Isırgan Otu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Isırgan Otu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Yağı: Avrupa ülkelerinde gençlik yağı veya gençliğin iksiri olarak bilinen ısırgan otu yağı, Isırgan tohumunun sıkıştırılması ile elde edilmektedir. Vücudun savunma sistemine güç vermesi, virüs ve bakteri iltihaplanması için direnci artırması, kanı temizleme etkisi, ısırgan otu yağı yararları olarak belirtilebilir. Isırgan otu yağının ekolojik şartlar altında üretilmiş ve soğuk sıkım ile elde edilenlerin kullanım için daha uygundur.

Isırgan Tohum Yağı Kullanımı: Saç dökülmesi, romatizma şikâyetler, hücre yenileme ve kanı temizleme için ayrıca, miyom küçültücü olarak kullanılır. Bir fincan su içine 5 damla damlatılır, dahili olarak her gün 2 defa uygulanır. Harici olarak deriye masaj yaparak kullanılabilir. Saç dibine friksiyon yapılarak uygulanır.

Isırgan Otu Yağı Önemi

Isırgan otu yağı, halk arasında çok fazla bilinmediği halde tıbbi bakımdan son derece değerli ve bir o kadar da zor elde edilen bir yağdır. Minicik ısırgan tohumundan elde edilen, Almanya ile Orta Avrupa ülkeleri içinde yaygın halde kullanılan ısırgan otu yağı bağışıklık sistemi ve deri bağ dokusunu güçlendirmesi sebebiyle “gençlik yağı” diye tarif edilir. Bu yağın özellikle ilkbahar ile sonbaharda en az ikişer aylık kürler halinde kullanımı önerilir. Bu yağdan fayda almak için, diğer yağlarda da olduğu üzere ısırgan otu yağının da soğuk presleme sistemiyle üretilmesi şarttır. Bu yağdan yapılan kür boyu sabah akşam birer tatlı kaşığı yahut damlalık ile satılan ambalajlı paketler için 20 damla kullanım önerilmektedir.

Isırgan Otu Yağı Cilt Üzerinde Kullanımı: Isırgan otu yağı içinde bulunan ve Aha ile Ala olarak isimlendirilen değerli maddeleri nedeniyle cilt ve deri bakım ürünleri içinde kimyasal olarak ayrışımdan sonra kullanılır. Bu kremlerin çok fazla yer etmemiş kırışmaların giderilmesi için etkisi vardır. Mesela göz etrafında oluşan ve kazayağı olarak bilinen ilk kırışmaların çıkmaya başladığı andan itibaren düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman etkisi görülür Krem olarak değil de doğrudan yağ olarak kullanmak isteyenler için ısırgan otu yanında badem ile üzüm çekirdeği yağının kullanılması da önerilir. Bu yağlar ince olduğu için deri üzerinde emilimi hızlı olan yağlardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Isırgan Otu Tarihi

Isırgan Otu Tarihi

Haber Bülteni

Güncel

Isırgan Otu

Isırgan Otu

Güncel

Isırgan Otu Basura İyi Gelir mi?

Isırgan Otu Basura İyi Gelir mi?