Bitki, soğuk algınlığına yatkınlığı önler, romatizma hastalığında yardımcı olarak kullanılabilir. Çok bilinen bir faydası olmasa da kilo vermeye yardımcı olur.

Isırgan Otu Kökü Nasıl Kullanılır?

Bitki ne kadar taze olursa o kadar etkilidir. Sadece yaz aylarında yetiştiği için kış aylarına da stok yapmak faydalıdır. Kullanım hastalıklara ve kişiye göre değişebilir. Damar tıkandıklarında ısırgan otu kökü çok iyi gelmektedir. Bu durumda bitki ile banyo yapmak en etkili yöntemdir. Kas ağrısı ve kramp sıkıntısı çekenler bitkiyi ezerek krem şeklinde bölgeye masaj yaparak uygulamaları gerekmektedir. İltihaplanmalarda ve ağrılı bölgelerde bitki bölgeye bitki yalın halde sürülerek uygulanır. Örneğin kalçada bir ağrıya uygulanacaksa kalçadan diz kapağına kadar sürülerek uygulanır. Isırgan otu kökünün kaşıntı yapması uygulama sonrası bölgeye pudra sürerek önlenebilir.

Isırgan otu kökü kalp ve böbrek rahatsızlıklarından oluşan ödemlerde kullanılması yan etkilere neden olabilir. Takibi yapılmalı ve böyle bir durum olursa Uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Isırgan Otu Çayı

Isırgan Otu Çayı

Editörün Seçtiği

Isırgan Otu

Isırgan Otu

Haber Bülteni