isirganotu.gen.tr https://www.isirganotu.gen.tr Isırgan Otu, Isırgan Otu Faydaları ve Yan Etkilerli tr-TR hourly 1 Copyright 2020, isirganotu.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Tue, 26 May 2020 00:00:00 +0000 60 Isırgan Otu Basura İyi Gelirmi https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-basura-iyi-gelirmi.html Thu, 15 Nov 2018 22:28:02 +0000 Isırgan otu basura iyi gelirmi: Bu şifalı bitki insanlar tarafından faydaları çok bilinen ve yüzyıllardır birçok sağlık sorunu tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Yeşil ve kaşındırma özelliği olan yaprakları yüzünd Isırgan otu basura iyi gelirmi: Bu şifalı bitki insanlar tarafından faydaları çok bilinen ve yüzyıllardır birçok sağlık sorunu tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Yeşil ve kaşındırma özelliği olan yaprakları yüzünden toplanırken, yapraklarının gövdesinden ayrılırken bir takım sıkıntılar çekilir. Hatta ısırganın cildi tahriş etmesi sonucunda vücuttaki kaşıntılar ve sızlamalar nadiren de olsa 12 saate kadar devam edebilir. Fakat şifası bu kadar çok olan bu bitki tüm bu zorluklarına rağmen birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Mutfakta tüketildiği kadar tekstil sektöründe de kullanılır. Mutfakta ısırgan otu yemeklerinize karıştırarak baharat olarak kullanabileceğiniz gibi  sade bir şeklinde de tüketebilirsiniz. Isırgan otu çayının  faydaları bilinmesi halinde bu bitkiyi daha çok kullanacağınızı tahmin ettiğim için sizlerle ısırgan otu çayının yaralarında, paylaşmak istiyorum.  .

Isırgan otu basura iyi gelirmi

En önemlisi ısırgan otunun bakterilere, mikroplara karşı bir şifalı bitki olduğu hepimiz tarafından bilinmelidir. Vücudu temizler, tonik gibi kullanılabilir. Saçlarınızın kırılganlığından, bakımsız ve gelişigüzel görünümünden kesinlikle şikayet etmeyi bırakacaksınız. Isırgan otu çayı   sayesinde saçlarınız canlılık kazanacak, herkesçe fark edilen bir parlaklığa sahip olacaktır. Ayrıca saçınızdaki bulunan kepekle de ısırgan otu ile mücadele edebilirsiniz. İçindeki A, B ve C vitaminleri sayesinde vücudumuza vitamin de sağlamaktadır. Astım, bronşit  gibi solunum sistemi hastalıklarına, Kansızlık yani anemi hastasıysanız kesinlikle tercihiniz yine  çayı olmalıdır. Şeker hastaları ve gut hastaları da hiç korkmadan ısırganı yemeklerinde tüketebilir ve şifa bulabilirler. Cildinizle bir türlü sivilcelerle barışamıyor, cildinizdeki sivilcelerden kurtulmak ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmak istiyorsanız mutlaka bu şifa kaynağı bitkiyi kullanmanızı öneriyoruz. 

Vücudunuzdaki yaralara, çillere, güneşlenme sonrası oluşmuş lekelere bu yararlı bitkiyi kullanarak veda edebilirsiniz. Ülser gibi mide rahatsızlıklarına da yarar sağlar. Başta prostat hastalığı olmak üzere birçok kanser türünü engeller. Romatizmayı geçirir. Özellikle ishal tedavisinde faydalanılır. Ayrıca basur ve egzama tedavilerinde de şifa verir. Kan dolaşımını da düzenler. İdrar sorunu olan kişilere yararlıdır kısacası belirttiğimiz gibi ısırgan şifası oldukça çok olan bir bitkidir. Siz de bu şifalı bitkinin faydalarını görmek istiyorsanız çay olarak veya yemeklerinizde baharat olarak ısırgan otu mutlaka tüketmelisiniz. Şimdi sizlere basur sorunu yaşayan hastalarımız için bir lapa hazırlayalım. Bir avuç ısırgan otunu az suda haşlamalı. Lapa halinde olacak şekilde Yalnız, ısırgan otunun raf ömrünü tamamlamamış olması lazım. Isırgan lapasını yaptıktan sonra ılık iken tülbentte koyup makata yerleştirmeliyiz. 15 dk. Burada bekletelim göreceksiniz çok etki edecek ve basur sorunundan kurtulacaksınız. Acil şifalar dilerim.

]]>
Ahmet Maranki Isırgan Otu https://www.isirganotu.gen.tr/ahmet-maranki-isirgan-otu.html Fri, 16 Nov 2018 00:52:06 +0000 Ahmet Maranki Isırgan Otu, kullanmayı öneriyor. Hasta olmak şart değil, çok fazla faydası olduğu bildirilen ısırgan otunun tüketilmesi, şifalı bitkilerin rağbet gördüğü bu dönemde, uzman doktorlarca tavsiye edi Ahmet Maranki Isırgan Otu, kullanmayı öneriyor. Hasta olmak şart değil, çok fazla faydası olduğu bildirilen ısırgan otunun tüketilmesi, şifalı bitkilerin rağbet gördüğü bu dönemde, uzman doktorlarca tavsiye edilmektedir.

Ahmet Maranki ısırgan otunun fayda ve yararlarını anlatıp, bir çok hastalığın tedavisi için ısırgan otunun kullanıldığını belirtti Isırgan otu kökünden ve tohumdan başlanarak her tarafından faydalanılan bir bitki türüdür. Isırgan otu özellikle egzama hastalıklarında çok etkili olan bir şifalı bitkidir. Bundan ayrı; böbrek hastalıkları, baş ağrıları, migren gibi birçok hastalıklar için kullanılır.

Isırgan otu kan temizleyerek, vücudun iltihap yapmasına engel olur. En fazla idrar yollarında görülen bu enfeksiyonları ısırgan otu ile önlenebilir. Isırgan otu ilk bahar ve son bahar aylarında filizlenir. Bu aylarda ısırgan otundan yapılan bitki çayı içilebilir. Ahmet Maranki Isırgan otu çayı ile bir çok hastalığın önünü kesilebileceğini belirtmektedir. 

Isırgan otunun faydaları pek çoktur. Solunum sistemleri, dalak, karaciğer, safra kesesi, kramplar, kanser, akciğer hastalıkları, bağırsak ülserleri benzeri bir çok hastalığın tedavisi için mucizevi bir şifalı bitkidir. 

Ahmet Maranki ısırgan otu nasıl kullanılır

Isırgan Otu Yaprak Çayı:  ince kıyılmış ısırgan otu yaprağını bir su bardağı su içinde kaynatıp haşlayınız. 10 dakika adar demlendikten sonra süzerek günde 3 defa yemeklerden önce içilir.

Isırgan Kökü Çayı;  Isırgan otu bitkisinin kökünden ince kıyacağınız bir tatlı kaşığı miktar kök bir bardak klorsuz su ile birlikte 5 dakika kaynatılır, sonra 10 dakika demlenir, süzüldükten sonra her gün yemeklerden önce içilir.

Isırgan Tohumu Çayı;  Havanda iyice dövülen tohumları bir su bardağı miktarınca kaynayan suyun içerisine atılır ve 8 dakika boyunca haşlayınız. Demlenmesi için 5 dakika beklenir, süzülerek, yemeklerden önce 1 su bardağı tüketilir.

Ahmet Maranki ısırgan otu bu formülü ile saç dökülmesine çözüm bulunabilir. 5 avuç taze olarak kurutulmuş olan ısırgan otu yaprakları 5 litre klorsuz suda kaynatılır. Soğutulur ve demlenmesi için süzülür. Bu işlemden sonra, 3 avuç miktarı, ince kıyılmış ısırgan köklerini atıp, 12 saat beklenir. Sonrasında bu su ile beraber saçlarınızı yıkanır.
]]>
Isırgan Otunun Zararları https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otunun-zararlari.html Fri, 16 Nov 2018 14:40:22 +0000 Isırgan Otunun Zararları, Bazı bitkilerin bedende istenmeyen yan etkileri çıkarabilme ihtimaline karşın bir doktorun gözetiminde kullanılmasında yarar vardır. Vücudu temizlemek kuvvetlendirmek ve korumak gibi etkili marifetle Isırgan Otunun Zararları, Bazı bitkilerin bedende istenmeyen yan etkileri çıkarabilme ihtimaline karşın bir doktorun gözetiminde kullanılmasında yarar vardır. Vücudu temizlemek kuvvetlendirmek ve korumak gibi etkili marifetleri olan ısırgan otunun zararlarından korunmak için diğer şifalı bitkilerde de olduğu üzere bilinçli bir kullanım ile tüketilmesi gerekir, 

Isırgan Otunun Zararları: Isırgan otunun; terleme, mide ağrısı, ishal, ciltte dökülme (özellikle krem ya da yağ olarak deriye direk uygulama yapıldığında), alerji gibi bazı yan etkilerin sayıları ender olmakla birlikte yine de bazı hastalarda görülmüştür. Isırgan otunun zararlarından emin olmak için bir doktorun tavsiyesine göre hareket edip, onun önerdiği talimat doğrultusunda ve ölçü oranlarında kullanmak genel olarak güvenlidir ve herhangi bir yan tepkiye sebep olmaz. (Olsa da doktor kontrolünde olacağı için, müdahale kolay olacaktır.)  

Isırgan Otunun zararları: yukarıda yazılan Isırgan otunun zararları ile birlikte, elbette ısırgan otu bitkisinin direkt kullanımı ya da bitki unsurlarından yapılan, kür, sıvı, vs direkt kullanımı veya başka bileşenlerle uygulamasının zarar ve sakıncaları da bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçı aşağıda belirtilmiştir.
 • Isırgan otunun yaprakları, açık bir yara üzerine kesinlikle uygulanmaması gerekir. Adet döngüsünü değiştirme ihtimali olması nedeniyle, gebe kalmak isteyen kadınların kullanması önerilmez. Hamilelik ve emzirme dönemlerin de etkileri pek bilinmediği için kullanılmaması gerekir.
 • Kan şekeri seviyesinde sıkıntı yaşayanların, doktora danışmadan ısırgan otunu kullanmaması gerekir. Çünkü Isırgan otunun zararlarından biri de kan şekerini düşürebilmesi ya da yükseltebilmesidir. Böbrek ve mesane sorunu olanlarında, Isırgan otunun idrar söktürücü etkisinden dolayı, doktora danışılmadan ısırgan otu çayı içmemelidir.
 • Isırgan otunun zararının olabileceği bir durumda; Isırgan otundan yapılan çay, kan sulandırıcı ilaçlar ile karşılıklı olarak etkileşim yapabilir ve kanın pıhtılaşmasına etki edebilir. Aspirin ilacı dahil olmak üzere, kan inceltme özelliği bulunan ilaçlar ile beraber kullanılmaması gerekir.
 • Yüksek tansiyon için kullanılan ilaçların tesirini arttırabilme ihtimaline karşın bu ilaçlar ile beraber alınması sakıncalıdır. Ayrıca vücuttaki fazla suyu atmak için ilaç kullanıyorsa, ısırgan otu çayı içilmesi dehidratasyon tehlikesini arttırabilir.
 • Lityum ilacı kullanıyorsanız, ısırgan otunun çayı, ilacın vücut içindeki tesirini düşürebilir.
]]>
Isırgan Otu Çayı Saç Dökülmesi https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-cayi-sac-dokulmesi.html Fri, 16 Nov 2018 15:02:59 +0000 Isırgan Otu Çayı Saç Dökülmesi, Isırgan otu saçlarımız için son derece güçlü ve faydalı bir bitkidir. Geçmişten günümüze kadar gelen uzun senelik bir bitki türü olmakla birlikte boyu yaklaşık olarak 10 cm ile 150 cm ar Isırgan Otu Çayı Saç Dökülmesi, Isırgan otu saçlarımız için son derece güçlü ve faydalı bir bitkidir. Geçmişten günümüze kadar gelen uzun senelik bir bitki türü olmakla birlikte boyu yaklaşık olarak 10 cm ile 150 cm arasında değişen boylarda değişiklik gösterebilir. Bu bitkinin yapraklarının şekli oval ve kalp şeklide olur. Bu bitki birçok şekilde kullanılarak birçok hastalığa karşı iyi gelmektedir. Isırgan otunun çeşitli yemekleri, çayı, salatası ve börek ve daha birçok şekilde tüketilebilir. Ve daha bilmediğimiz bir faydası olan vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir bitkidir. 
Organik asitler, histamin denilen madde, asetilkolin adlı madde ve farklı vitaminler içermektedir. İçinde bulunan kimyasal maddelerden dolayı ısırgan otu saçlarımız dışında daha birçok alanda da rahatlıkla kullanılabilir. 

Biz insanların bir çoğunda sıkça rastladığımız saç dökülmesi çoğu zaman genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar, kimi zaman ise farklı nedenlerden veya rahatsızlıklardan dolayı karşımıza çıkmaktadır. Isırgan otu içinde bulunan kimyasal maddelerden dolayı erkeklerde saç dökülmesine yol açan DTH maskesini iletir ve dökülmesi büyük oranda önler. Isırgan otu çayı saç dökülmesi büyük orada saçlarda fayda sağlar. Şu ana kadar ortaya çıkan araştırmalar sonucunda ısırgan otu bitkisinin saç dökülmesine karşı büyük ölçüde azalma gösterir ve hatta durdurabildiği görülmüştür. Öncelikle bitkinin kendine özel yakıcı bir etkisi olduğu için dokunmadan önce eldiven kullanmak gereklidir. İsterseniz ısırgan otu çayı saç dökülmesi için olan faydasını ve nasıl kullanılacağını kısaca anlatalım.

Isırgan Otu Çayı Saç Dökülmesi için ne kadar ve nasıl kullanılır; Öncelikle orta boy bir tencereye yaklaşık olarak bir litre kadar su koyup kaynatın. Su kaynadıktan sonra içine iki üç sap ısırgan otu bitkisinin atın ve ortalama 4-5 dakika kadar kısık ateşte kaynatın. Isırgan otu çayı saç dökülmesi için haşladıktan sonra ocağın altını kapatın ve yaklaşık olarak 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Isırgan otu çayı saç dökülmesi için hazırladıktan sonra süzgeç yardımıyla sudan süzülür ve ılınması için biraz oda sıcaklığında bekletilir. Isırgan otu çayı saç dökülmesi için hazırlanan bu suyla saç diplerine masaj yapılarak uygulanır ve bu suyla durulayın. Saçlarınıza istikrarlı bir şekilde her gün kullanımdan sonra en az bir hafta sonra saçlardaki değişimi göreceksiniz. 

Isırgan otu çayının saçlara kullanımının faydaları:
 • Saç dökülmelerini keser ya da zamanla kullandıkça yavaşlatır. 
 • Bazı durumlarda dökülen saçların yerine yeniden saç çıkmasına yardımcı olabilir. 
 • Saç diplerinde oluşabilen kaşıntıları ve başka sorunları da önler.
 • Saç tellerini güçlendirir ve kalınlaştırır. Özellikle önce saç teline sahip olan kişiler ısırgan otu çayının saçlara olan faydasını göreceklerdir. 
 • Saç köklerini besleyerek saçların gürleşmesine yardımcı olur.
 • Saçları güçlendirir.
 • Saçlara hacim kazandırır. 
 • Saçlara canlılık ve parlaklık verir. 
 • Saçlarda oluşabilen yıpranmaya karşı koruyucudur.
 • Saclarda oluşan kepeklenmeye karşı bir çözüm yoludur.
 • Saçlardaki püsküllü görüntüyü ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Kafanın derisini korur.
 • Saçların daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.
 • Dağlardaki yağ oranını  azaltır ve dengeler.
 • Taramalar sonucu ortaya çıkan kırıkları onarır ve sac uçlarını düzeltir. 
Isırtan otu çayı saç dökülmesinin başlangıç evresinde faydası olur. Yani zamanla kelleşmeye başlayan bölgelerde tekrar saç çıkartma gibi bir özelliği bulunmamaktadır. 
]]>
Isırgan Otu Salatası https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-salatasi.html Sat, 17 Nov 2018 07:16:41 +0000 Isırgan otu salatası, Isırgan otunun faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Isırgan otu tene değdiği zaman yakıcı, kaşıntı veren bir madde içermektedir. Fakat ısırgan otu içeriğinde kanser önleyici bileşenler barındı Isırgan otu salatası, Isırgan otunun faydaları herkes tarafından bilinmektedir. Isırgan otu tene değdiği zaman yakıcı, kaşıntı veren bir madde içermektedir. Fakat ısırgan otu içeriğinde kanser önleyici bileşenler barındırmaktadır. Isırgan otu salatası ilk duyduğunuz bir salata çeşidi olabilir ve sofralarınızda hiç yer almamış olabilir. Fakat ısırgan otu insan sağlığı üzerinde oldukça olumlu sonuçlara fayda sağlamaktadır. Bunun için sofralarda ara arada olsa yer verilmesi gereken salata çeşitleri arasındadır. Üstelik pratik ve kolay yapılan zaman almadan 5-6 dakika içerisinde yapılabilen bir salata çeşididir. Isırgan otu salatası birçok hastalığa iyi gelmektedir. Isırgan otunun en faydalı hali taze olduğu halidir. Isırgan otu, A vitamini, kalsiyum ve demir açısından zengindir. Ayrıca ısırgan otu B kompleks içermektedir. Bu değerlerin yanında antioksidan özelliği de taşımaktadır. Antioksidan vücuda genel bir sağlık sağlamaktadır. Isırgan otu yakıcı bir ot türü olduğu için bir çok kişi ön yargıyla bu salataya yaklaşabilir. Ama ısırgan otu salatası tahmin edildiğinden çok daha lezzetlidir. Sağlıklı ve besleyicidir. Sizde ısırgan otu salatasını denemek istiyorsanız işte tarifi.  Şimdiden kolay gelsin.

Isırtan otu salatası için gerekli olan malzemeler
 • Yarım demet ısırgan otu
 • 100 gram peynir
 • 1 çay bardağı ayıklanmış nar
 • 3 tane çeri domates
Sosu için 
 • 1 tutam tuz
 • 1 limon suyu
 • balsamik sirke
 • Sızma zeytin yağı
Isırgan otu salatası yapılışı: Öncelikle ısırgan otları ayıklanır. Sonrasında ısırgan otlarını bol su ile yıkayın. Ayıklama ve yıkama işlemini mutlaka eldivenle yapmanız gereklidir. Isırgan otlarını eldiven elinizde iken 4-5 parçaya bölerek derin bir kab içerisine koyun. Parçalara ayrılmış ısırgan otları içine narı ilave edin ve peynirleri küçük küçük doğrayın. Biraz karıştırdıktan sonra artık ısırgan otu salatasının sosunu yapmaya başlayın. Bir kase içerisine öncelikle limonu sıkın ve tuzu ekleyin biraz karıştırarak tuzu eritin. Sonrasında balsamik sirkeyi ilave edin. Zeytin yağını da sos içine biraz gezdirdikten sonra sosu salatanın üzerinde gezdirerek yayın. Salatayı bir kaşık yardımı ile iyice harmanlayın. Salata sosla beraber iyice harmanlandıktan sonra tabaklara alınarak ve üzerine çeri domates dilimleyerek servis yapabilirsiniz. Isırgan otu salatası hazır. Afiyet olsun.
]]>
Isırgan Otu Çorbası https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-corbasi.html Sun, 18 Nov 2018 07:15:50 +0000 Isırgan Otu Çorbası, Hemen hemen her hastalığa şifa kaynağı olan ısırgan otu lezzet bakımından da ıspanağı aratmayacak niteliktedir ve birçok Manav ve tezgahlarda rahatlıkla bulabileceğiniz mucizevi bir bitkidir. Kan temizle Isırgan Otu Çorbası, Hemen hemen her hastalığa şifa kaynağı olan ısırgan otu lezzet bakımından da ıspanağı aratmayacak niteliktedir ve birçok Manav ve tezgahlarda rahatlıkla bulabileceğiniz mucizevi bir bitkidir. Kan temizleyici özelliği başta olmak üzere, kan yapan bir bitki olan ısırgan otu aynı zamanda idrar yolları hastalıkları ve iltihapları, soğuk algınlığı, cilt hastalıkları, öksürük ve böbrek taşı gibi birçok rahatsızlığa iyi gelir. Peki bu şifa kaynağı olan bitkinin çorbasını hiç denediniz mi birçok ilacın içinde bulunan ısırgan otunun çorbası, yalnızca lezzetli bir yemek değil aynı zamanda evde hazırlayabileceğiniz bir ilaç. Sağlığa saymakla bitmeyecek kadar faydası olan ısırgan otu çorbasını farklı çorba tarifleri arayanlar ve hem sağlığa yararlı hem de lezzetli yemekler tüketmek isteyenler için paylaştım. Benim tadına hayran kaldığım bu lezzetli çorba tarifini sizinde beğeneceğinizden eminim.

Isırgan otu çorbası malzemeler: 
 • 300 gram ısırgan otu 
 • 1 tane kuru soğan 
 • 2 yemek kaşığı pirinç 
 • 2 yemek kaşığı tereyağı 
 • 2 yemek kaşığı un 
 • 1 çay bardağı süt 
 • 1 paket et bulyon
 • 2-3 diş sarımsak 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 çay kaşığı nane. 
 • 2,5 litre su
Isırgan otu çorbası hazırlanışı:

Öncelikle elinize bir eldiven geçirdikten sonra ısırgan otunu iyice ayıklayıp bol su ile yıkayarak bir süzgecin üzerine alıp süzülmeye bırakın. Daha sonra soğan ve sarımsağın kabuğunu soyduktan sonra rendenin iri kısmından rendeleyin. Bir çorba tenceresinin içerisinde tereyağını erittikten sonra rendelediğiniz soğan ve sarımsağı tereyağında yaklaşık beş dakika kadar kavurun. Soğanlar kavrulurken bu arada suyu süzülen ısırganları ince ince kayın ve kavrulan soğan ve sarımsakların üzerine ekleyip bir kaç dakika daha kavurmaya devam edin. Ardından tencerenin içine unu ilave edip karıştırın ve et suyunu, tuzu, naneyi ve yıkanmış pirinci de  ilave edip karıştırdıktan sonra son olarak çorbanızın suyunu da ekleyerek tencerenin kapağını kapatıp kaynamaya bırakın. Çorbanız kaynamaya başladığında tencerenin altını kısık ateşe alın ve pirinçler yumuşayıp pişene kadar yaklaşık yarım saat pişirin. Ardından çorbanızın sütünü de ilave edip karıştırdıktan sonra bu şekilde bir taşım daha kaynatıp tencereyi ocaktan alın. Pişen çorbanızı sıcak haliyle blendırdan geçirip tel süzgeç ile süzdükten sonra sıcak olarak servis yapın. Bu şifalı çorbayı dilerseniz üzerine kaşar peyniri rendeleyerek, kızarmış ekmek eşliğinde sunum yapabilirsiniz. Afiyetle yemeğiniz dileğiyle.
]]>
Isırgan Otu Bal Karışımı https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-bal-karisimi.html Sun, 18 Nov 2018 09:49:01 +0000 Isırgan Otu Bal Karışımı, birçok hastalığa iyi gelir. Bilindiği gibi ısırgan otu bin derde deva olduğu gibi, balında yine aynı şekilde her şeye faydası vardır. Hatta saymakla bitiremeyiz. Şifalı bitkilerle tedavi, dilimizd Isırgan Otu Bal Karışımı, birçok hastalığa iyi gelir. Bilindiği gibi ısırgan otu bin derde deva olduğu gibi, balında yine aynı şekilde her şeye faydası vardır. Hatta saymakla bitiremeyiz. Şifalı bitkilerle tedavi, dilimizde bitkisel tedavi veya alternatif tıp diye isimlendirmek mümkündür. Çünkü varlığı birebir insanlara olan faydasıyla bağlantılıdır. Aynı şekilde hastalıklar da insanların yeryüzündeki macerasıyla beraber meydana gelmiş ve bizler de bu hastalıklara çare bulabilmek için doğaya koşmuş varlıklarız. Bitkilerle tedavi yöntemleri, günümüzde modası geçmeyen bir tedavi yöntemidir. Uzak geçmişin doğal reçetesinin hala birçok hastalığa iyi gelmesi, özellikle uzmanlar tarafından hazırlanan sentetik ilaçların bir çok yan etkisinin ortaya çıkması bu bilime olan ilginin devam etmesinin başlıca sebepleri arasında yer alıyor. 

Isırgan Otu; Urticosit isimli glikozid, potasyum ve kalsiyum nitrat, resinlit asit, C vitamini, klorofil, demir, histamin ve asetilkolin tesbit edilmiştir. 

Süzme Bal; Protein, amino asitler, mineraller oligo elementler, kalsiyum, klor, bakır, demir, magnezyum, alüminyum, çinko, gümüş, iyot, albümin dekstrin, nitrojen, manganez, fosfor, potasyum, sodyum, silisyum, kükürt, vitaminler (B1, B2, B3, PP, B6, H,B9) enzimler ve bazı doğal antibiyotik faktörler içerir.

Isırgan otu bal karışımı için gerekli olan malzemeler;
 • 1 tatlı kaşığı veya 1 yemek kaşığı kadar bal 
 • 1 yemek kaşığı kadar kurutulmuş ve öğütülmüş ısırgan otu
 Isırgan otu bal karışımının yapılışı ve hazırlanışı;
 • Bal ve ısırgan otu karışımı çukur bir kap içinde karıştırılır. 
Isırgan otu bal karışımının faydaları;
 • 1 tatlı kaşığı veya 1 yemek kaşığı kadar ısırgan otu bal karışımı yemeklerden önce veya yemeklerden sonra ılık süt ile karıştırarak içilebilir.
 • Yine aynı ölçüde ve yine sütle ama bu sefer soğuk sütle içinizi ferahlatın.
 • Migrenden dolayı ortaya çıkan baş ağrılarının giderilmesi için hem çayı hemde buharı önerilir.
 • Isırgan otu bal karışımı sinüzit tedavisi için iyi gelir
 • A, B, C, E, D  vitaminleri bol miktarda olduğu için hastalıklardan korunmak için her gün içilmesi tavsiye edilir.
 • İçinde bol miktarda K vitamini olduğu için kan pıhtılaşmasını önler.
 • Kanda birikmiş toksinleri vücuttan atılmasını sağlıyor ve hazımsızlık sorunu yaşayan kişiler günde 1 fincan bu çaydan içmeleri önerilir.
 • Demir eksikliğinden yoksun kişilerin bu çayı sabah akşam içmeleri gerekir.
 • 14 gün boyunca sabah akşam bu çayı içmeleri halinde vücutta direnç arttırır ve kendinizi iyi hissedersiniz. 
 • Kadınların ay başı hallerini düzenler.
 • Safra kesesi, dalak, Karaciğer ve akciğer rahatsızlığına iyi gelir.
]]>
Isırgan Otu Saç Dökülmesi https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-sac-dokulmesi.html Sun, 18 Nov 2018 22:37:47 +0000 Isırgan Otu Saç Dökülmesi, günümüzde şüphesiz birçok insanın en büyük şikayeti arasında yer alan saç dökülmesi problemi, kişilerin yeni arayış ve tedavilere yönelmesine neden olur. Böylece insanlar bitkisel tedavilere y Isırgan Otu Saç Dökülmesi, günümüzde şüphesiz birçok insanın en büyük şikayeti arasında yer alan saç dökülmesi problemi, kişilerin yeni arayış ve tedavilere yönelmesine neden olur. Böylece insanlar bitkisel tedavilere yönelir. Saç dökülmesi problemi için en çok kullanılan bitki ise ısırgan otudur. Ancak uzmanlar saç dökülmesi sorunu için bu bitkiye pek başvurmamış ve araştırılmamıştır. 

Isırgan otunun saç dökülmesine faydaları
 • Saç diplerini güçlendirerek saç kırılmalarını azaltır. 
 • Saçları canlı ve parlak görünüme kavuşmasını sağlar.
 • Ayrıca kepek ve saç diplerindeki kaşıntısına iyi gelir. 
Isırgan otu saç dökülmesi, ısırgan otunun hem yaprakları hem de kökü faydalıdır. Özellikle genetik olarak saç dökülmesi problemine sahip kişilerde ısırgan otu kullanılarak DHT'ye baskı yapılır ve saç dökülmesi sorunu durdurulur. Tıbbi araştırmalarda henüz net bir sonuç olmasa da uzmanlar tarafından ısırgan otunun bu problemde etkin olduğu doğrulanmıştır. 

Isırgan otu nasıl kullanılır

İlk olarak ısırgan otu kullanırken eldiven takmanız gerekir. İki sap ısırgan otunu 1 litre kaynar suyun içerisine atın ve kısık ateşte 5 dakika kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra bu karışımı 10 dakika kadar bekletin. Bir süzgeç yardımıyla bu karışımın suyunu süzün. Bu biraz ılıyınca saçlarınızı bu su ile yıkayın. Bu su ile yıkadıktan sonra durulamadan havlu ile kurutun. 10 dakika sonra şampuan ile tekrar yıkayın ve durulayın. Haftada 2-3 gün bu karışım ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. 

Isırgan otu saç dökülmesi, ısırgan otunu büyük baharatçılardan ve aktarlardan temin edebilirsiniz. Saç dökülmesi problemini durdurmak istiyorsanız ısırgan otunun taze olması gerekmektedir. Bu nedenle ısırgan otunu alırken taze olmasına dikkat edin. Ayrıca bir demet ısırgan otunu bir hafta kullanabilirsiniz. 
]]>
Isırgan Otunun Cilde Faydaları https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otunun-cilde-faydalari.html Mon, 19 Nov 2018 04:29:03 +0000 Isırgan Otunun Cilde Faydaları, ısırgan otu geçmişten bugünümüze kadar gelen pek çok cilt sorunlarına karşı en etkili olan doğal mucizevi bir iksir olarak kabul edilmektedir. Isırgan otu akne, siyah nokta ve sivilce gibi rahats Isırgan Otunun Cilde Faydaları, ısırgan otu geçmişten bugünümüze kadar gelen pek çok cilt sorunlarına karşı en etkili olan doğal mucizevi bir iksir olarak kabul edilmektedir. Isırgan otu akne, siyah nokta ve sivilce gibi rahatsızlıklardan dolayı tahribata uğramış olan ciltlerin derinlenmesine onarım yaparak ve besleyen çok faydalı bir bitkidir. Isırgan otu ilk başta yağlı ciltlerde kullanıldığı gibi,aynı zamanda her cilt tipi için en uygun olan ideal doğal yöntemlerden birisidir. Ciltte meydana gelen sarkmaları ve kırışıklıkları önler, gözaltında ortaya çıkan torbaları ve morlukları giderme hususunda çok etkilidir. Ayrıca ısırgan otu cildin ihtiyaç duyduğu vitaminlerin kolaylıkla alınmasını sağlamaktadır. Hatta ısırgan otu cilt üzerinde meydana gelen pullanma olmasını önlemektedir. Isırgan otu özellikle cilt kanserine koruma hususunda en etkili olan yöntemdir. Çiğ olan ısırgan otu ile hazırlanan suyu cilde sürüldüğü zaman özellikle yüz bölgesinde ortaya çıkan sivilcelere sürüldüğünde oldukça faydalıdır. Çiğ ısırgan suyu hem sedef rahatsızlığına hem de egzama hastalığı için kullanıldığında büyük ölçüde faydalı olmaktadır. Bunun dışında çiğ ısırgan otunun suyu vücudun bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi bulunmaktadır. Isırgan otu özellikle ciltte meydana gelen her türlü cilt hastalıklarının giderilmesi açısından çok etkilidir. 

Isırgan otunun cilde faydaları

Isırgan Otunun Ciltteki Egzama Ve İltihaplı Yaralara Faydası, ısırgan özellikle ciltte oluşan egzama ve iltihaplı yaraların iyileştirilmesi hususunda oldukça faydalı olan bitkilerden birisidir. Isırgan otunun toprağın üzerinde kalan üst kısmı ile, arpa ununu ve inek sütünü karıştırarak hazırlanan lapa karışım cildin sorunlu olan kısmına uygulanması gerekmektedir. Ayrıca egzama tedavisi için kurutulmuş olan ısırgan otunu iyice döverek toz haline getirelim ve ciltteki problemli olan bölgenin üzerine uygulanması kullanılabilecek ısırgan otunun başka bir yöntemdir. 

Isırgan Otunun Cilt Lekelerine Faydaları, özellikle kişilerin yüzünde ya da herhangi bir bölgesinde cilt üzerinde oluşan lekelerin giderilmesi için oldukça faydalı doğal bir yöntemdir. Suyun içerisinde kaynatılan ısırgan otu bitkisinin suyunu cildinizde lekeli olan bölgeye sürerek uygulayabilirsiniz. 

Isırgan Otunun Ciltteki Çıbana Faydası, pek çok kişi iltihaplı çıban yüzünden oldukça zor zamanlar yaşamaktadır. Özellikle iltihaplı çıban ağrı verici ve çok rahatsız edici bir sorundur. Isırgan otu iltihaplı çıban üzerinde hafifletici bir etkiye sahiptir. Isırgan otunun üst kısmındaki kalan bölümünü ebegümeci ve nohut ile birlikte döverek toz haline getirin. Ardından cildinizdeki çıbanlı olan bölgeye elde ettiğiniz bu karışımı sürün ve üzerini temiz bir bez ile sarın. 

Isırgan Otunun Sedef Rahatsızlığına Faydası, sedef hastalığı bir çok kişiyi rahatsız edici ve sıkıntı yaratan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Özellikle görünüm olarak sıkıntı yaratan sedef hastalığına ısırgan otu bitkisi oldukça faydalıdır. Isırgan otunu suyun içine ilave ederek iyice kaynatın ve ardından hazırladığınız suyu için. Isırgan otu le hazırlanan suyu mutlaka her gün taze olarak hazırlayıp tüketilmelidir. 

Isırgan Otunun Soğuk Ve Güneş Alerjisine Faydası, ısırgan otu hem güneş hem de soğuk alerjisine oldukça etkili olan doğal bir tedavi şeklidir. Soğuk ve güneş alerjisi için ısırgan otunun kök kısmının üstündeki kalan tarafını, soğan, yağ ve su ile beraber pişirilerek yenmesi önerilmektedir. 

Isırgan Otunun  Temriye Olan Faydası, temriye hastalığı genellikle herkes tarafından pek sık bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Özellikle geçmişte oldukça sıklıkla karşılaşılan bir hastalıktır. Temriye rahatsızlığının iyileştirilmesi için kullanılan ısırgan otunun kökleri hazırlanan çayın tüketilmesi gerekmektedir. Isırgan otunun kökleri hazırlanmış olan çay sadece temriye rahatsızlığını iyileştirmenin yanında ciltte mevc]]> Isırgan Otu Yetiştiriciliği https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-yetistiriciligi.html Tue, 20 Nov 2018 04:00:15 +0000 Isırgan Otu Yetiştiriciliği, Latince adı Urtica olarak bilinen ve halk arasında dolayan diken, gidişken otu benzeri isimler verilen ısırgan otu kanser tedavisine çok iyi geldiği söylenen ve vücut hücrelerinin yenilenmesini sa Isırgan Otu Yetiştiriciliği, Latince adı Urtica olarak bilinen ve halk arasında dolayan diken, gidişken otu benzeri isimler verilen ısırgan otu kanser tedavisine çok iyi geldiği söylenen ve vücut hücrelerinin yenilenmesini sağladığı için bilinen çok faydalı bir bitkidir. Çoğu çeşit kullanım alanına sahip olan bu bitki özellikle Ege tarafında yemek olarak da tercih edilmektedir. 

Isırgan otu aslında yabani bir ottur, çok kolay ve çok hızlı yayılarak yetişmektedir. Aşağı yukarı dünyanın tüm bölgelerine yayılmış elliden fazla çeşidi vardır. Son zamanlarda özellikle ekimi yapılsa da yol kenarlarında, tarlalarda, bahçelerde, duvar diplerinde yabani olarak yetişenleri de çok miktarda görülür. Nemli toprakları seven bu ot çok güçlü bir C vitamini, histamin ve asetilkolin sahibidir. Yeniden ekim yapmaya gerek kalmaksızın ekim yapılan toprakta yıllarca ürün alınabilmektedir. Çok güçlü bir savunma mekanizmasına sahip olan, herhangi bir önlem alınmasa dahi dona, bitki zararlılarına karşı kendi kendini korur. 

Isırgan otu yetiştiriciliği, ekim yapmak isteyenler için Nisan, Haziran ve Eylül, Ekim ayları arasındaki periyotlar tercih edilebilmektedir. Fidelerin birbirine olan uzaklığı yayılmacı bir bitki olduğu için bir metreye yakın olması daha iyi olur. İlk yılda daha iyi ürünler almak için fidelerin yanına asmalarda olduğu gibi dayanak yapılmaktadır. Çok kolay ürün alınır ancak ikinci yılın sonunda alınan ürün miktarı baya bir artacaktır. İkinci yılın sonlarında hektar başına 2.5 ton civarı ürün alınabilir. Isırgan otu yaprakları tüylüdür, deri ile temas ettiği zaman kaşınma hissi bırakacak formik asit içerir. Ayrıca bitki demir bakımından da oldukça zengindir. Yaprakları yeşil renklidir, birbirine çapraz konumlanmıştır, kenarı dişli ve oval biçimlidir. Isırgan otu yayılmacı politikasını yetişirken toprağa saçtığı tohumlar ile sağlar ve kökü de rizom gibidir. Isırgan otu yetiştiriciliği, yetiştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar ise ekim zamanlarına dikkat edilmesi, gübrelemenin doğru yapılması ve zirai ilaçlardan, bitki koruma maddelerinden kaçınmasıdır. Toprağın nemli ve sulu bir arazi olması da ısırgan otu yetiştirmek için oldukça önemlidir.

]]>
Isırgan Otu Adet Söktürürmü https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-adet-soktururmu.html Tue, 20 Nov 2018 20:41:13 +0000 Isırgan Otu Adet Söktürür mü, sorusuna Mustafa Aydıner Hoca adet düzensizliği, adet bozukluğu ve erken menopoz için ısırganotu, böğürtlen ve civanperçemi kürünü tavsiye etti. Isırgan otu yaprakları üstünde bul Isırgan Otu Adet Söktürür mü, sorusuna Mustafa Aydıner Hoca adet düzensizliği, adet bozukluğu ve erken menopoz için ısırganotu, böğürtlen ve civanperçemi kürünü tavsiye etti. Isırgan otu yaprakları üstünde bulunan ince tüyler cildi tahriş edecek kimyasal maddeler içerir ve bu kimyasallar yaprak ciltle temas ettiğinde salgılanır. Bu sebep ile taze ısırgan otu yapraklarına veya sapına dokunmak oldukça acı vericidir. Fakat bitki yüzyıllardır sağlığa yararları ile nedeni ile pek çok kültürde kullanılmaktadır. Avrupa’da geleneksel olarak vücuttan suyun fazlasının atılması amacı ile idrar söktürücü ve organları temizlemek adına detoks amacı ile kullanılır.

Bilimsel adı Urtica dioica olan bu bitki günümüzde batı tıbbında çoğu ilaç içerisinde ticari olarak kullanılmkatadır. Kuzey Amerika, Avrupa, Asya’nın soğuk bölgeleri ve Kanada’nın bazı yerlerinde doğal olarak yetişen bu bitki 1 metre uzunluğa ulaşabilir. Koyu yeşil olan yaprakları tırtıklıdır. Yıl boyu yetişebilir ve Hazirandan Eylül ayına kadar çiçek açar. Isırgan otu;

 • İdrar söktürücüdür.
 • Çok miktarda demir içerir.
 • Anemi tedavisinde kullanılır.
 • Sindirim sistemini ve diğer organları temizlemektedir.
 • Artrit semptomları hafifletir.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Karaciğeri temizlemektedir.
 • Böbrekleri temizlemektedir.
 • Öksürüğe çok iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini yeterince güçlendirir.
 • Soğuk algınlığına çok iyi gelir.
 • Saman nezlesi tedavisinde kullanılır.
 • ve sindirimi düzenler.

Isırgan Otu Adet Söktürür mü, ısırganotu, böğürtlen ve civanperçemi bitkileri çayının hazırlanarak içilmesi gerektiğini dile getiren Mustafa Hoca, ısırgan otu çayının yemeklerden bir saat öncesinde civanperçemi çayının yemeklerden yarım saat önce, böğürtlen çayınınsa yemeklerden bir saat sonra içilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca adet söktürmek için sabah öğle ve akşam melissa çayı içilmesini tavsiye etti.

Isırgan otu adet söktürmek için nasıl Hazırlanır

Isırgan otu yaprağı kaynayan bir bardak suya 1 tutam atılarak 1-2 dk. demlenecek, civanperçemde aynı şekilde demlenecek, fakat böğürtlen çayı ise böğürtlen kökü kullanıldığı için 5 dk. kadar kaynatılmak üzere hazırlanacak.

]]>
Isırgan Otu Hamilelik https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-hamilelik.html Wed, 21 Nov 2018 02:07:54 +0000 Isırgan Otu Hamilelik, döneminde kontrollü bir şekilde kullanılabilir. Isırgan otu, Mayıs- Ağustos ayları arasında çiçek açan, 20-100 cm boyutlarında, yol kenarları, duvar dipleri ve yıkık alanlar da bulunan bir yıll Isırgan Otu Hamilelik, döneminde kontrollü bir şekilde kullanılabilir. Isırgan otu, Mayıs- Ağustos ayları arasında çiçek açan, 20-100 cm boyutlarında, yol kenarları, duvar dipleri ve yıkık alanlar da bulunan bir yıllık tek evcikli otsu bitkisidir. Gövdeleri dik, şekli dört köşe, basit veya tabandan itibaren dallanır. Üzerinde yakıcı, dalayan tüyleri olmaktadır. Yaprakları saplı, oval şekilli ve dişli kenarları vardır. Üst tarafı koyu yeşil renklidir ve parlaktır. Dalayan tüylerle kaplıdır. Dişi ve erkek çiçeklerin bir arada olmak üzere yapraklarının koltuğunda uzunca saplı ufak durumlar teşkil etmektedir. Çiçek örtüsü dört bölümlüdür. Meyvelerin rengi esmer ve fındığa benzerdir. Tohum, yağ içermekte olan bir besi dokudan oluşmaktadır. Hemen hemen bütün Anadolu da yetişebilir. Isırgan bitkisinin tüm yüzeyini saran ve dokunulduğunda insan tenini yakıcı ısırıcı tüylerinde, Formik asit ile bitkide histamin, klorofil, asetilkolin, demir ve C vitamini bulunmaktadır. Baharın başından sonbaharın sonuna dek toplanmaktadır. Gölgeli, kuru ve havadar yerlerde ince bir şekilde serilerek kurutulmaktadır. Kökleri ise sonbahar da çıkarılmakta, iyice temizlendikten sonra kurutulmaktadır. Tohumları da Temmuz- Ağustos zamanlarında toplanmaktadır. Nemsiz ve kuru yerlerde rahatça saklanabilir. 

Isırgan Otu Hamilelik, Hamilelikte ısırgan tüketilebilir mi Diye bir soru sorulduğunda evet içilebilir ama doktor kontrolü altında tüketilebilir. Isırgan otu ve diğer bitkiler önce doktora sorulmalıdır. Doktorunuz izin verirse günde iki bardaktan fazla içmeyiniz. Çünkü her otun farklı etkileri olmaktadır. Buda bebeğinizin sağlığını tehlikeye atabilir. Onun için önerilere uymanızı tavsiye ederim. Tohumların, organizmayı uyarıcı etkisi, güçlendirici ve savunma gücünü arttırıcı özelliklere sahip olduklarından, yaşlı insanları güçlendirmekte kullanılmalıdır. Çeşitli bitki çayları her yerde satılmaktadır. Bitki çayı deyince akla ilk gelen hamilelikte bitki çayı tüketimi ne kadar güvenilir ve sağlık açısından zararı olur mu diye bir çok soru gelir. Mesela, adaçayı (Sinemaki) ne kadar normal bir isim gibi görülse de hamilelikte tüketilmesi önerilmez. Çünkü rahim kasıcı özelliği vardır. Bazı bu tip bitkiler de daha fazla zarar verici durumlar ortaya çıkabilir. Mesela, bebek düşürücü ve kısır yapıcı otlar da mevcuttur. Hamilelikte güvenerek tüketebilen otlar, papatya, ıhlamur ve rezene çayıdır. Ayrı yet den bebek doğduktan sonrada süt arttırmak için, ısırgan otu ve onun gibi süt arttırıcı bitkiler doktor tarafından önerilmektedir. Ne olursa olsun hamilelik dikkat edilmesi geren bir unsurdur. Bunun için kafein içeren çay, kahve, kola ve bu değişik bitkilerden yapılan çaylardan uzak durulmasını tavsiye ederim. Bebek için sakıncası olmamakla birlikte, anneye uykusuzluk, çarpıntı ve gerginlik gibi yan etkiler olabilir. Eğer içilecekse de dikkatli tüketmek gerekir. Hiçbir şey sizin ve bebeğinizin sağlığından önemli değildir. Onun için de risk almaya gerek yoktur. Hamilelikte içecek ve yiyecek olduklarınızı ve de içinizin sinmeyeceği gıdaları önce doktora sormakta fayda vardır.
]]>
Isırgan Otu Suyu https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-suyu.html Wed, 21 Nov 2018 23:59:42 +0000 Isırgan otu suyu, ısırgan otunun çok eski tarihlerden beri kullanılmasına bağlı olarak faydaları tam olarak ortaya çıkarılmış mükemmel bir bitki suyudur. Oldukça yaygın olarak kullanılan bu bitki, direk olarak suyu elde edile Isırgan otu suyu, ısırgan otunun çok eski tarihlerden beri kullanılmasına bağlı olarak faydaları tam olarak ortaya çıkarılmış mükemmel bir bitki suyudur. Oldukça yaygın olarak kullanılan bu bitki, direk olarak suyu elde edilerek faydalarından yararlanılır. Özellikle annelerimiz hayatında bir kez bile olsa ısırgan otu suyunu kullanmışlardır. Günümüzde çok sık karşılaşılan hastalıkların bitkisel tedavilerinde kullanılan ısırgan otu suyu, etkilerini daha birkaç kullanımda bile göstermektedir. Bilindiği gibi ısırgan otu, Orta Çağ Avrupa'sında kullanılmaktadır. O zamanlarda ısırgan otunun suyunun kullanılması, sağlamış olduğu şifaların yanı sıra aynı zamanda insanlarda uğur getirdiğine inanılmıştır. Günümüzde ise ısırgan otu suyunun sadece şifaları nedeniyle kullanımı yaygındır. Fakat bunun için sadece bir kez değil birkaç kez ısırgan otu suyu kullanılmalıdır. Bunun için ısırgan otu suyunu hazır olarak bulmanız mümkün değildir. Bu durumlarda yapabileceğiniz en önemli şey doğal olarak taze ısırgan otu bularak bu otu bazı işlemlerden geçirmektir. Aşağıda bahsettiğimiz işlemleri uygulayarak sizlerde ısırgan otu suyu ile birçok fayda görebilirsiniz. Isırgan otunun gövdesinden dağılan ve koyu yeşil renge gelmiş olan ısırgan otu, insanlarda cilt üzerinde şiddetli kaşıntılara ve yanma hislerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle elde etmiş olduğunuz doğal ısırgan otlarına çıplak elle dokunmaktan kaçınmalısınız. En küçük temasta bile ısırgan otunun olumsuz yönünden etkilenmiş olacaksınız. Isırgan otu suyu içerisinde başta C vitamini olmak üzere birçok farklı vitamin bulunmaktadır. Bu vitaminler insanlarda herhangi bir sağlık sorunu olmasa bile birçok önemli faydalara neden olmaktadır. Bu nedenle herhangi bir sağlık probleminiz olmasa bile ısırgan otu suyu tüketebilirsiniz. 

Isırgan otu suyu hazırlanır
Isırgan otu suyunun hazırlanması son derece kolaydır. Fakat bu suyu hazırlamanız için öncelikle doğal ortamlarda yetişmiş ve taze halde toplanmış olan ısırganlara ihtiyacınız olacaktır. Bu standartlardaki ısırgan otlarını elde ettikten sonra yapmanız gereke en önemli şey, ısırgan otunun suyunu çıkarmak için bir miktar suyu kaynamaya bırakmalısınız. Suyunuz kaynamaya başladıktan hemen sonra taze ısırgan otunu birkaç parça şeklinde bölerek suya atın. Bu şekilde birkaç dakika kaynatın ve işte çay hazır. Elde edilen çay, aynı zamanda ısırgan otu suyu olarak bilinmektedir. Bu su biraz acı bir tat verebilir. Bunun için reçel ya da bal kullanarak ısırgan otu suyunu tatlandırabilirsiniz. Eğer şekersiz içmek isterseniz çok daha faydalı olacağından şüpheniz olmasın. 

Isırgan otu suyu nasıl kullanılır
Isırgan otu suyu, çok farklı şekillerde ve amaçlarda kullanılabilmektedir. Isırgan otu suyu, insanlarda beden sağlığının yanı sıra cilt için ve saç sağlığı için de kullanılabilmektedir. Hatta bazı insanlarda makyaj temizliğini yaparken pamuk yardımıyla ısırgan otu kullanırlar. Bu amaçla kullanılan ısırgan otu suyu da son derece olumlu etkiler bırakmaktadır. Cilt üzerinde ısırgan otu suyu kullanıldığı zaman cilt lekeleri çok kısa zamanlar sonrasında ciddi bir şekilde azalmaktadır. Cilt lekelerini yok etmede bire bir olan ısırgan otu suyu içerisinde barındırmış olduğu vitaminlerle de insanlarda sağlık açısından fayda göstermektedir. 

Isırgan otu suyunun faydaları:
 • Isırgan otu suyu tam bir idrar söktürücüdür. Bu nedenle tek kullanımda bile bu amaca ulaşabilirsiniz. 
 • Isırgan otu suyu, insanlarda ciddi bir şekilde idrar yolu enfeksiyonlarında etkiler yapar. Bu enfeksiyonların hızlı bir şekilde ortadan kalkmasını sağlayan bu su, yine birkaç kullanımda etkilerini gösterecektir. 
 • Düzenli bir kullanım sonrasında sindirimi düzenlemektedir. 
 • Sıcak sıcak tüketildiğinde öksürüğe iyi gelerek öksürüğü kesmektedir. 
 • Isırgan otu suyu içerisinde çok yüksek miktarda demir bulunmaktadır. Bu nedenle bol bol tüketmek demir eksikliği sorununu ortadan kaldıracaktır. 
 • Her insanda]]> Isırgan Otu Kavurması https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-kavurmasi.html Thu, 22 Nov 2018 23:39:40 +0000 Isırgan Otu Kavurması, Isırgan otu neredeyse her bölgede bulunan, kimi yerlerde kendiliğinden büyüyen ve kimi yerler de ise ekilerek elde edilen yeşil yapraklı bir bitki türüdür. İlkbahar ve yaz ayların da toplanır ve hasat edi Isırgan Otu Kavurması, Isırgan otu neredeyse her bölgede bulunan, kimi yerlerde kendiliğinden büyüyen ve kimi yerler de ise ekilerek elde edilen yeşil yapraklı bir bitki türüdür. İlkbahar ve yaz ayların da toplanır ve hasat edilir. Isırgan denmesini sebebi ise ısırmaktan gelir. Çünkü ısırganın yaprağı dikenlidir, el değdiği zaman yakar ve çok kaşındırır. Aslın da bu ısırganın dikenin böyle batmasının bile sağlık açısından çok önemlidir.
  Isırgan otu vücut sağlığı için çok faydalıdır. Her türlü hastalıkta kullanılır, kanseri bile önlediği bilinmektedir. Saç dökülmelerinde de fayda sağlar.
  Ayrıca ısırganın yemeği de yapılmaktadır. Ben ot yemeklerini çok sever ve yaparım. Isırgan da bunlardan biri, kendine has çok güzel bir lezzeti ve kokusu oluyor. İnsan yedikçe yemek istiyor. Üstelik sağlık açısından da oldukça faydalı olduğu için yenmesinde hiç bir sakınca yoktur. Siz yine de yerken aşırıya fazla kaçmayın her şey de olduğu gibi bununda fazlası zararlı olabilir.
  Şimdi bu güzel lezzeti yapmaya başlayalım.

  Isırgan otu kavurması İçin Malzemeler

  • 1 tutam ısırgan otu
  • 1 baş iri soğan
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Biraz tuz

  Isırgan Otu Kavurması Yapılışı: Almış olduğumuz ısırganları temizleyelim. Isırganı temizlemesi biraz zordur. Çünkü elimize battığı için canımızı yakar. Bunun için ısırganı temizler iken elimize eldiven takım öyle temizleyebiliriz. Isırganı temizler iken yapraklarını alıp, saplarını atın. Sonrada bol su ile yıkayalım. Isırganları sudan alıp kuruması için süzelim. Sonra soğanın kabuğunu soyup yemeklik olarak doğrayalım. Sonra zeytinyağını bir tencereye alıp, üzerine soğanları alalım ve ocağa koyalım. Soğanı kavurmaya başlayalım. Soğan kavrulduktan sonra ısırgan otunu koyalım ve orta ateşte pişirelim. Suyunu salıp çekene kadar pişirelim. Sonra da tuzunu atıp biraz daha kavurduktan sonra ocaktan alalım. Sıcak iken servis yapalım.
  ]]>
  Isırgan Otu Nasıl Temizlenir https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-nasil-temizlenir.html Fri, 23 Nov 2018 13:48:04 +0000 Isırgan Otu Nasıl Temizlenir, Bilimsel adı Urtica olan ısırgan otu, Asya’nın soğuk bölgeleri Avrupa, Kuzey Amerika, ve Kanada’nın bazı bölgeleri ve bizim ülkede doğal olarak yetişir. Günümüzde sağlığa verdiği şifa ned Isırgan Otu Nasıl Temizlenir, Bilimsel adı Urtica olan ısırgan otu, Asya’nın soğuk bölgeleri Avrupa, Kuzey Amerika, ve Kanada’nın bazı bölgeleri ve bizim ülkede doğal olarak yetişir. Günümüzde sağlığa verdiği şifa nedeniyle çok fazla tüketilen bir bitkidir ve çok fazla ilacın da etken maddesi olarak kullanılır. Koyu yeşil renkli yaprağı tırtıklı bir yapıya sahiptir. boyu bir metreye erişir. Yazın haziran ayından, eylül ayına dek çiçek açar ve yıl boyu yetişir. Isırgan otu adından anlaşılacağı üzere garip ot olup, bu otun yapraklarına dokunulduğu vakit, üstünde bulunan tüyden formik asit, histamin benzeri maddeler salgılayarak, bu salgı yüzünden cilde değen yerde yanma hissiyle birlikte kaşıntı ve kızarıklık oluşur. Isırgan otuyla ilgili bu genel tanıtımdan sonra ısırgan otu nasıl temizlenir ve kullanım için nasıl hazırlanır. 

  Isırgan Otu Nasıl Temizlenir, ısırganın otunu temizlemeye başlamadan önce bilinmesi gereken önemli bir şey; ısırganı toplarken ve yıkarken ellere koruyucu bir eldiven kullanmak gerektiğidir. Bir bulaşık eldiveni yahut tıbbi eldiven bu işi görecektir. İlk önce toplanan veya alınan ısırgan otları çeşmeden akan suyun altında güzel bir yıkayın. Suyla yıkadıktan sonra boş bir leğen içine koyun ve başka bir kap içinde su kaynatın. Kaynayan suyu ısırgan otunun üzerine dökün, bir tahta kaşığın yardımıyla beş dakika kadar karıştırın. Daha sonra sudan çıkarıp, biraz tuzla ovun. Ovma işleminden yaklaşık yirmi dakika sonra temiz suyun altında tekrar durulama yapın. Isırgan otu temizleme işlemi bitmiştir temizlenen bu ısırgan otu ile artık muhteşem börekler, çorba ve yemekler yapabilir, farklı bir şekilde birçok hastalığın tedavisi için bu ısırgan otunu kullanabilirsiniz. Çok rastlanan bir yan etkisi görülmese de bazı insanlarda alerjik reaksiyon yapabilir. Bu konu için biraz dikkatli olmak gerekebilir.
  ]]>
  Kuru Isırgan Otu https://www.isirganotu.gen.tr/kuru-isirgan-otu.html Sat, 24 Nov 2018 09:35:29 +0000 Kuru ısırgan otu: bilindik bir bitkidir. Bahçelerde, sulak yerlerde yetişen ısırgan otu yaprakları üzerinde bulunan ince tüyler nedeniyle cildi tahriş eden yakıcı bir bitkidir. Bitkinin yaprağı üzerinde bulunan tüyler ciltte k Kuru ısırgan otu: bilindik bir bitkidir. Bahçelerde, sulak yerlerde yetişen ısırgan otu yaprakları üzerinde bulunan ince tüyler nedeniyle cildi tahriş eden yakıcı bir bitkidir. Bitkinin yaprağı üzerinde bulunan tüyler ciltte kızarıklığa neden olan kimyasallar içermektedir. Isırgan otunda ki kimyasallar yaprak cilt ile temas ettiğinde salgılanmaktadır. Bu nedenle taze ısırgan otu yapraklarına yada sapına dokunmak kişiye kaşıntı ve acı vermektedir. Ancak ısırgan otu yüzyıllardır sağlığa faydaları nedeni ile pek çok kültürde kullanılmaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinde geleneksel olarak kullanılmaktadır. Vücuttan fazla suyu atmak için idrar söktürücü ve iç organları temizlemek için detoks amacıyla kullanılmaktadır. Isırgan otu  birçok hastalığın tedavisinde doğal yöntemlerde kullanılmaktadır. 

  Yaz aylarında çıkan ısırgan otu kışa saklanmak amacıyla eldivenlerle toplanıp kurutulmaktadır. Böylelikle kışa saklanarak çeşitli yemeklerde kullanılmaktadır. Isırgan otu faydaları saymakla bitecek gibi değildir. Üstelik sıcak suda 5 dakika kaynadığında tamamen yazdaki tazeliğinde taşıdığı bileşimleri tekrar kazanmaktadır. Isırgan otunun kurutulması ısırgan otunun faydalarını gidermez. Güneşte doğal yollarla kurutulmuş ısırgan otu taze iken nasıl vücut üzerinde faydalara sahipse kuru haliyle de aynı hatta daha fazla faydalı bir duruma gelmektedir. Isırgan otu kuru iken birçok besinde kullanılabilmektedir. Hatta pilav yapımlarında bile içine yaprakları atılıp pişirilmektedir. Isırgan otu besin olarak vücuda alındığında vücuda fayda sağlamaktadır, cilt üzerinde gezdirmekle değil. Bunun için kuru ısırgan otunu kış aylarında yiyeceklerinize daha fazla kullanmalısınız. Kuru ısırgan otu A vitamini, kalsiyum ve demir açısından da oldukça zengindir. Ayrıca B kompleks vitaminleri içermektedir. Tüm bunların yanı sıra antioksidan içeren özelliğe sahiptir. Antioksidan içeren kuru ısırgan birçok hastalığın tedavisinde yardımcı rol oynamaktadır.kuru ısırgan çorbalarda, pilavlarda, salatalarda (1-2 dakika haşlanıp yumuşatılarak) kullanılabilir. Ayrıca kuru ısırgan otunun çayı da yapılıp içilmektedir. Özellikle kış aylarında kuru ısırgan soğuk algınlığına yakalanmamak içinde tüketilmektedir.

  Kuru ısırgan otu faydaları:
  • Anemi yani kansızlık hastalığı tedavisinde yardımcı ürün olarak kullanılabilir.
  • İdrar sorunu yaşayan kişilerde idrar söktürücü etkisi ile hastalığın tedavisinde etkili rol oynamaktadır.
  • Vücutta oluşan şişkinliği giderip ve kişide bulunan gaz problemini ortadan kaldırmaktadır.
  • Sindirim sistemini ve diğer iç organlarını temizleyen bir özelliğe sahiptir.
  • Vücutta karaciğeri temizlemeye yardımcıdır.
  • Böbrekleri temizleyerek böbrek hastalıklarına engel olmaktadır.
  • Kişide bulunan öksürüğe iyi gelmektedir.
  • Kişide bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu dirençli bir hale getirmektedir.
  • Özellikle kış aylarında soğuk algınlıklarına iyi gelmektedir.
  • Kişide bulunan saman nezlesinin tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Kuru ısırgan otu düzenli bir şekilde tüketildiğinde kanser önleyici etkiye sahip olmaktadır.
  • Artrit semptomlarını hafifletir ve vücudu enfeksiyonlara karşı direnç kazandırır.
  • Bebek emziren annelerde süt artırıcı özelliğe sahiptir ve sütün kalitesini arttırmaktadır.
  • Kişide bulunan bitkinlik ve güçsüzlük hissini gidermektedir.
  • Egzama, bahar nezlesi ve alerjik durumlara karşı önleyici ve iyileşme sürecini hızlandırıcı etkileri bulunmaktadır.
  ]]>
  Isırgan Otu Kürü https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-kuru.html Sun, 25 Nov 2018 05:30:24 +0000 Isırgan Otu Kürü: Isırgan otu kuru veya taze olarak; sapları, yaprakları, çiçekleri, kökleri yani her yeri çok değerli olan bir bitkidir. Isırgan otunun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Isırgan otu çoğu hastalığa karşı v Isırgan Otu Kürü: Isırgan otu kuru veya taze olarak; sapları, yaprakları, çiçekleri, kökleri yani her yeri çok değerli olan bir bitkidir. Isırgan otunun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Isırgan otu çoğu hastalığa karşı vücudu korur. 
  Makalemizde Isırgan Otu Kürü ile ilgili bilgiler vereceğim. 

  Akciğer Kanseri İçin Isırgan Otu Kürü: Yarım litre kaynayan suyun içine 4-5 gram ebegümeci ile yine aynı miktarda ısırgan atılır. Hafif ateşle ağzı kapalı 4 dakika haşlanır. Ilıma sonrası mutlaka süzerek bitki posası ayrılır. Aç olarak sabah, akşam bir çay bardağı miktarı içilir kür kullanımından yirmi dakika kadar sonra yemek yenir. Önleyici bir kür olarak her hafta 3-4 gün içilir buna bir ay boyunca devam edilir. Her yıl iki defa uygulama yapılır. Kanserli hastalar için üç ay boyunca her gün ara vermeden günlük bir su bardağı içilmeye devam edilir. Üç ay tamamlanınca 15 gün ara verilir, tekrar 3 ay boyu bir gün arayla bir su bardağı içilir. Daha sonraki günlerde aralıklarla uygulamaya devam edilir. Dikkat: Ebegümeci ve ısırgan otu aynı şartlarda ikisi de kuru veya taze kullanılır.
  Kürün kullanım: 1. hafta bir gün ara ile sabah, akşam aç karnına, 2. hafta iki gün arayla, sabah, akşam aç karnına, 3. hafta üç gün arayla sabah, akşam aç karnına, 4. hafta dört gün ara ile sabah, akşam aç karnına, 5. haftadan itibaren, haftada bir defa sabah, akşam aç karnına birer çay bardağı alınacak.

  Saçlar İçin Isırgan Otu Kürü:
  Bu kür için ısırgan otu kuru veya taze kullanılabilir. 4-5 ısırgan otunu 750 ml kaynayan suda 4 dakika hafif ateş haşlanır. Sonra soğutulup süzülür. Şayet saçlarınız kirli ise önce sabun veya şampuan ile saçlar temizlenir. Hazırlanan ısırgan otu kürü ile yıkanır. Yarım saat kadar saç üzerinde bekletilir. yarım saat sonra sadece suyla yıkayıp kurulanır. Bu uygulama saçlara, canlılık, parlaklık kazandırır, dahası kepeği önler. 

  Kuyruk Sokumu İltihaplanmasına İçin Isırgan Otu Kürü:
  Kuru ısırgan otunu çok az su içinde 5 dakika haşlayıp lapa yapılır. Biraz soğuduktan sonra 10-15 dakika yara üstünde bekletilir. Oluşan lapayı ince bir tülbente içine sararak  yara üstüne 10-15 dakika koyulur. Bu işlem yara kapanana dek haftada iki üç defa tekrar edilir.

  Romatizma Ağrıları İçin Isırgan Otu Kürü: ısırgan otunu çok az bir suda 5 dakika haşlanır, lapası yapılır. Hazırlanan ısırgan lapası çok sıcak olmaması şartıyla, bir tülbent içine sarılarak romatizma ağrısı olan bölge üstüne konur 15 dakika bekletilir. Her hafta 2-3 defa uygulanır.

  Isırgan Otu Faydaları: Isırgan otu en iyi kan temizleyen ve kan yapıcı bitkidir.
  Pankreas üzerinde iyi etkileri ile kan şekerini azaltır. İdrar yolları hastalığını, idrara çıkamama sorununu iyileştirir. Kalın bağırsağı çalıştırır. Yudumlanarak içilirse etkisi artar.
  ]]>
  Taze Isırgan Otu https://www.isirganotu.gen.tr/taze-isirgan-otu.html Sun, 25 Nov 2018 12:12:39 +0000 Taze ısırgan otu: ısırgangiller familyasındandır. Isırgan otunun yakıcı tüylerine emergenz denmektedir. Mayıs ve haziran aylarında olan 20- 100 cm arasında boyu olan bir bitkidir. Yol kenarlarında, bahçelerde, su birikintileri Taze ısırgan otu: ısırgangiller familyasındandır. Isırgan otunun yakıcı tüylerine emergenz denmektedir. Mayıs ve haziran aylarında olan 20- 100 cm arasında boyu olan bir bitkidir. Yol kenarlarında, bahçelerde, su birikintileri yanlarında, viranelerde, duvar diplerinde oluşan ısırgan otu dik bir gövdeye sahiptir. Isırgan otunun yaprakları ve sapı tamamen tahriş edici ve yakıcı bir madde içermektedir. Isırgan otu cilt ile temas ettiğinde cilde kaşıntı ve yanma hissi verir. Cildin temas ettiği bölge kızarır ve tahriş olur. Bu bitki hemen hemen bütün Anadolu'da rahatlıkla yetişmektedir. Taze ısırgan otunun tüm yüzeyini saran ve temas edildiğinde insan tenini yakan yaprak üzerindeki ısırıcı tüyler formik asit içermektedir. Isırgan otu ayrıca histamin, klorofil, asetilkolin, demir ve C vitamini içermektedir. Taze ısırgan otu baharın başından sonbaharın bitimine doğru olan süre zarfında etrafta görülebilir. Bahçelerde veya yetiştiği yerlerden bir eldiven yardımı ile toplayabilirsiniz. Taze ısırgan otu kökünden başlamak üzere, yaprakları, sapı ve tohumu bile şifalı olan bir bitkidir. İnsan sağlığı üzerinde oldukça olumlu etkilere sahiptir. Eski çağlardan beri şifası keşfedilen bitkiler arasında yer almaktadır. Günümüzde pek çok ilacın içerisinde ısırgan otu kullanılmaktadır. Isırgan otu içeriğinde bulunan bileşimler A ve D vitamini de içermektedir. Taze ısırgan otunu bir çok şekilde tüketebilirsiniz. Taze ısırgan otunun içerdiği vitaminleri vücudunuza almak için ısırgan potu yapraklarından pilav, çorba veya salata yapabilirsiniz. Taze ısırgan otunu 4-5 dakika haşladığınızda yakıcı özelliği gitmektedir. Gayet güzel bir tada sahiptir. Yakıcı özelliğinin gitmesi içerdiği vitaminleri kaybetmesi anlamına gelmemektedir. Yine aynı vitamine sahip olarak yemeklerinizde yer almaktadır. Taze ısırgan otu yazın toplanıp güneşte kurutulup kışın kurutulan ısırganların haşlanması ile çay haline de getirilmektedir. Tamamen doğal ve organik olan vitamin deposu olan taze ısırgan otunu sofralarda daha sık yer verilmesi gerekmektedir.

  Taze ısırgan otu faydaları:
  • Egzama ve egzama eşliğinde birçok cilt hastalığına iyi gelmektedir.
  • Kişide bulunan böbrek ve mesane taşı oluşumlarını engellemektedir.
  • Herhangi bir hastalığa bağlı olmadan sık sık yaşanan baş ağrılarına fayda sağlamaktadır.
  • Kişide bulunan kanı temizler ve demir içerdiği için kansızlık tedavisine yardımcı bir besindir.
  • İdrar yollarındaki iltihaplanmalara ve yine idrar yollarındaki problemlere fayda sağlamaktadır.
  • Antioksidan içerdiği için genel olarak tüm vücuda sağlık kazandırmaktadır.
  • Taze ısırgan otunun düzenli bir şekilde tüketilmesi, sindirim sistemine iyi gelir, kabızlığı giderir.
  • Soğuk algınlıklarının tedavi edilmesinde ve grip, nezle türü hastalıklarda iyileştirici bir özelliği vardır.
  • Vücutta bulunan şişlikleri alır ve ödem oluşumunu giderir
  • Kişide bulunan romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir.
  • Gut hastalığının tedavisinde destekleyici olarak faydası bulunmaktadır.
  • Kanser riskini azaltan ve kişiyi kansere karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Kişide cilt sağlığını korur ve cilde canlılık verir.
  • Kişide bulunan artrit ağrıları gidermektedir.
  • Düzenli olarak taze ısırgan otu tüketimi adet ağrılarını yatıştırıcı özelliğe sahiptir.
  • Prostat hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır.
  ]]>
  Isırgan Otu Yağı https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-yagi.html Sun, 25 Nov 2018 18:32:31 +0000 Isırgan Otu Yağı: Avrupa ülkelerinde gençlik yağı veya gençliğin iksiri olarak bilinen ısırgan otu yağı, Isırgan tohumunun sıkıştırılması ile elde edilmektedir. Vücudun savunma sistemine güç vermesi, virüs ve bakteri il Isırgan Otu Yağı: Avrupa ülkelerinde gençlik yağı veya gençliğin iksiri olarak bilinen ısırgan otu yağı, Isırgan tohumunun sıkıştırılması ile elde edilmektedir. Vücudun savunma sistemine güç vermesi, virüs ve bakteri iltihaplanması için direnci artırması, kanı temizleme etkisi, ısırgan otu yağı yararları olarak belirtilebilir. Isırgan otu yağının ekolojik şartlar altında üretilmiş ve soğuk sıkım ile elde edilenlerin kullanım için daha uygundur.

  Isırgan Tohum Yağı Kullanımı: Saç dökülmesi, romatizma şikayetler, hücre yenileme ve kanı temizleme için ayrıca, miyom küçültücü olarak kullanılır. Bir fincan su içine 5 damla damlatılır, dahili olarak her gün 2 defa uygulanır. Harici olarak deriye masaj yaparak kullanılabilir. Saç dibine friksiyon yapılarak uygulanır.

  Isırgan Otu Yağı Önemi:

  Isırgan otu yağı, halk arasında çok fazla bilinmediği halde tıbbi bakımdan son derece değerli ve bir o kadar da zor elde edilen bir yağdır. Minicik ısırgan tohumundan elde edilen, Almanya ile Orta Avrupa ülkeleri içinde yaygın halde kullanılan ısırgan otu yağı bağışıklık sistemi ve deri bağ dokusunu güçlendirmesi sebebiyle “gençlik yağı” diye tarif edilir. Bu yağın özellikle ilkbahar ile sonbaharda en az ikişer aylık kürler halinde kullanımı önerilir. Bu yağdan fayda almak için, öbür yağlarda da olduğu üzere ısırgan otu yağının da soğuk presleme sistemiyle üretilmesi şarttır. Bu yağdan yapılan kür boyu sabah akşam birer tatlı kaşığı yahut damlalık ile satılan ambalajlı paketler için 20 damla kullanım önerilmektedir.

  Isırgan Otu Yağı Cilt Üzerinde Kullanımı: Isırgan otu yağı içinde bulunan ve Aha ile Ala olarak isimlendirilen değerli maddeleri nedeniyle cilt ve deri bakım ürünleri içinde kimyasal olarak ayrışımdan sonra kullanılır. Bu kremlerin çok fazla yer etmemiş kırışmaların giderilmesi için etkisi vardır. Mesela göz etrafında oluşan ve kazayağı olarak bilinen ilk kırışmaların çıkmaya başladığı andan itibaren düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman etkisi görülür Krem olarak değil de, doğrudan yağ olarak kullanmak isteyenler için ısırgan otu yanında badem ile üzüm çekirdeği yağının kullanılması da önerilir. Bu yağlar ince olduğu için deri üzerinde emilimi hızlı olan yağlardır.
  ]]>
  İbrahim Saraçoğlu Isırgan Otu Kürü https://www.isirganotu.gen.tr/ibrahim-saracoglu-isirgan-otu-kuru.html Mon, 26 Nov 2018 10:05:23 +0000 İbrahim Saraçoğlu Isırgan otu kürü, Evimizde saksılarımızda kolaylıkla yetiştirebileceğimiz ısırgan otunun birçok faydası vardır. Peki İbrahim Saraçoğlu ısırgan otu kürünü hangi sorunlara şifa olarak kullanabilir İbrahim Saraçoğlu Isırgan otu kürü, Evimizde saksılarımızda kolaylıkla yetiştirebileceğimiz ısırgan otunun birçok faydası vardır. Peki İbrahim Saraçoğlu ısırgan otu kürünü hangi sorunlara şifa olarak kullanabilirsiniz

Kıl dönmesi İbrahim Saraçoğlu ısırgan otu kürü

İstenmeyen ve hayatı işkenceye çeviren kıl dönmesi genelde kuyruk sokumunda görülür. Burada iltihaplı bir görüntü oluşturur ve şişer zaman zaman delinir ve iltihap akar kişiyi oturamaz hale getirir. Bu durumda uzman hekimler size ameliyat önerebilir. Ancak ameliyat başarılı geçse bile bir süre sonra tekrar nüksedebilir. Çünkü içeride kıl kökü kalıyor ve 6-7 ay sonra size tekrar aynı kabusu yaşatabiliyor. Bu yüzden ameliyat yüzde yüz çözüm değildir. Ancak İbrahim Saraçoğlu ısırgan otu kürünün başarı oranı % 90'dır. 

Nasıl hazırlanır; Taze veya kurutulmuş olarak satın aldığınız ısırgan otunu 5 dk kadar az suyla karıştırarak lapası oluşuncaya kadar karıştırınız. Daha sonra hazırladığımız bu karışımı tülbente sararak kuyruk sokumundaki kıl dönmesinin üzerinde 15 dk kadar bekletiyoruz. Isırgan otu böylelikle buradaki iltihabı emecektir. Bu kürü 1 gün ara verip 1 gün yaparak 15'er dk bekleterek devam edin. Yalnız bu kür iltihabı emdiği için her seferinde lapayı taze olarak tekrardan hazırlamanız şart. Bir kaç uygulamadan sonra uyguladığınız yerde deri incelecek ve oradan bir delik açılacaktır. Ve sonuç; delik içerisinde gördüğünüz kılı oradan dikkatlice çekiniz.

Sağlıklı saçlar İbrahim Saraçoğlu ısırgan otu kürü

Bol su içmemek, aşırı stres, kuaförler, olumsuz hava koşulları gün içerisinde saçımıza zarar verir. Güzel, sağlıklı, dayanıklı ve canlı görünen saçlara sahip olmayı kim istemez ki. Saçımız sağlığını kaybettiyse İbrahim Saraçoğlu ısırgan otu kürü ile bunu tekrar yakalamak mümkün. Kuru ya da taze şekliyle ısırgan otunu kullanarak; saçlarınızın daha güçlü, daha kepeksiz daha canlı görünmesini sağlamak mümkün. Ancak şuna dikkat etmek gerekir ki, ısırgan otundan yeterince faydalanabilmek için kuru ve taze haldeki ısırgan otlarını birbirine harmanlayarak kullanmamanız gerekiyor.

Nasıl hazırlanır; Bu kürün daha etkili olabilmesi için saçımızın temiz olması gerek bu yüzden öncelikle saçımızı güzelce yıkamalıyız. (ancak bu kür boyalı saçlarda pek etki etmeyecektir.) Öncelikle bir tutam ısırgan otunu 3 bardak kadar suda 4 dk kadar kaynatınız. Kaynama başladıktan sonra ocağın altını kısarak 4 dakika daha haşlayın. Bu süre tamamlandıktan sonra kürü dinlenip soğuması için bir kenarda bekletiniz. Kürün soğuma işlemi tamamlandıktan sonra, ısırgan otu kürü ile saçlarınızı yıkayıp yarım saat kadar bekleyiniz. Ardından sadece suyla saçlarınızı durulayarak işleminizi tamamlayınız. Saçlarınız ışıl ışıl canlı ve sağlam olacaktır.

Ayrıca ısırgan otunu akciğer kanserine karşı önlemek için ebegümeciyle karıştırıp içebilirsiniz. Lapasını yapıp tülbentin üzerine sarıp romatizmal bölgeye sararsanız hem ödemi atar hem de ağrıları alır. 
]]>
Isırgan Otu Maskesi https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-maskesi.html Tue, 27 Nov 2018 01:02:04 +0000 Isırgan Otu Maskesi, faydalı otlar arasından ilk sıralarda yer alır. Ülkemizde her yörede bolca bulunur. Her yerde kolayca yetişebildiği için taze olarak tüketilmesi durumunda olabildiğince temiz yerlerden toplanılması Isırgan Otu Maskesi, faydalı otlar arasından ilk sıralarda yer alır. Ülkemizde her yörede bolca bulunur. Her yerde kolayca yetişebildiği için taze olarak tüketilmesi durumunda olabildiğince temiz yerlerden toplanılması önerilir. Ayrıca Avrupa, Kuzey Amerika, Asya’da soğuk bölgelerde ve Kanada’da bazı bölgelerde yetişir. Koyu yeşil renkteki yaprakları tırtıklı bir yapıdadır. Yılın her mevsimi yetişebilir. Haziran ayından itibaren Eylül ayına kadar çiçek açar. Isırgan otu saç bakım konularında ve özellikle saç dökülmelerine karşı önemli bir şifa kaynağıdır. Ayrıca cilt hastalıklarından en yaygın olanı egzama tedavisinde ve cilt üzerindeki diğer yaraların tedavisinde kullanılır. 

Isırgan otu bal veya süt ile karıştırılarak macun kıvamına getirilir ve öyle uygulanır. Isırgan otu ile uygulanan saç bakım maskesi sayesinde kaybedilen saçları geri kazanmak mümkündür. Böylece incelen saçlar gürleşmeye ve yeni saçlar çıkmaya başlar. Saçlara uygulanan ısırgan otu maskesi hem cildi gençleştirir hem de saçları güçlendirir. Isırgan otu saç dökülmelerinin çözümünde birebir bir etki yaratır. Isırgan otu hem çiğ olarak hem de kaynatılıp suyu kullanılabilir. Isırganın otunun en belirgin özelliği saç yapısını yenileme özelliğidir. Ayrıca kepek problemlerini ortadan kaldırır. Saç diplerinin nefes almasını sağlar ve böylece saç tellerinin güçlenmesine ve kalınlaşmasına ve gürleşmesine yardımcı olur. Saçtaki yıpranmaları iyileştirir ve saçların daha canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Saçlarınızın daha parlak ve daha dolgun görünmesine sağlar. Isırgan otu taze yada kurutulmuş olarak aktarlardan kolaylıkla temin edilebilir. Düzenli kullanım sonucu saçlarda oldukça kısa sürede fayda sağlar. Ancak ısırgan otu yaprakları üzerinde bulunan ince tüyler cildi tahriş eden kimyasal maddeler içerir. Yaprağın cilt ile temasında bu kimyasallar cilde zarar verir. Taze ısırgan otu yapraklarına yada sapına dokunmak oldukça acı vericidir. ısırgan otunu kullanmadan önce alerji olup olmadığı kontrol edilmelidir. Saçlara uygulanmadan önce cilt üzerine sürülerek herhangi bir reaksiyon olup olmadığı teyit edilmelidir. Aksi bir durumla karşılaşılırsa ısırgan otu kesinlikle saçlara uygulanmamalıdır.  

Isırgan Otu Maskesi Nasıl Hazırlanır

Birbirinden farklı şekillerde kullanılan bir çok ısırgan otu maskesi bulunur. Bunlardan bir kaçı aynı zamanda cilt temizliği için kullanılırken bazıları ise sadece saç bakımında kullanılır. En sık tercih edilen ısırgan otu maskelerine verilebilecek örnekler şu şekildedir. İlk tarif için cezvede 2 bardak su kaynatılır ve içerisine 1 avuç kurutulmuş yada taze ısırgan otu ilave edilir. Yaklaşık olarak 5-6 dakika kaynatılır. Isırgan otu suyu ılındıktan sonra ister saçlara ister cilde uygulanır. Saçları şampuanla yıkadıktan sonra durulama suyu olarak yada cildi yıkama suyu olarak kullanılabilir. Sabah akşam olmak üzere cildi yıkamak için ve 2 günde bir saçlarda kullanılabilir. 

Bir diğer tarif için kurutulmuş yada taze ısırgan otu tencereye alınır. Üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su ilave edilerek tencere ocağa alınır. Su kaynadıktan sonra üzerine 1 tatlı kaşığı sirke ilave edilir. Yaklaşık 2-3 dakika daha kaynattıktan sonra tencere ocaktan alınır. Kaynayan su ılındıktan sonra içerisine 1 yemek kaşığı lavanta yağı ilave edilir. Hazırlanan karışım süzülerek sprey şişesine doldurulur. Yıkanmış ve durulanmış saçlara sıkılır ve masaj yapılarak uygulanır. Saçlar daha sonra havlu ile sarılarak yaklaşık 1-2 saat beklenir. Saçların daha sonra yıkanmasına gerek kalmadan sadece taranması yeterlidir. Tüm bunların dışında vakti olmayanlar için ısırgan otu içerikli şampuanları yada saç kremlerini kullanmak da aynı şekilde faydalıdır. Kaynatılmış ısırgan otu suyu saçları durulama sırasında da kullanılabilir. Ayrıca  ısırgan otu ve zeytinyağını karıştırarak saçlara maske olarak uygulamak mümkündür. Aynı işlem argan yağı için de kullanılabilir. Argan yağının içine ısırgan otu suyunu karıştırılarak hafif nemli saça uygulanabilir. 

]]>
Isırgan Otu Hapı https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-hapi.html Tue, 27 Nov 2018 08:11:25 +0000 Isırgan otu hapı: kişide birçok olumlu etkiye sahiptir ve sağlığa oldukça faydalıdır. Isırgan otu mayıs ağustos ayları arasında çiçek açan yakıcı bir bitkidir. Cilde temas ettiğinde cildi tahriş eder ve cilt üzerinde k Isırgan otu hapı: kişide birçok olumlu etkiye sahiptir ve sağlığa oldukça faydalıdır. Isırgan otu mayıs ağustos ayları arasında çiçek açan yakıcı bir bitkidir. Cilde temas ettiğinde cildi tahriş eder ve cilt üzerinde kızarıklıklar oluşmasına neden olur. Fakat bu bitki yakıcılığının yanı sıra oldukça büyük faydalara sahiptir. Isırgan otunda ki faydalar ispatlandığı için eczanelerde hap şeklinde bulundurulmaktadır. Isırgan otundan yapılan yemekler, salatalar ve daha bir çok çeşit ile sofralarda yer alabilen ısırgan otunun vitaminlerini artık hap olarak vücuda almak mümkün. Taşınması kolay, kullanımı kolay ve uygun bir fiyatla satılan ısırgan oyu hapını eczane dışı yerlerden almamak gereklidir.

Isırgan otu hapı kullanımı: Isırgan otu hapını günde 3 kez 1 kapsül olarak alınmalıdır ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Isırgan otu hapı kullanımı mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır. Özellikle gebe ve emziren anneler doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle hap içmemelidir. Isırgan otunun etkilerinin hissedilmesi için 30 gün düzenli olarak kullanılmalıdır.

Isırgan otu hapı faydaları:
 • Kişide bulunan kanı temizler ve demir içerdiği için anemi tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilir.
 • Kanser tedavisinde destek bir üründür.ısırgan otu hapı kansere karşı savaşan bileşimler içermektedir.
 • Antioksidan içerdiği için vücudun genel anlamda sağlığını korumaktadır.
 • İdrar söktürücü etkisiyle vücutta biriken suyun atılmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kişide kalp yetmezliği nedeni ile oluşan ayak şişmelerinde ki ödemi ortadan kaldırmaya yardımcıdır.
 • Toplar damar yetmezliğinde ısırgan otu hapı etkili bir rol üstlenmektedir.
 • Kişide damar tıkanıklığı oluşmasını engellemektedir.
 • Böbrek ve mesanede taş ve kum oluşumunu engellemektedir.
 • Akupunktur tedavisinin etkisini artırabildiği söylenmektedir.
 • Balgam söktürücüdür ve kişide bulunan öksürüğe iyi gelmektedir.
 • Saman nezlesinde etkili ve olumlu sonuçlar sağlamaktadır.
 • Kadınlarda bulunan adet dönemi düzensizliklerinin önüne geçebilmektedir.
 • Isırgan otu hapı, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.
 • Sinir iltihabı, romatizma ve artrite ağrılarını gidermektedir.
 • Saç dökülmesini önler ve saç sağlığına faydalıdır.
 • Mide kramplarında ve ülserinde faydalı bir etkiye sahiptir.
 • Cildi sıkılaştırır ve yaşlanma karşıtıdır.
 • Emziren annelerde süt artırıcı özelliği vardır aynı zamanda anne sütünün kalitesini de artırmaktadır.
 • Metabolizmayı uyarır ve ürik asidin vücuttan uzaklaştırılmasında fayda sağlayarak fazla kilolardan kurtulmayı hızlandırmaktadır.
]]>
Isırgan Otu Yüz Maskesi https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-yuz-maskesi.html Tue, 27 Nov 2018 19:26:21 +0000 Isırgan otu yüz maskesi: evde hazırlayabileceğiniz oldukça etkili bir maske türüdür.ısırgan otu maskesi ısırgan otu içeriğindeki bileşenleri içeren cilde fazlasıyla fayda sağlayan bir maskedir. Cildi sıkılaştıran ve gen Isırgan otu yüz maskesi: evde hazırlayabileceğiniz oldukça etkili bir maske türüdür.ısırgan otu maskesi ısırgan otu içeriğindeki bileşenleri içeren cilde fazlasıyla fayda sağlayan bir maskedir. Cildi sıkılaştıran ve gençleştiren ısırgan otu maskesi düzenli kullanıldığında birçok cilt sorununa son vererek cildin taze görünmesine fayda sağlamaktadır. Cilt lekelerine iyi geldiği bilinen ısırgan otu maskesi ciltteki ton düzensizliklerinin de önüne geçmektedir.problemli, bölgelere ısırgan otu maskesinin bir pamuk yardımıyla sürülmesi kişide bulunan cilt lekelerini zamanla hafifletmektedir.ısırgan otu maskesinin cilt üzerindeki faydaları bilinerek birçok yüz maskesi içeriğinde ısırgan otunda bulunan maddeler yer almaktadır. Fakat sizin evde yapacağınız maske çok daha etkili olabilir. Tamamen doğal ve organik olan ısırgan otu maskesi hiçbir yan etkiye sebebiyet vermeden ciltteki problemleri gidermektedir.ısırgan hastalığının ciltteki sedef hastalığından tutun da, çıban tedavisine kadar birçok sorunda kullanıldığı bilinmektedir.

Isırgan otu yüz maskesi için gerekli malzemeler:
 • 1 avuç kurutulmuş ısırgan (taze de olabilir)
 • 2 bardak su
Isırgan otu yüz maskesi yapılışı ve uygulanışı: Öncelikle küçük derin bir tencere içerisinde su ile beraber ısırgan otunu kaynatın. Kısık ateşte kaynadıktan sonra 5-10 dakika arasında kaynatabilirsiniz. Çıkan suyu ısırgan otundan arındırın yani süzme işlemini yapın. Isırgan otu kaynama sırasında su içerisine tüm içeriğindeki bileşenlerini verecektir. Günde 1-2 kez elde edilen suyu cildinize sürmeniz cildinize bir çok fayda sağlayacaktır. Isırgan otundan çıkan ve yüzünüze sürdüğünüz bu suyu 20-25 dakika sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz. Belirgin etkilerle karşılaşacağınız ısırgan otu hem doğal hemde tamamen organik olan bir maskedir.

Isırgan otu maskesi (iltihaplı yara ve ciltte egzama tedavisi için) gerekli malzemeler:
 • Isırgan otu dalları ve yaprakları
 • 1 bardak süt
 • 1 tatlı kaşığı arpa unu
Isırgan otu yüz maskesi yapılışı:Isırgan otunu süt ile beraber derin bir kap içerisinde bir süre kaynatın ve daha sonra ısırgan yaprakları kaynamaktan tamamen ölünce süzün. Yapraklardan arınan süt ve ısırgan otunun suyu ile olan karışım içerisine arpa ununu ekleyin. Lapa bir hal alan maskeyi artık iltihaplı yara üzerine uygulayın ve 15 dakika sonra ılık suyla yıkayın.
]]>
Isırgan Otu Tohumu https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-tohumu.html Wed, 28 Nov 2018 09:39:29 +0000 Isırgan Otu Tohumu, Asırlardır kanser önleyici olarak bilinen ısırgan otu tohumu, tüm şifalı sayılabilecek otlardan daha güçlü yapıya sahiptir. Kanı temizler,şekeri düzenler, artırır ve filtre eder bu sayede tüm dolaşım Isırgan Otu Tohumu, Asırlardır kanser önleyici olarak bilinen ısırgan otu tohumu, tüm şifalı sayılabilecek otlardan daha güçlü yapıya sahiptir. Kanı temizler,şekeri düzenler, artırır ve filtre eder bu sayede tüm dolaşım sistemi düzene girer. Kandaki iltihap, mikrobu kırar ağır kan kaybında yüksek fayda sağlar. Karaciğer, akciğer ve safra hastalıklarına iyi gelir. Alerjik rahatsızlıklar, egzama ve sivilceleri geçirmede de oldukça iyidir.
Demir eksikliği tedavisinde oldukça iyidir, prostat büyümesini önler. İdrar yolu ve böbrek taşı problemler için yarar sağlar. Tıkalı buruna, saman nezlesine ve sulanmış gözlere iyi gelir. Romatizma ve gut hastalığına iyi gelir. Sebebi belli olmayan baş ağrıları, bitkinlik hissi ve tüm alerjik hastalıklara karşı koruyucudur. Temiz, kaliteli ve bilen kişiler tarafından ayıklanmış ısırgan otu tohumu olması etkisini ve kalitesini artırır.
Bahar gelirken ve sonbahar bitene kadar toplanabilir. Kuru, gölgede ve hava alan yerde incecik serilerek kurutulabilir. Kökler de sonbaharda toplanıp temizlendikten sonra kurumaya bırakılır. Kuru ve nemsiz bir yerde saklanması gerekir.

Isırgan Otu Tohumu Faydaları:
 • Vücuttaki kanı temizler, artırır ve alyuvarları yeniler,
 • Kandaki şeker oranını düşürür, ödemi azaltır,
 • Kabızlığa iyi gelir, gaz sorununu yok eder,
 • İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir, enfeksiyonları temizler, idrar söktürücü etkisi vardır,
 • Vücut direncini artırır,
 • Regli dönemlerini düzenler,
 • İç hastalıkları tedavisinde oldukça iyidir,
 • Balgam söktürücü etkisi vardır ve boğaz ağrılarına iyi gelir,
 • Soğuk algınlığına ve gribe karşı koruyucudur.
 • Emziren kadınlarda sütü artırıcı özelliği vardır,
 • Saçları güçlendirir ve kepeği yok eder,
 • Cinsel gücü artırır,
 • Tansiyon düşürmede faydalıdır.
Kanser; ısırgan otu tohumları kanser hastaları için umut ışığı olmuştur. Isırgan otu tohumu, kekik ve oğul otu karıştırılıp balla tatlandırılarak yenildiğinde her derde deva olduğu bilinir. Aynı zaman da ısırgan otu tohumu, şalgam tohumu ve polenle karıştırılıp macun yapılıp yenilir ise erken teşhis ile tedavide kansere çare olarak gösterilir. Geç kalınmış olsa bile vücut direncini artırır.

Isırgan Otu Tohumu Kullanım Şekli
Mutlaka öğütülerek tüketilmelidir. Günde 2 kere bir tatlı kaşığı öğütülmüş ısırgan otu tohumu bal, pekmez, yoğurt veya benzeri yiyeceklerle karıştırılarak tüketilebilir.
]]>
Isırgan Otu Saç Bakımı https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-sac-bakimi.html Wed, 28 Nov 2018 10:56:32 +0000 Isırgan Otu Saç Bakımı, Tarihte ilk çağlardan bu yana bilinen ısırgan otu, pek çok kültürde insanların araştırıp incelediği ve elde ettiği yazılarla kanıtlanmıştır. Yapılan bir araştırma sonucunda kozmetikler ü Isırgan Otu Saç Bakımı, Tarihte ilk çağlardan bu yana bilinen ısırgan otu, pek çok kültürde insanların araştırıp incelediği ve elde ettiği yazılarla kanıtlanmıştır. Yapılan bir araştırma sonucunda kozmetikler üzerinde zararlı kimyevi maddeler bulunduğu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden ısırgan otu ile yapılan saç bakımı açısından son derece güzel bir bitkidir. Isırgan otunun saç dökülmesini yavaşlatmak ve saçın yeniden çıkmasını sağlamak amacıyla kullanımı oldukça güvenli ve etkili bir uygulamadır. Genelde sapları, yaprakları, çiçekleri ve kökleri tıbbi değere sahiptir. Bazı hallerde ışıltısını kaybeden saçlar, kırılıp dökülmeye başlar. Uygulanan farklı kürler sayesinde saç derisinde kan dolaşımını hızlandırarak köklerin uyarılmasını sağlar. Bu sayede daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlayacaktır. Çünkü bu bitki, saçlara çok olumlu etkiler yapmaktadır. En önemlisi saçlara canlılık ve parlaklık verir. Ayrıca ısırgan otu saç dökülmesini durduruyor. Bunun yanı sıra, henüz dökülmeyen ve güçsüzleşen saç köklerini canlandırarak uzatıyor. Isırgan otunun içerdiği zengin vitaminler ve mineraller sayesinde saçı besler ve onarır. Aynı zamanda ısırgan otu, saç dökülmesinin sebeplerinden biri olan prostat hastalığına iyi gelir. Isırgan otu kökü, testosteronun neden olduğu saç dökülmesine karşın savaşır ve saç dökülmesini durdurur. Diğer bir yönü de saçlarda bulunan kepeklere çok iyi bir çözümdür. Bu sebeple zayıf saçlar için kullanılan bazı şampuanların bileşiminde ısırgan otu vardır. Böylece saçlar daha sağlıklı bir şekilde güzel, bakımlı ve ışıltılı bir görünüme sahip olur.

Isırgan Otu Saç Bakımı Reçetesi;

Parlak Saç Bakımı;

 • 4-5 gram ısırgan otu ile 750 ml kaynar suyun içerisinde dört dakika kısık ateşte bekletilir.
 • Bu çay soğuduktan sonra süzülür ve temiz saçlar yıkanır. Yarım saat kadar bekletilir.
 • Ardından sadece su ile yıkanır ve durulanır. Saçlar kirli ise, önceden şampuanla yıkanır.
 • Bu uygulama saça canlılık ve parlaklık verir. Aynı zamanda kepek oluşumunu da önler.

Dökülen Saç Bakımı;

 • Yarım litre kaynatılmış suya beş hazır poşet ısırgan otu çayı eklenir.
 • Bu şekilde ağzı kapatılır ve on dakika kadar demlenmeye bırakılır.
 • Normal bir şampuan ile saçlar yıkanır ve durulanır.
 • Çay soğuduktan sonra saçlar için durulama suyu olarak kullanılır.
 • Bu uygulama saç dökülmelerini engeller ve saçlar güçlenir.

Zayıf Saç Bakımı;

 • Bir miktar kaynar suyun içerisine ısırgan otu eklenir ve demlenmesi için beklenir.
 • Daha sonra süzülür ve ılıdıktan sonra elde edilen karışım ile saçlar yıkanır.
 • Bu karışım bir saat kadar bekletilir ve sonrasında ılık su ile durulanır.
 • Zayıf olan saçları gürleştirmek için kullanıldığı zaman saç tellerinin kalınlaşmasını sağlar.

Isırgan Otu Saç BakımıKepekli Saç Bakımı;

 • 2 bardak kaynar suyun içerisine bir tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırgan otu yaprağı eklenir.
 • Bu çay soğuması için bir süre demlenmeye bırakılır ve soğuduktan sonra çay süzülür.
 • Ardından saçlara ve kafa derisine hafif bir şekilde masaj yapılarak uygulanır.
 • Bu ısırgan otu saç bakımı uygulaması saçlardaki kepek oluşumu sorunlarına daha iyi sonuç verir.
]]> Isırgan Otu Alerjisi https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-alerjisi.html Thu, 29 Nov 2018 05:21:11 +0000 Isırgan Otu Alerjisi, Şifalı bitkiler virüs ve hastalıklara karşı vücudun direncini artıran, çeşitli hastalıkların tedavisi için uzman tedavi oluşumuna yardımcı olmak için doğal bir çözüm yolu olarak binlerce senedi Isırgan Otu Alerjisi, Şifalı bitkiler virüs ve hastalıklara karşı vücudun direncini artıran, çeşitli hastalıkların tedavisi için uzman tedavi oluşumuna yardımcı olmak için doğal bir çözüm yolu olarak binlerce senedir kullanılır. Ancak bu şifalı bitkilerin, cahilce tüketimi, diğer ilaç ve bitkilerle etkileşimi değişik sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bundan dolayı kullanılan her bitkinin doğru kullanımı öğrenildiği zaman fayda verecektir. Isırgan otu kuru ve taze halde; sapları, yaprakları, çiçekleri, kökleri ile kullanılabilen çok değerli bir bitkidir. ısırgan otu kullanımı genel olarak güvenlidir. Ancak ara sıra da olsa ısırgan otu alerjisi bulunmaktadır. Bu alerjiler arasında görülen; mide bulanması, terleme, ishal ve deri yüzeyine uygulandığında alerjiler yan etkileri arasındadır. Açık yaralara kesinlikle sürülmemeli ve yaş ısırgan otu deriye değdirilmemelidir.

Isırgan Otunun Alerjisi: 

Isırgan otundaki bulunan emergenz tüyler kaşıntı ve kızarıklığa sebep olur.  İşte bu nedenle Isırgan otunun adı “ısırmak” kökünden gelen bir sözcükten gelir.
Isırgan otunun alerji oluşturabilecek başlıca yan etkileri şunlardır.
Adet döngüsünü değiştirebilme ile düşük riskini arttırır. Ayrıca hamilelik dönemi içinde kullanımı önerilmez.
Bazı kaynaklarda ısırgan otunun prostat büyümesi tedavisi için kullanılması ile alakalı makaleler yazılmış olabilir. Ancak bu tür yazıları okuyarak kendi kendinizi iyileştirmeye başlamadan önce, prostat büyümesinin kanser olup olmadığı hakkında, mutlaka bir doktora gidilerek, doğru teşhisin konulması sağlanmalı, doktor tavsiyesine göre ısırgan otu kullanılmadır.
Bazı araştırma sonuçlarına göre, ısırgan otunun kan şekerini yükselttiği gibi bulgular bulunmaktadır. Isırgan otu kullanan diyabet hastasının kan şekeri seviyelerinin yakından takibi gerekir.
Kuvvetli bir idrar söktürücü etkisi olan ısırgan otunun böbrek ve mesane sorunu olan hastaların kullanması tavsiye edilmez. Bu amaç için kullanılacaksa önce doktora danışılması gerekir.

Isırgan Otu AlerjisiIsırgan Otunun Diğer İlaçlarla olan Etkileşimleri:

Kan incelticiler: Isırgan otu kanın pıhtılaşmasını engelleyebilmekte olduğu için kan inceltici ilaçla kullanıldığında etkileşime geçebilir. 
Isırgan Otu Alerjisinin Diğer İlaçlar İle Açığa Çıkması:
Hipertansiyon ilaçları: Isırgan otu, kan basıncını azaltabilir, bu nedenle yüksek tansiyon için ilacı kullanıyorsanız ısırgan otu, bu ilaçların etkisini arttırabilir.
Diüretikler: İdrar söktürücü özelliği nedeniyle, ısırgan otuyla beraber diüretik kullanımı dehidratasyon tehlikesini arttırabilir.
Diyabet ilaçları: Kan şekerini düşürebildiğinden hipoglisemi sakıncasını arttırır ve diyabet ilaçlarının etkisi güçlenebilir.
Lityum: Vücudun bu ilaca verdiği etkide değişikliklere sebep olabilir.
Bu ve benzeri ilaçların yanında yardımcı tedavi amacıyla Isırgan otu kullanılması durumunda Isırgan otunun alerji ya da yan etkilerinden korunmak için doktor tavsiyesine uyulması gerekir.
]]> Isırgan Otlu Şampuan https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otlu-sampuan.html Thu, 29 Nov 2018 17:56:59 +0000 Isırgan otlu şampuan: Isırgan otunun saç üzerindeki faydaları yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bu nedenle ısırgan otu şampuanları üretilmeye başlanarak eczanelerde ve marketlerde ısırgan otlu şampuan adı al Isırgan otlu şampuan: Isırgan otunun saç üzerindeki faydaları yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bu nedenle ısırgan otu şampuanları üretilmeye başlanarak eczanelerde ve marketlerde ısırgan otlu şampuan adı altında satışa sunulmuştur. Bir çok ısırgan otlu şampuan üretimi yapılmaktadır. Isırgan otunun içeriğindeki etken maddeler ile formüle edilen bu şampuanlar günlük de kullanılabilmektedir. Isırgan otlu şampuanların bilindik markaları saç dökülmesi yaşayan insanları hedef alarak dökülen saçların yenisinin çıkmasını amaçlayarak formüller geliştirmiş ve ısırgan otlu şampuanı piyasaya sürmüştür. Dökülen saçların yenisini yerine getiren ve hatta saç köklerini güçlendirerek saçları sıklaştırdığı söylenen ısırgan otlu şampuanları kozmetik ürün satan marketlerde, eczanelerde ve süpermarketlerde rahatlıkla elde edebilirsiniz. Isırgan otunun tüm vitaminleri ve faydalı tüm bileşenleri şampuan içerisine verilerek faydalarının elde edilmesi amaçlanarak üretilen ısırgan otlu şampuan saçlarınıza zarar vermez. Günlük kullanımınız da gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Saç telleri üzerinde iyileşme yaşandığını kısa süre içerisinde sizde gözlemleyecek ve memnun kalacaksınız. Saç üzerinde ve saç derisinde kaliteyi arttıran bu şampuan saçları canlandırmak amaçlı üretilmiştir. Isırgan otlu şampuan her yaştan kesimin kullanabileceği cinsiyet ayrımı yapmaksızın saç üzerindeki etkilerinin istekler göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Yaşlı, genç, kadın, erkek herkes saçlarında canlılık, parlaklık gürlük ve genel anlamda sağlıklı bir görünüm arzusu içerisindedir. Isırgan otlu şampuan bu istekler doğrultusunda ısırgan otu vitaminlerinden faydalanarak kişilerin özlemi içerisinde olduğu saç arzusunu yerine getirmek amaçlanarak üretilmiştir. Fakat tüm bu faydalara rağmen beklenmeyen bir etki görüldüğünde mutlaka doktora baş vurarak sebebini öğrenmelisiniz.
Isırgan Otlu ŞampuanIsırgan otlu şampuanın faydaları:
 • Saç dökülmelerini büyük ölçüde azaltır ve zaman içerisinde durdurur.
 • Saç tellerinin beslenmesini sağlayarak,saçların kırılmadan ve yıpranmadan uzamasını sağlar
 • Saç köklerinde kepek, mantar ve diğer saç derisi hastalıklarını iyileştirir ve oluşumunu engeller
 • Saç tellerini besleyerek hacim kazandırır saçların daha kalın telli olmasına fayda sağlar
 • Canlı, pürüzsüz, parlak ve yumuşacık saç hayallerinin zeminini oluşturur.
 • Saç derisindeki Ph seviyesini düzenler
 • Saçları dış etkenlere karşı korur, güçlendirir ve direnç kazandırır.
 • Saç yağlanmasını kontrol altına alarak durdurur.
]]>
Isırgan Otu Kökü https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-koku.html Fri, 30 Nov 2018 02:41:11 +0000 Isırgan Otu Kökü, Isırgan otu kökünden başlamak üzere yaprakları ve tohumları bile çok faydalı bitkidir. Eski çağlardan beri alternatif tedavi yöntemlerinde çok büyük bir yeri vardır. Uzun yıllar kendini haşerat ve hayvan Isırgan Otu Kökü, Isırgan otu kökünden başlamak üzere yaprakları ve tohumları bile çok faydalı bitkidir. Eski çağlardan beri alternatif tedavi yöntemlerinde çok büyük bir yeri vardır. Uzun yıllar kendini haşerat ve hayvanlardan koruyabilen bir bitkidir. En etken yeri ısırgan otunun köküdür.

Isırgan Otu Kökü Faydaları:
Böbrek rahatsızlıkları, çekilmez derecede çok olan baş ağrılarına ve egzamaya çok iyi gelmektedir. Egzama genellikle bağlı bir nedene dayandığından onları içerden kan temizleyici bir alternatif ilaçla tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu ilaçların en basında ısırgan otu kökü gelmektedir. Kan temizleyici özelliği oldukça fazladır. Aynı zamanda vücudun kan oranını yükseltebilen bir bitkidir. Kan yapıcı özelliği özellikle pankreas üzerinde olumlu etkileri vardır. Kandaki şeker oranını düşürücü özelliğe sahiptir. Böbreklere iyi geldiği ve dışkılama kolaylığı sağladığı için diyet listelerinde büyük yer kaplamaktadır. Kök demlenerek çay şeklinde içilebilir. Bu çayın kokusu ve tadı kötü değildir yalnız tadını beğenmeyen kişiler çaya nane ve papatya ekleyerek kokusunu ve tadını değiştirebilir. Karaciğer, safra kesesi, dalak hastalıkları, bağırsak ve akciğer hastalıklarında etken bir bitkidir. Mikroplu hastalıklarda veya mikropların çoğaldığı hastalıklarda bitki iyi bir yardımcıdır. Yaş ilerledikçe vücuttaki demir miktarı azalmaya başlar. Bu nedenle yorgunluk,bitkinlik halleri ortaya çıkar. Böyle durumlarda demir içerikli ısırgan otu kökü kullanılması sonucu insanlar kendisini eskisinden iyi hisseder, enerjisi yerine gelir eskiye oranla kendini çok daha iyi hisseder. Bitki, soğuk algınlığına yatkınlığı önler, romatizma hastalığında yardımcı olarak kullanılabilir. Çok bilinen bir faydası olmasa da kilo vermeye yardımcı olur.

Isırgan Otu KöküIsırgan Otu Kökü Nasıl Kullanılır:
Bitki ne kadar taze olursa o kadar etkilidir. Sadece yaz aylarında yetiştiği için kış aylarına da stok yapmak faydalıdır. Kullanım hastalıklara ve kişiye göre değişebilir. Damar tıkandıklarında ısırgan otu kökü çok iyi gelmektedir. Bu durumda bitki ile banyo yapmak en etkili yöntemdir. Kas ağrısı ve kramp sıkıntısı çekenler bitkiyi ezerek krem şeklinde bölgeye masaj yaparak uygulamaları gerekmektedir. İltihaplanmalarda ve ağrılı bölgelerde bitki bölgeye bitki yalın halde sürülerek uygulanır. Örneğin kalçada bir ağrıya uygulanacaksa kalçadan diz kapağına kadar sürülerek uygulanır. Isırgan otu kökünün kaşıntı yapması uygulama sonrası bölgeye pudra sürerek önlenebilir.
Isırgan otu kökü kalp ve böbrek rahatsızlıklarından oluşan ödemlerde kullanılması yan etkilere neden olabilir. Takibi yapılmalı ve böyle bir durum olursa uzman bir doktora başvurulmalıdır.
]]>
Isırgan Otu Hemoroid https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-hemoroid.html Sat, 01 Dec 2018 01:28:32 +0000 Isırgan otu hemoroid için kullanılan kürlerden bir tanesidir. Isırgan otu hemoroid için kür, nasıl yapılır bunu anlatmadan önce hemoroid rahatsızlığından kısaca bahsetmekte fayda var.Hemoro Isırgan otu hemoroid için kullanılan kürlerden bir tanesidir. Isırgan otu hemoroid için kür, nasıl yapılır bunu anlatmadan önce hemoroid rahatsızlığından kısaca bahsetmekte fayda var.

Hemoroid rahatsızlığı halk arasında basur olarak ta bilinmektedir. Hemoroid, daha çok toplardamarlarının şişmesi ve genişleyerek dışarı sarkmasıyla meydana gelmektedir. Hemoroid iç (internal) ile dış (external) olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan iç hemoroid genellikle fazla ağrı ve kaşıntıya neden olmadığı için hastaya çok fazla rahatsızlık vermemektedir. Çok ileri evrelerde olmadıkça sadece aralıklı rektal kanama şeklinde belirti vermektedir. İleri evrelerde makattan dışarı çıkan ve kendiliğinden ya da parmakla normale dönen memeler ortaya çıkabilmektedir. Dış hemoroid ise kendilerini genellikle ağrı, kanama, hassasiyet ve yanma ile kendini göstermektedir.

Hemoroid hastalığına neden olan faktörler ise;
 • Düzensiz tuvalet alışkanlığı, kabızlık ve ishal gibi.
 • Genetik yatkınlık
 • Hareketsiz yaşam
 • Obezite, şişmanlık
 • Hamilelik, doğumlar (Genellikle geçici hemoroide neden olur.)
 • Yaşlanma
 • Uzun süre oturma
 • Beslenme, düşük lifli gıdalarla beslenme.
Isırgan otu hemoroid kürü hazırlamak için doğada kendiliğinden yetişen veya aktarlardan kurutulmuş olarak ısırgan otunu temin edebiliriz. Isırgan otu çıplak elle değdiğiniz zaman veya tutulduğu zaman kaşındıran ısırgan otunun, sağlığa mucizevi yararları bulunmaktadır. Isırgan otunun ağrı kesici özelliğinin olduğu ve mikroorganizmaların yayılmasını engellediği herkes tarafından bilinmektedir. Isırgan otu kürlerinin, tedaviye yan destek olması açısından tüm bitkilerin başında gelmektedir. Isırgan çayı, lapası ve çeşitli markaların ısırgan ekstreleri uygulanarak kullanılmaktadır. Isırgan otu doğal olarak tarlalarda, dere kenarlarında, otlaklarda yetişmektedir. Bahar aylarında temiz yerlerden toplanan ısırgan otu gölgede kurutularak yıl boyunca kullanılmaktadır. Hemoroid hastalığı muayene  olmaya utanıldığı için bitkilerle ve diğer doğal yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılan hastalıkların başında gelmektedir. Hemoroid tedavisine başlamadan evvel mutlaka teşhisi bir uzman tarafından doğrulatmak gerekir. Teşhis uzman tarafından konulduktan sonra bitkisel tedaviler uygulanabilir. Bitkisel tedavilerden bir tanesi olan ısırgan otu hemoroid kürü aşağıdaki gibi uygulanabilir.

Isırgan Otu HemoroidIsırgan otu hemoroid için malzemeler;
 • Bir avuç ısırgan otu 
 • Üzeri kapanıncaya kadar su
Isırgan otu hemoroid için kürün hazırlanışı;

Bir avuç ısırgan otu, geniş bir kap içerisine konulduktan sonra üzeri kapanıncaya kadar su eklenmelidir. Su eklendikten sonra ısırgan otunu ocak üzerinde orta ateşte haşlamalısınız. Lapa haline gelinceye kadar bir süre haşlanmalıdır. Eğer taze ısırgan otu değil ise aktarlardan alınmış ise ısırgan otunun raf ömrünü doldurmaması lazım. Lapa haline gelinceye kadar haşlandıktan sonra ılımaya bırakılır. 10-15 dakika bekledikten sonra ılık hale gelince ince bir tülbente konularak makata, basur olan kısma yerleştirilir. Makatta 15 dakika bekletilir. Kısa bir süre sonra etkisini görmeye başlayacaksınız. Zamanla ağrısının azaldığını göreceksiniz. Bu uygulamayı hafta da 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz. Sonra hemoroid ağrılarının, yanmanın ve hassasiyetin azaldığını hissedeceksiniz. 
]]>
Isırgan Otu Kremi https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-kremi.html Sat, 01 Dec 2018 02:49:31 +0000 Isırgan otu kremi: ısırgan otunun içeriğinden faydalanarak yapılmış bir kremdir. Birçok cilt problemlerine iyi gelmektedir. Isırgan otu kremi cilt ve saçlarda kullanılabilmektedir. Sabah ve akşam düzenli bir şekilde cildinize h Isırgan otu kremi: ısırgan otunun içeriğinden faydalanarak yapılmış bir kremdir. Birçok cilt problemlerine iyi gelmektedir. Isırgan otu kremi cilt ve saçlarda kullanılabilmektedir. Sabah ve akşam düzenli bir şekilde cildinize hafif dokunuşlarla uygulayabileceğiniz bir kremdir. Düzenli ve doğru kullanım yöntemleri ile istediğiniz sonuca kolayca ulaşabilirsiniz. Cilde ısırgan otu kremini masaj yaparak uyguladığınızda çok daha etkili sonuçlar elde etmeniz mümkündür. Isırgan otu  kremi yapılan araştırmalar sonucunda ısırgan otunun faydalarının kanıtlanması ile üretilen bir kremdir. Isırgan otu tamamen doğal ve organik yapısında birçok vitamin, mineral ve antioksidan içermektedir. Isırgan otunun bünyesinde bulundurduğu A vitamini, kalsiyum ve demir vücut üzerinde oldukça olumlu sonuçlara fayda sağlamaktadır. Ayrıca ısırgan otu B kompleks vitaminleri ve antioksidan içermesi sebebi ile ilgi çeken bir bitkidir. Yapılan araştırmalar ısırgan otunun faydalarını ortaya çıkardığında ısırgan otu şampuanı, ısırgan otu kremi, ısırgan otu yağı ve daha birçok ürün piyasaya sürülmüştür. Isırgan otu kremi de ısırgan otu içeriğine sahip olan ve kişi vücudundaki problemleri gidermeye yönelik hazırlanan bir üründür. Isırgan otu kremi kolayca uygulanan yanınızda taşıyacağınız ve eczanelerden temin edebileceğiniz bir üründür. Isırgan otu kremini serin yerlerde muhafaza etmeli ve düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Isırgan otu kremi içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı hassasiyeti olan kimseler kremi kullanmamalıdır. Eğer beklenmeyen bir etki ile karşılaştığınızda mutlaka doktora başvurmalısınız.

Isırgan Otu KremiIsırgan otu kremi faydaları:
 • Saçlarda kullanıldığı takdirde saçları ve saç köklerini besler ve canlılık kazandırır.
 • Ciltte oluşan sulanma ve kaşıntı problemlerine engel olmaktadır.
 • Kişide mantar oluşumlarına engel olmaktadır.
 • Saçlarda kullanım saça hacim ve yumuşaklık kazandırır.
 • Doğal yağ ve nem dengesini korumaktadır.
 • Sedef hastalığında etkili bir faydaya sahiptir.
 • Kişide bulunan egzama rahatsızlığına iyi gelmektedir.
 • Ciltte sıkılaştırıcı etkiye sahiptir ve belli bir süre sonra ciltteki kırışıklıkları azaltır.
 • Yaşlanma karşıtı bir üründür. Ciltteki yaşlılık belirtilerini geciktirir.
]]>
Isırgan Otu Sabunu https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-sabunu.html Sat, 01 Dec 2018 23:44:24 +0000 Isırgan Otu Sabunu, sayılamayacak kadar çok faydası olan ısırgan otu bitkisi; adı gibi ısırgangiller familyasından olan senelik bir bitkidir. Mayıs ve Ağustos aylarında çiçek açar. Yapraklarında "emergenz" denilen ve içeriği Isırgan Otu Sabunu, sayılamayacak kadar çok faydası olan ısırgan otu bitkisi; adı gibi ısırgangiller familyasından olan senelik bir bitkidir. Mayıs ve Ağustos aylarında çiçek açar. Yapraklarında "emergenz" denilen ve içeriğinde histamin ile formik asit olan tüyler bulunur. Bunlar cilt ile temas ettiğinde kaşıntı ve kızarıklığa neden olan yakıcı tüylerdir. Bu yüzden ısırgan otu adı verilen ve tek kötü huyu bu olan bu bitki; sadece Türkiye için değil, dünya üzerinde birçok ülkede aranan bir bitki olmuştur.

Isırgan otu bitkisi, çeşitli ilaç ve kozmetikte kullanılan mucizevi bitkiler arasında yer almaktadır. Antikor özelliği olan ısırgan otu, yemeği yapılabilen ve suyu içilebilen faydalı bir ot olmaktan çıkmış, sabunu da üretilmeye başlanarak farklı alanlarda da yararlanılması amaçlanmıştır. Gerek saçlar için, gerek cilt ve tırnaklar için birçok kozmetikten daha etkili olduğu araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bu sayede günümüzde de kullanımı artmış olan kozmetiklerden biridir. Naturel olması nedeniyle, bazı dermatologların da tavsiye ettiği sabunlar arasında adı geçen ısırgan otu sabunu, vücut için gerekli bir üründür.

Isırgan Otu SabunuIsırgan Otu Sabunu Faydaları:

En önemli özelliklerinden biri; yağdan ve kirden tıkanan cilt gözeneklerini açmak olan ısırgan otu sabunu, cildin daha rahat nefes almasını sağlar. Bu sayede cilt lekelerini giderir, akne ve sivilce tedavilerinde yardımcı olur. Daha çok yağlı ciltler için tercih edilen ısırgan otu sabunu, peeling etkisi vardır ve ölü derileri temizlemek için size ciddi anlamda fayda sağlar. Özellikle ergenlik döneminde meydana gelen sivilcelerde oldukça etkilidir. Kuru ciltleri nemlendirir ve kırışıklık sorununu durdurur.

Saç derisinde oluşan; yine sivilce, kepek ve benzeri problemlerde tedavi edici özelliği bulunur. Aynı zamanda ısırgan otu sabunu sayesinde açılan saç derisi gözenekleri, saçların dökülmesini yüksek oranda azaltır ve hatta dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesini sağlar (düzenli kullanımlarda). Saçların daha hızlı ve sağlıklı bir biçimde uzamasında yardımcı olur. Saç diplerindeki yara ve tahrişlerde etkilidir. Ayrıca duş sırasında kullanılan ısırgan otu sabunu, vücut ısısını dengeler ve rahatlamayı sağlar. Bununla birlikte, romatizmaya bağlı ve siyatik benzeri kas ağrılarını yatıştırır ve kan dolaşımını hızlandırarak karıncalanma hissi veren rahatsızlıklarda etkili olur.

Egzama ve sedef hastalığına da iyi gelen ısırgan otu sabunu, tırnakların ihtiyacı olan keratin maddesini güçlendirerek tırnakların kolay kırılmasını önler. Bahsi geçen tüm bu etkiler, düzenli kullanımlar için geçerlidir.
]]>
Isırgan Otu Romatizma https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-romatizma.html Sun, 02 Dec 2018 22:49:37 +0000 Isırgan otu romatizma kürü iltihaplı romatizma için önerilmektedir. Bu bitkisel kürün hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır. Isırgan otu ile hazırlanan bu bitkisel kür iltihaplı eklem romatizmasını hem tedavi etmekte hem de r Isırgan otu romatizma kürü iltihaplı romatizma için önerilmektedir. Bu bitkisel kürün hiç bir yan etkisi bulunmamaktadır. Isırgan otu ile hazırlanan bu bitkisel kür iltihaplı eklem romatizmasını hem tedavi etmekte hem de rahatsızlığı ortadan kaldırmaktadır. Isırgan otu, günümüzde pek çok ilacın içerisinde kendisine yer bulan ısırgangiller ailesinden olup, Mayıs ile Ağustos dönemlerinde çiçek açan yıl boyunca yetişen otsu bir bitki türüdür. Emergenz adı verilen tüyleri histamin ve formik asit içermektedir. Bu nedenle vücudumuza değdiğinde kaşıntı ve kızarıklığa neden olmaktadır. Kızarıklık ve kaşıntıya neden olduğu için ısırgan adı verilmiştir. Isırgan otu içeriğinde histamin, formik asit, potasyum tuzları ve organik asitler ile C vitamini bulunmaktadır, bunun dışında A ve D vitaminlerini de içerir.

Isırgan otunun sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan birkaçını aşağıda sıralayacak olursak;

Isırgan otunun en bilinen yararları arasında böbrek ve mesane taşlarının oluşumunu önlemesi ile aynı zamanda oluşan taşların tedavisinde kullanılır, cilt rahatsızlıklarında özellikle egzamanın tedavi edilmesinde, kan dolaşım rahatsızlıkları ile kan rahatsızlıkların tedavilerinde, kan yapıcı özelliği olması, saç dökülmelerine etkili, kadın hastalıklarına iyi gelmesi, kabızlığın giderilmesinde, soğuk algınlıklarının tedavi edilmesinde, vücutta oluşan ödemin atılmasında, alerjik hastalıkların tedavisinde, gut hastalığını iyileştirmesinde aynı zamanda ısırgan otu romatizma rahatsızlık tedavilerinde destekleyici olarak faydaları bulunmaktadır.

Romatizma hastalarının yapmış olduğu yanlış hareketlerden bir tanesi de tedavi amaçlı olarak sıcak suya veya kaplıcalara girmeleridir. Aksine, romatizma ağrılarını sıcak su daha da arttırmaktadır. Yapılması gerekenler arasında romatizmal bölgelere 10-15 derece sıcaklığında gün içerisinde bir kaç kez soğuk su dökülmesidir. Kireçlenme var ise romatizmal bölgelerde soğuk su dökme işlemi yapmamanız gerekir.

Aşağıda; romatizmal rahatsızlıkları tedavi özelliğine sahip ısırgan otu kürünün hazırlanışından bahsedelim.

Isırgan otu romatizmada kullanılan lapa için gerekli malzemeler;
 • Bir avuç ısırgan otu,
 • Isırgan otunun üzeri kapanıncaya kadar su.
Isırgan Otu RomatizmaIsırgan otu lapasının hazırlanışı;

Isırgan otu derin bir tencere içerisine alınır. Üzeri su ile kaplanıncaya kadar su eklenir.  Orta ateşte kaynamaya bırakılır ve yaklaşık 5 dakika kaynatılır. Kaynayan ısırgan otu lapa haline gelecektir. Lapa haline gelen ısırgan otu bir kenarda soğumaya bırakılır. Çok sıcak olmamak kaydıyla ısırgan otu lapası bir tülbente sarılıp romatizma ağrılarının olduğu bölgelere konularak 15 dakika kompres yapılır. Bu uygulama haftada 2-3 kez tekrarlanmalıdır. Birkaç uygulamadan sonra etkisini sizde göreceksiniz. 
]]>
Isırgan Otu Yemeği https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-yemegi.html Mon, 03 Dec 2018 07:47:30 +0000 Isırgan otu yemeği, sağlık açısından faydalı olduğu gibi lezzet bakımından da ıspanağı aratmayacak niteliktedir. Isırgan otu yemeği çoğunlukla köy ve kasabalarda daha çok yapılmaktadır. Nedeni ise ıspanağın o bölgeler Isırgan otu yemeği, sağlık açısından faydalı olduğu gibi lezzet bakımından da ıspanağı aratmayacak niteliktedir. Isırgan otu yemeği çoğunlukla köy ve kasabalarda daha çok yapılmaktadır. Nedeni ise ıspanağın o bölgelerde yabani olarak yetişmesi ve temin edilmesinin kolay olasıdır. Fakat artık günümüzde manav ve pazarlarda bile rahatlıkla ulaşabileceğimiz ısırgan otunun sayamayacağımız kadar faydası vardır. Biraz temizleme hususunda zorluk çekebilirsiniz. Eğer kendiniz toplamayı düşünüyorsanız ısırgan otuna çıplak el ile temas etmeyiniz. Aksi halde kaşınmanıza ve ellerinizin tahriş olmasına yol açar.  


Isırgan Otu Yemeği Malzemeler
 • Yarım kilo ısırgan otu
 • 3 baş kuru soğan
 • 5 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 şeker kaşığı karabiber
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 2 yemek kaşığı pirinç
 • 1 yemekkaşığı domates salçası
Isırgan Otu YemeğiIsırgan Otu Yemeği Hazırlanışı

Isırgan otu yemeğini hazırlamak için öncelikle ısırganları yıkayıp temizleyin. Ardından doğrayıp bir kevgirin içerisine alın diğer taraftan kuru soğanı yemekli şekilde doğramaya geçin. Doğranmış olan kuru soğanları bir tabağın içerisine alın ve yemeği pişireceğiniz tencereyi ocağın üzerine alın. Ocağın altını kısık ateşte açın ve içerisine sıvı yağ ile birlikte tere yağını alıp eritin. Doğranmış olan soğanları tencereye alın ve yumuşayana dek kavurun.
Soğanlar kavrulduktan sonra tencereye bir yemek kaşığı domates salçayı ekleyin ve karıştırın. Salçanın kokusu çıkınca tencereye ısırgan otunu ekleyin Isırgan otunun üzerine tuz ve karabiber serpiştirip tencerenin kapağını kapatın. 

Kısık ateşte ısırgan otu yemeğini sulanana dek pişirin ve sulandıktan sonra üzerine pirinçleri ilave edip karıştırın.Pirinçler yumuşayınca ocağın altını kapatın ve servis tabaklarına alıp sunum yapın. 

Arzu ederseniz ısırgan otu yemeğinin yanına yoğurt ilave edip sunum yapabilirsiniz. Afiyet olsun
]]>
Isırgan Yaprağı https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-yapragi.html Tue, 04 Dec 2018 02:45:48 +0000 Isırgan otu veya yaprağı olarak hemen hemen herkes duymuştur. Ülkemizin her yerinde boş arazilerde veya yol kenarlarında sıkça görülür. Isırgan yaprağı ile bazı yörelerde yemek bile yapılmaktadır. Isırgan yaprağı Isırgan otu veya yaprağı olarak hemen hemen herkes duymuştur. Ülkemizin her yerinde boş arazilerde veya yol kenarlarında sıkça görülür. Isırgan yaprağı ile bazı yörelerde yemek bile yapılmaktadır. Isırgan yaprağına temas edildiğinde teni tahriş eder bunun sebebi, üzerinde bulunan ince tüyler cildi tahriş eden kimyasallar içermektedir. Temas edildiğinde can yakmasına karşın faydalarının çok olması nedeniyle yüzyıllardır bir çok kültürde değişik tarzda kullanılır. Tıbbi adı Urtica dioika  olan ısırgan otu bir çok ilaçta ham madde olarak kullanılır. Avrupa, Asya ve Amerika'da bir metrenin üzerinde büyüklüge erişebilen ısırgan otları Haziran ve Eylül aylarında çiçek açarlar.


Isırgan yaprağı, hem dahilen yani yenmek suretiyle kullanılır hem de haricen yani tene uygulama suretiyle kullanılır.

Dahilen Kullanılan Isırgan Otunun Faydaları
 • Kanı temizler, kan yapar ve kanın pıhtılaşmasını engeller Bu yüzden kan sulandırıcı olarak ta kullanılır.
 • İştah açıcı olarak kullanılır, mideyi ve karaciğeri temizler, sarılıkta faydalıdır.
 • İdrar ve balgam söktürücü özelliği vardır.
 • Anne sütünü çoğaltır, egzamayı tedavi eder
 • Boğaz ağrılarına ve her şekilde vereme iyi gelir.
 • Böbrek ve mesanede oluşan kumu söktürür , kabızlığı giderir.
 • Mide ve bağırsak gazlarını giderir ve hazmı kolaylaştırır.
 • Kramplara iyi gelir. Kusmaya ve halsizliğe iyi gelir.
 • Allerjik rahatsızlıklarda, gut hastalığında, allerjik hapşırmalarda, romatizmal hastalıklarda fayda verir.
 • Mantar zehirlenmesinde panzehir etkisi gösterir.
 • Şekeri düşürür, kansere faydası vardır.
Isırgan YaprağıIsırgan Otunun Kullanılışı

Bir bardak kaynar suya 4-10 gram ufalanmış ısırgan yaprağı konarak 10 dakika bekletilir. Günde 2-3 bardak içilir. Veya bir bardak kaynar suya 6-8 gram ince kıyılmış ısırgan kökü konur ve 10 dakika bekletildikten sonra içilir. Günde 2-3 bardak tüketmenin faydası vardır.

Isırgan Yaprağının Haricen Kullanılışı

Isırgan yaprağı haşlanarak lapa kıvama getirildikten sonra kanser olan yaranın üzerine konduğunda kanser hücrelerini iyileştirdiğini göreceksiniz. Yanıklara konsa yanıkları da iyileştirir. Ezik berelerin üzerine konsa bereleri iyileştirerek ağrısını geçirir. Saçlara çalınsa saçları gürleştirir. Isırgan yaprağı ve tohumu toz haline getirilerek iç yağı ile merhem yapılır ve kasıklarla cinsel organlara sürülürse cinsel gücü artırır. Isırgan yaprağı suyla birlikte bolca kaynatılıp buruna çekilirse veya toz haline getirilip buruna çekilirse burun kanamasını durdurur.

Saç dökülmesini önlemek veya saçları gürleştirmek için  100 gram ısırgan yaprağı 0.5 lt su ile kaynatılır ve akşamları yatmadan saçlara sürülür. Küçük dil şişmesi için taze ısırgan sıkılarak ağız çalkalanır.
]]>
Isırgan Otu Saç https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-sac.html Tue, 04 Dec 2018 23:27:58 +0000 Isırgan otu saç için son derece önemli faydalar sağlamaktadır. Çok yıllık bir bitki olmakla birlikte 10 cm ile 150 cm arasında değişebilen boya sahiptir. Isırgan otunun yaprakları oval şekilde veya kalp şeklindedir.Bu şifalı Isırgan otu saç için son derece önemli faydalar sağlamaktadır. Çok yıllık bir bitki olmakla birlikte 10 cm ile 150 cm arasında değişebilen boya sahiptir. Isırgan otunun yaprakları oval şekilde veya kalp şeklindedir.Bu şifalı bitkinin içerisinde bulunan kimyasal etken maddeler  şunlardır;
Organik asitler, histamin maddesi, asetilkolin maddesi ve vitamini içermektedir. İçerdiği kimyasal etkenlerden dolayı ısırgan otu saç dışında bir çok amaç için kullanılmaktadır. 

Isırgan Otu Saç


Isırgan otu saç dışında hangi amaçlarla kullanılır
 • Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşan egzamalar
 • Kan ve dolaşım sistemindeki hastalık yapıcı etkenler
 • Mide ülseri, mide krampı gibi mideyi etkileyen hastalıklar
 • Alerjik hastalıklar
 • Böbreklerde ve mesanede taş oluşumuna neden olan hastalıklar
Günümüzde saç bakım ürünlerinin çoğu ısırgan otu saç kürü içermektedir. Çünkü bu çok yıllık bitki saçlara çok olumlu etkiler yapmaktadır. Saçların dökülme sorunu başta olmak üzere saç tellerindeki zayıflıklar nedeniyle oluşan güçsüzlük ve kırılmaları giderici yönde ısırgan otu saç olumlu etkilerde bulunmaktadır. Saçların dökülmesini önleme ve güçlendirme yönleri bakımından ısırgan otu saç kürü oldukça etkili olup saç için faydalı şifalı bitkiler arasında ilk sıralarda bulunmasına rağmen bu bitki hakkında yeteri kadar inceleme yapılmamıştır. 

Isırgan otu saçlara faydaları
 • Türkiye'de dört farklı türü yetişen bu otun saçlara sağladığı faydaları şöyle özetleyebiliriz
 • Saçların güçlenmesini ve dökülmemesini sağlar
 • Güçlenen saçlarda kırıkların oluşma riski çok azalır
 • Saçların daha parlak olmasını sağlar
 • Saçlardaki kepek oluşumu sorunlarına iyi gelir

Isırgan otu saçlar için yaprakları mı kullanılır
Bitkinin hem yaprakları hem de kökleri vücut için faydalı kimyasal bileşikler içerdiğinden kullanılabilmektedir.
Isırgan otu saç dökülmelerine nasıl etki etmektedir
Çoğu saç dökülme sorunu genetik olarak meydana gelmektedir. Bitkinin içerdiği kimyasallar erkeklerde saç dökülmesine yol açan DTH maddesini baskılar ve dökülmenin gerçekleşmesini önler.
Isırgan otu saç dökülmelerinde ne derece etkilidir
Şu ana kadar belirlenmiş araştırma sonuçlarına göre bu bitkinin kullanılması ile birlikte saç dökülme sorunu önemli ölçüde azalma göstermekte yada saç dökülmesini tamamen durdurmaktadır.

Isırgan otu saç için nasıl kullanılmalı
Öncelikle bitki üzerinde vücuda temas edince yakıcı etki etki gösteren kısımlar olduğundan eldiven kullanılarak çalışılmalıdır. İki sap ölçüsünde ısırgan otu 1 litre kadar kaynayan suya atılır. 4 dakika boyunca ocağın ateşi kısılarak bitki haşlanır. Haşlanma tamamlanınca ocağın altı kapatılır ve 10 dakika kadar demlenme süresi için bekletilir. Isırgan otu saç için bu şekilde hazırlandıktan sonra su süzülür ve ılımaya bırakılır. Isırgan otu saç bakımı için hazırlanan bu ile saçlar durulanır. Saçlar durulandıktan sonra havlu ile saçlar kurulanır. Isırgan otu saç bakımı için hazırlanan su ile durulama yapıldıktan sonra 15 dakika kadar beklenip normal su ile saçlar güzelce temizlenir. Isırgan otu saç bakımı için bu metot haftada 3 kez uygulanır. Bu şekilde anlatılan  ısırgan otu saç kürü saçlarına güçlülük ve canlılık kazandıracaktır.
]]>
Isırgan Tohumunun Faydaları https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-tohumunun-faydalari.html Wed, 05 Dec 2018 09:24:10 +0000 Isırgan tohumunun faydaları arasında en önemlisi halk arasında asırlardan beri kanseri önleyici olan bir bitki olmasıdır. Isırgan tohumu şifalı otlar grubunda yer alan en önemli ve faydalı bitkilerden biridir. Isırgan dokunuldu Isırgan tohumunun faydaları arasında en önemlisi halk arasında asırlardan beri kanseri önleyici olan bir bitki olmasıdır. Isırgan tohumu şifalı otlar grubunda yer alan en önemli ve faydalı bitkilerden biridir. Isırgan dokunulduğu zaman iğneli tüyleri bulunan ve dökülen bir bitkidir. Isırgan tohumu fazla miktarda demir, C vitamini ve klorofil içeren bir bitki türüdür. Isırgan otuna çıplak elle dokunulduğunda yapraklarında bulunan asit el yakıcı özelliğe sahiptir. Isırgan tohumu kalp ve böbrek rahatsızlığı olan kişilere, ödem bulunanlara, kan problemi bulunan kişilere ve özellikle fazlaca kullanılmasında hamilelere sakıncaları bulunan bir bitkidir.

Isırgan tohumunun en bilinen faydaları ise mikroplu rahatsızlıklara, kan hastalarına, kalp ve damar ile ilgili rahatsızlıklarda ve damar tıkanıklıklarında oldukça fayda sağlayıcıdır. Isırgan tohumu tüm alerjik rahatsızlıklarda faydalı olmakla birlikte, egzama gibi problemlere de çözüm sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ısırgan tohumunun faydaları arasında kız çocuklarında ergenlik dönemlerinde görülen sivilcelere de faydalı olması yer almaktadır. Isırgan otu idrar yolları ve böbrek rahatsızlıkları için de fayda sağlar. Aynı zamanda tıkalı burun ve genzi açmada da faydası görülmektedir. Birçok rahatsızlığa önemli faydaları bulunan ısırgan tohumu özellikle de kanser hastalarında çare olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bilimsel olarak kanıtlanmış şekilde ısırgan tohumunun faydaları şunlardır;
Isırgan Tohumunun Faydaları
 • Isırgan tohumu önemli bir kan temizleyici olmakla birlikte aynı zamanda alyuvarları da temizlemeye fayda sağlar.
 • Kan şekerini düşürmesi ve ödemi gidermesi de ısırgan tohumunun önemli faydaları arasında yer alır.
 • Bağırsak sorunlarında da birebir olan ısırgan tohumu, iyi bir bağırsak temizleyici ve gaz giderici olarak da bilinmektedir.
 • Isırgan tohumunun faydaları idrar yolları ile ilgili problemlerde de görülmektedir. İdrarda görülen iltihapları gidermekte ve idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Düzensiz adet kanamaları için de faydası bulunan ısırgan tohumu adet kanamalarını düzene sokmaktadır.
 • Isırgan tohumu vücudun direncini artırmada ve bedeni güçlendirmede de fayda sağlamaktadır.
 • Akciğer, karaciğer, safra kesesi ve dalak gibi vücudun önemli organlarında görülen rahatsızlıklar içinde ısırgan tohumu önemli ve faydalıdır.
 • Isırgan tohumunun balgam söktürücü özelliği de bulunmaktadır.
 • Çocuk emziren kadınlar için ısırgan tohumu daha fazla süt yapmayı sağlamaktadır.
 • Tansiyon problemi bulunan hastalar için tansiyonu düşürücü etkisi bulunan bir bitkidir.
 • Soğuk algınlığında da ısırgan tohumu faydalı olmaktadır.
 • Isırgan tohumunun cinsel gücü artırıcı etkisi de bulunmaktadır.
 • Özellikle kabızlık problemine karşı etkili bir çözüm yaratmaktadır.
 • Isırgan tohumunun faydaları arasında bayanlarda görülen hormon bozukluklarını önlemesi de bilinmektedir.
Isırgan Tohumunun Kansere Faydası
Isırgan tohumu asırlardan beri halk arasında kansere olan olumlu etkisi ile tanınan bir bitkidir. Birçok bilimsel çalışmalar da ısırgan tohumunun kansere olan faydasını kanıtlamıştır. Peki ısırgan tohumu kansere karşı nasıl kullanılmalıdır Isırgan tohumunu yapraklarını biraz keserek oğul otu ile demleyip, tatlandırılması amacı ile de içerisine bir miktar bal ilave ederek günde 3-5 bardak içebilirsiniz. Bu sayede ısırgan tohumunun faydaları arasında yer alan kansere olan faydasını görmüş olacaksınız. Kanser rahatsızlığına olumlu etkisi bulunan bu kürü doktorunuz kontrolünde kullanmanızı da önemle tavsiye ederiz.

Bunun yanı sıra ısırgan tohumunu şalgam tohumu ve polen ile birlikte öğüterek içerisine bal da ilave edip macun kıvamına getirin. Hazırladığınız bu karışımı günde 1 kez yiyebilirsiniz. Sizlere önermiş olduğumuz bu iki kürü deneyerek kansere çare b]]> Isırgan Çorbası https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-corbasi.html Wed, 05 Dec 2018 10:29:29 +0000 Isırgan Çorbası sebze çorbaları arasında en şifalı çorbadır. Son yıllarda değeri katlanarak artan ısırganın çorbası da çok faydalıdır. Kanser tedavisinde bile önerilmekte olan ısırgan otunun birden fazla yemeği yap Isırgan Çorbası sebze çorbaları arasında en şifalı çorbadır. Son yıllarda değeri katlanarak artan ısırganın çorbası da çok faydalıdır. Kanser tedavisinde bile önerilmekte olan ısırgan otunun birden fazla yemeği yapılmaktadır. Böreği de yapılan bu mucizevi ot kırsal bölgelerde yetişmektedir. Oldukça dikkat isteyen bir hazırlık aşamasına sahip olan bu otun bulunması kolaydır. Her bölgede bulunan bu ot tarla kenarlarında ve sulak bölgelerde daha fazla görünmektedir. Haftada en az bir kez tüketilmesi sağlık açısından çok faydalı olacaktır. Yöresel pazarlarda sıkça görülebilir. Süper marketlerin sebze bölümünde de bulunması mümkündür. Bulunduğu mevsimde buzdolabının dondurucu kısmında stoklanması mümkündür. Isırgan otunun toplanması zahmetlidir çünkü kendine has savunma mekanizmasına sahiptir. Eldiven veya poşet yardımı ile toplanmalıdır. Aksi taktirde çok can yakan bir dokunuşu bulunmaktadır. Bu şifalı çorbanın yapılışı toplanması kadar zahmetli değildir. Her yaşta insanın tüketmesi gereken bir ot çorbasıdır. 

Malzeme Listesi
 • 500 kg ısırgan otu
 • 7 yemek kaşığı mısır unu
 • 3 diş sarımsak
 • 3 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tutam yeşil nane
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
Hazırlanışı:

Isırgan otunun diğer otlardan farklı yıkanması gerekmektedir. Mutfak eldiveni takmak şartı ile ısırganları saplarından ayırıp derin bir yıkama kabının içerisine alalım ve üzerine bir çay bardağı sirke ve su ilave edelim. Suyun içerisinde en az 30 dakika beklet meliyiz. İyice arınmış olan ısırganları haşlanmaları için tencereye kolayım ve üzerine su ilave edelim. Harlı ateşte yumuşayana kadar haşladığımız ısırganları bulunduğu sudan çıkaralım. Isırganların haşlama suyundan bir su bardağı kadarını ayıralım ve gerisini dökelim. Derin bir kasenin içerisine ısırganları ve ayırmış olduğumuz suyunu koyalım. Isırganları bir blender yardımı ile püre yapalım. 

Isırgan Çorbası
Yapışmaz bir tencerenin içerisine püre haline getirdiğimiz ısırganı koyalım. Tencerenin içerisine su ilave edip ocağa koyalım. Tencerede bulunan karışımın içerisine mısır ununu ilave edip karıştırmaya başlayalım. Kaynamaya başladığında tencerenin içerisine tere yağını ve tuzu ilave edip kaynama işlemini sürdürelim. Bu esnada çorbanın istenilenden daha da iyi olması için ocağı en düşük ayara getirelim ve sürekli karıştıralım. Kaynayan çorbanın içerisine ince bir şekilde doğranmış olan yeşil naneyi ilave edip pişirmeye devam edelim. Çorbanın pişmesine yakın bir sürede sarımsakları bir havanda iyice ezelim ve kaynamakta olan çorbaya ilave edelim. Çorbanın son malzemeleri olan tuz, kara biber ve pul biberi ilave edip pişirme işlemini sonlandıralım. Şifa dolu ısırgan çorbası servise hazırdır. 
Afiyet olsun
]]>
Isırgan Otunun Saça Faydaları https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otunun-saca-faydalari.html Thu, 06 Dec 2018 03:30:30 +0000 Isırgan otunun saça faydaları antik zamanlardan beri bilinmekte ve ısırgan otu saç sağlığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Isırgan otunun saç dökülmesini yavaşlatmak ya da saçın yeniden çıkmasını sa Isırgan otunun saça faydaları antik zamanlardan beri bilinmekte ve ısırgan otu saç sağlığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Isırgan otunun saç dökülmesini yavaşlatmak ya da saçın yeniden çıkmasını sağlamak amacıyla kullanımı güvenli ve etkili bir uygulamadır. Isırgan otunun saçtaki etkilerine dair yeterince güçlü bilimsel kanıtlar yoktur ancak bu otun C vitamini ve diğer maddeler bakımından besleyici özelliği nedeniyle saça iyi geldiği düşünülmektedir. Isırgan otundaki vitaminler ve mineraller saç foliküllerini besler ve güçlendirir. Isırgan otunun yemek olarak tüketilmesi de saça fayda sağlar ancak ot doğrudan saça da uygulanabilir.

Isırgan otu yüzyıllardır eklem iltihapları ya da idrar yolu iltihapları tedavisinde de kullanılan, tıbbi kullanımı yaygın bir bitkidir. Isırgan otunun saç sağlığının gelişiminde de etkili olduğu halk arasında yüzyıllardır kullanılarak görülmüştür. Isırgan otunu çorba, börek ya da yemek olarak tükettiğimizde vücudumuza potasyum, demir, A ve C vitamini ve protein gibi çok yararlı maddeler alırız. Bu maddeler saç sağlığımıza iyi gelmesinin yanı sıra vücut için genel anlamda besleyici ve faydalıdır. Yenilerek tüketilmesinin yanı sıra saça doğrudan da uygulanan ya da şampuan, saç kremi gibi ürünlerin içine eklenen ısırgan otu saç dökülmesini engeller, kepeği azaltır ya da durdurur, saça parlak ve sağlıklı görünüm kazandırır, kafa derisini korur. Isırganın saç uzamasını hızlandırdığı da görülmüştür. Aynı zamanda ısırgan otu saç dökülmesinin sebeplerinden biri olan prostat hastalığına iyi gelmektedir. Isırgan otu kökü ekstresi prostat tedavisinde etkilidir. Isırgan testosteronun saç dökülmesine yol açması ile savaşır ve saç dökülmesini yavaşlatır ya da durdurur. 

Isırgan Otunun Saça Faydaları
Aşağıda vereceğimiz tarifi hazırlayıp saçınıza uygulayarak evde hazırlayacağınız basit bir uygulamayla ısırgan otundan saçlarınız için azami derecede faydalanabilirsiniz:

Isırgan otlu saç toniği
1 demet ısırgan otunu tencerede sirke ve suyla birlikte kaynatın. Karışıma kaynayıp soğuduktan sonra lavanta yağı ekleyin. Bu karışımı süzerek suyunu bir kavanoz ya da şişede muhafaza edin. Kullanmadan önce çalkalayın. Bu suyla saç diplerinize masaj yaparak cildinize ve saçlara iyice yedirin. 1 - 2 saat bekledikten sonra saçınızı az miktarda şampuanla durulayın. Isırgan otu toniğini saçınızın yağlanma durumuna göre her gün ya da haftada 1 uygulayabilirsiniz. Çabuk yağlanan saçlarda her gün kullanılabilir. Her gün kullanımda durularken her seferinde şampuan kullanmayın, sık kullanımda şampuan saçınızı yıpratabilir. 

Bu toniği kullandıktan sonra saçınızdaki düzelmeyi 3 - 4 kullanımda fark edeceksiniz. 
]]>
Isırgan Çayının Faydaları https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-cayinin-faydalari.html Thu, 06 Dec 2018 23:03:22 +0000 Isırgan, faydalı otlar arasından ilk sıralarda yer alan ve ülkemizde bolca bulunan bir bitkidir. Faydaları oldukça fazla olan bu bitkinin özellikle çayı çok fazla tercih edilmektedir. Isırgan çayı pek Isırgan, faydalı otlar arasından ilk sıralarda yer alan ve ülkemizde bolca bulunan bir bitkidir. Faydaları oldukça fazla olan bu bitkinin özellikle çayı çok fazla tercih edilmektedir.

Isırgan çayı pek çok hastalığın tedavisinde ek ürün olarak kullanılmaktadır. Ancak mide sorunu olan ve hassa mide yapısına sahip olan kişilerin ısırgan çayını fazla tüketmemeleri tavsiye ediliyor. Her yörede yetişmesi mümkün olan bu bitki eğer taze olarak toplanacak ve çayı taze olarak hazırlanacak ise temiz yerlerden toplanılması öneriliyor.

Isırgan Çayının Faydaları

Isırgan Çayının Faydaları

 • Bayanların adet dönemlerinde görülen kasık kramplarına iyi geliyor ve adetin çok gelmesini önlüyor
 • İçerisinde bol miktarda K vitamini bulunduğu için Kanın pıhtılaşmasını önlüyor
 • Vücutta görülen iltihap sorununu çözümlüyor
 • Kanda birikmiş toksinlerin atılmasında fayda sağlıyor
 • Hazımsızlık sorunu yaşayan kişilerin günlük bir fincan ısırgan çayı içmeleri tavsiye ediliyor
 • Şişkinliği gideriyor ve gaz sıkıntısına iyi geliyor
 • 14 gün boyunca ısırgan çayı içilmesi halinde göğüslere dolgunluk katıyor ve toparlıyor
 • Demir vitamininden yoksun kişilerin mutlaka her gün iki bardak ısırgan çayı içmeleri öneriliyor
 • Kasları kuvvetlendiriyor ve kişilerin dinç kalmasını sağlıyor
 • Kalsiyum eksikliğinde ek ürün olarak kullanılması tavsiye ediliyor
 • Diyabet sorunu olan kişilerin şeker ilavesiz ısırgan çayı içmeleri tavsiye ediliyor
 • Isırgan çayının buharı sinüzit sorununa iyi geliyor
 • Migrenden kaynaklanan baş ağrılarının giderilmesi için hem çayı hem de buharı tavsiye ediliyor
 • Demir , bakır ve fosfor bakımından da oldukça zengindir
 • A, B, C, E ve bol D miktarda bulunduğu için hastalıklardan korunmak için her gün içilmesi tavsiye ediliyor.
]]>
Isırgan Tohumu https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-tohumu.html Fri, 07 Dec 2018 17:18:48 +0000 Isırgan Tohumu, Isırgan Mayıs-Ağustos ayları arasında çiçek açan, 20-100 cm boyunda, harabe, viranelik, yol kenarları ve duvar diplerinde bulunan bir yıllık tek evcikli otsu bir bitkidir. Gövdesi ise dik, 4 kösemsi, Isırgan Tohumu, Isırgan Mayıs-Ağustos ayları arasında çiçek açan, 20-100 cm boyunda, harabe, viranelik, yol kenarları ve duvar diplerinde bulunan bir yıllık tek evcikli otsu bir bitkidir. Gövdesi ise dik, 4 kösemsi, basit yada tabandan itibaren dallanır. Üstünde yakıcı tüyleri vardır. Yaprakları saplı olup, oval şekilli ve dişli kenarlara sahip, üst tarafı koyu yeşil renkli ve parlaktır. Yakıcı tüyleri de vardır. Erkek ve dişi çiçekler birlikte olmasıyla yaprakların koltuğunda uzayan saplı ufak durumlar mevcuttur. Çiçek örtüsü 4 parçaya sahiptir. Meyveleri esmer renkte olup fındık gibidir. Tohumu, yağ ihtiva olan bir besi dokusuna sahiptir. Türkiye'de yetiştiği yerler; Tüm Anadolu. Bilenen Bilişimi; Isırgan bitkisinin bütün yüzeyini saran ve değildiği zaman insanın tenine acı veren ısırıcı tüylerinden dolayı formik asit ile bütün bir bitkide histamin, klorofil, asetilkolin, demir ve C vitaminini oluşturmaktadır.

Toplanması; Bahara başlarken ve sonbaharın bitimine kadar toplanmaktadır. Kuru, gölgeli ve havadar yerlerde ince bir şekil vererek serilerek kurutulabilir. Kökleri ise, sonbaharda toplanıp, iyice temizlenerek kurutmaya bırakılıyor. Tohumlarda ise; Temmuz-Ağustos dönemlerinde toplanmaya başlanır. Kuru ve nem olmayan yerlerde saklanır.

Şifası;

Kanser; Isırgan otu ve tohumları kansere umut olmuştur. Isırganın yaprakları az kekik ve oğul otu ile demlenerek, balla tatlandırılıp günde 3-5 bardak içilirse derde şifadır.

Isırgan tohumu, şalgam tohumu ve polenle birlikte öğütülerek balla macun yapılıp yenmeye devam edilir. Bu kürler de erken teşhis tedavilerinde kansere çare olabiliyor, geç teşhis tedavisinde vücuda direnç kazandırır.

Vücudu kuvvetlendirici, Isırgan tohumu, Polen, Keten tohumu öğütülüp balla macun yapılıp yenmeye devam edilmelidir.

Hormon dengeleyici, Çağımızda kimyasal ve konsantre gıdalar da hormon dengesini bozmaktadır. Isırgan otu ve tohumları erkek ve kadınlarda görülen hormon bozukluklarında umut ışığı olmuştur. Kadınlarda ise, görülen kil çıkması halinde, erkekte ısırgan tohumu (erkek ısırgan tohumu yeşil olur) balla macun yapılıp yenmeye devam edilir. Erkek ısırgan tohumu, sirke ile karıştırılıp yenmeye devam edilir. Erkek ısırgan yaprakları (erkek ısırgan yaprakları daha geniş ve yeşildir) az kekik karıştırılıp demletip balla tatlandırmayla içilmeye devam edilir. Erkeklerde görülen sakal bıyık çıkmaması (Köselik) Dişi ısırgan tohumları (soluk yeşil olup sarımtırağa kaçar, erkek ısırgan tohumuna göre zayıftır) balla macun yapılıp yenmeye devam edilir.

Isırgan Tohumu

Faydaları;

Isırgan otu hemen hemen her hastalığa şifalı gelen mucizevi bir bitkidir.

 • Çeşitli rahatsızlıkların etkisi ile oluşan şiddetli baş ağrılarında yararlıdır.
 • Kan temizleyici olduğundan egzama ve bazı mantar hastalıklarına iyi gelir. Sivilcelere iyi gelmektedir.
 • Kan temizleyici özelliğinin yanı sıra kan yapıcı özelliğine de sahiptir. Bu sebeple sarılık, kansızlık ve ağır kan hastalıklarında fayda sağlar.
 • Pankreas üzerine iyi uyarıcı etki yapar.
 • Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.
 • İdrar yolları hastalıkları, enfeksiyonları ve idrar tutukluğunu düzeltir. Böbrek taşlarına da iyi gelmektedir.
 • Çayı kabızlığa 3-4 haftalık bir kür halinde iyi gelir.
 • Ayrıca zindelik ve enerji vermektedir.
 • Grip ve soğuk algınlıklarına karşı koruyucu olarak kullanılır.
 • Mide ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Siyatik, romatizma hastalarında ısırgan banyoları fayda sağlar.
 • Çayı ile saçlar yıkandığında canlanır ve parlar. Kepeği önler.
 • Ayak damarları ve kroner damar daralmalarına ısırgan kökü banyosu faydalıdır.
 • Akciğer kanserinde ebegümeci ile birlikte %3 seviyelerinde başarı gösterdiği kanıtlanmıştır.
 • Kuyruk sokumundaki kıl]]> Sarımsak Yağı https://www.isirganotu.gen.tr/sarimsak-yagi.html Fri, 07 Dec 2018 17:38:59 +0000 Sarımsak yağı, sarımsaktan elde edilen ve sarımsağın kokusunu içermeyen bitkisel bir yağdır. Sarımsak yağının içeriği: Sarımsak yağı özünde birçok bitkisel enzim ve kimyasal Sarımsak yağı, sarımsaktan elde edilen ve sarımsağın kokusunu içermeyen bitkisel bir yağdır.

  Sarımsak yağının içeriği:

  Sarımsak yağı özünde birçok bitkisel enzim ve kimyasal madde bulunmaktadır. Sarımsak yağının ana vatanı Orta Asya’dır. Sarımsak yağı tam anlamı ile bitkisel eczane niteliğindedir. İçeriğinde yaklaşık 100 farklı bitkisel öz bulundurmaktadır. Sarımsak insanlar tarafından şifa amacı ile yaklaşık 3000 yıldır üretiliyor ve birçok türü bulunuyordur.

  SARIMSAK YAĞININ FAYDALARI NELERDİR

  Sarımsak özellikle Asya Kıtası'nda oldukça meşhur bir bitkidir. Modern bilimin sarımsağı yakından araştırması ile sarımsağın mucizevi bir bitki olduğu ortaya çıkmıştır.

  Sarımsak yağı ve kalp hastalıkları;

  Sarımsak yağı kanda bulunan yağ moleküllerinin yoğunluğunu azaltarak kötü kolesterolü düzenleyici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca kan yağlarını eriten ve parçalayan bir etkiye de sahiptir.

  Sarımsak Yağı

  Sarımsak yağı ve kanser hastalıkları;
  yapılan araştırmalara göre sarımsağın içeriğinde bulunan bir maddenin kanser hastalıklarının gelişimini durduğu düşünülmektedir. Sarımsak yağı özellikle prostat kanseri, meme kanseri, mide kanseri ve pankreas kanseri gibi hayati tehlike taşıyan kanser türlerinde faydalı olmaktadır.

  Sarımsak yağı ve tansiyon;

  Sarımsak yağının önemli bir faydası da tansiyonu düşürmesidir. Tansiyon yüksekliği yaşayan kişilerin birkaç diş sarımsak tüketmesi ile kanı incelecek ve damarların tıkanmasını önleyecek bir etki yaratmaktadır. Sarımsak ve sarımsak yağı ayrıca damar tıkanıklığı tedavilerinde de oldukça etkili olmaktadır.

  Sarımsak yağının diğer faydaları;

  Balgam söktürücü bir özelliğe sahiptir

  Kalbi güçlendirir

  Saç bakımında etkili bir bitkidir. Saç dökülmesi ve kırılmasına iyi gelir

  Kanser hastalıklarından koruyucu bir etkiye sahiptir

  Yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilerde tansiyonu dengeleyici bir özelliği vardır

  Böbrek taşlarının düşmesinde etkilidir

  Astım ve öksürük gibi solunum hastalıklarında etkili tedavi sağlar.

  Sarımsak yağının zararları ve yan etkileri

  Aspirin ve warfarin tarzı ilaç kullanan kişilerin sarımsak yağını doktor kontrolünde kullanması gerekebilir. Çünkü sarımsak yağının kanı inceltme gibi bir etkisi vardır.

  ]]>
  Isırgan Otunun Yan Etkileri https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otunun-yan-etkileri.html Sat, 08 Dec 2018 12:14:37 +0000 Isırgan otu vücudu güçlendirmek, temizlemek ve korumak gibi etkili özelliklere sahip olsa da diğer tüm şifalı bitkilerde olduğu gibi bilinçli olarak tüketilmelidir. Bazı otlar vücuttaki olumsuzlukları t

  Isırgan otu vücudu güçlendirmek, temizlemek ve korumak gibi etkili özelliklere sahip olsa da diğer tüm şifalı bitkilerde olduğu gibi bilinçli olarak tüketilmelidir. Bazı otlar vücuttaki olumsuzlukları tetikleyebilir bu nedenle bir doktor gözetiminde kullanılması tavsiye edilir.

  Doktorunuzun tavsiye ettiği oranlarda kullanmak genellikle güvenlidir ve herhangi bir yan etkiye neden olmaz. Ancak mide ağrısı, terleme, ishal, ciltte döküntü (özellikle krem ya da yağ şeklinde cilde direk uygulandığında), alerji gibi yan etkiler sayısı az olmakla birlikte bazı hastalarda gözlemlenmiştir. Isırgan otu yaprakları açık bir yara üstünde kesinlikle kullanılmamalıdır. Adet döngüsünü değiştirebileceğinden hamile kalmak isteyen kadınların kullanması tavsiye edilmez. Emzirme ve hamilelik dönemindeki etkileri bilinmediği için kullanılmamalıdır.

  Isırgan Otunun Yan Etkileri

  Kan şekeri seviyesinde sorun bulunanların ısırgan otunu doktora danışmadan kullanmaması gerekir. Çünkü bitki kan şekerini düşürebilir ya da yükseltebilir. İdrar söktürücü olan ısırgan otu çayı böbrek ve mesane sorunu olanlarda doktora danışılmadan tüketilmemelidir.

  Isırgan otu çayı kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime geçebilir ve kanın pıhtılaşmasını etkileyebilir. Aspirin dahil olmak üzere kan inceltici özelliği bulunan ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir.

  Yüksek tansiyon ilaçlarının etkisini arttırabileceğinden bu ilaçlarla birlikte tüketilmesi sakıncalıdır. Ayrıca fazla suyu atmak için ilaç kullanıyorsanız ısırgan otu çayı içmeniz dehidratasyon riskini arttırabilir.

  Lityum kullanıyorsanız ısırgan otu çayı ilacın vücuttaki etkisini azaltabilir.
  ]]>
  Isırgan Otu Tarihi https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-tarihi.html Sat, 08 Dec 2018 19:29:25 +0000 Bitkinin ilk olarak hangi tarihlerde tedavi amaçlı kullanılmaya başlandığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte Orta Çağlarda Avrupa kıtasında farklı kullanım formlarının saç dökülmesinden, romatiz Bitkinin ilk olarak hangi tarihlerde tedavi amaçlı kullanılmaya başlandığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte Orta Çağlarda Avrupa kıtasında farklı kullanım formlarının saç dökülmesinden, romatizma tedavisine kadar çeşitli sorunlar için kullanıldığı biliniyor.

  Isırgan otu tarihte aynı günümüzde olduğu gibi başta çay olmak üzere, yağ, krem ya da taze yapraklarla ağrıları dindirmek için kompres olarak kullanılmış.
  Isırgan Otu Tarihi]]>
  Isırgan Otunun Faydaları https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otunun-faydalari.html Sun, 09 Dec 2018 02:26:23 +0000 Isırgan otu, çıplak el ile dokunulduğu zaman kaşındırıcı özelliğini ortaya çıkaran bir bitkidir. Faydaları saymakla bitmeyen bu bitkinin bir de kötü huyu vardır ki çiğ yaprağına temas edildiğinde cildi tahri Isırgan otu, çıplak el ile dokunulduğu zaman kaşındırıcı özelliğini ortaya çıkaran bir bitkidir. Faydaları saymakla bitmeyen bu bitkinin bir de kötü huyu vardır ki çiğ yaprağına temas edildiğinde cildi tahribata uğratmasıdır. Ancak bu kötü huyunun yanında pek çok da iyi huyu vardır. Özellikle farklı hastalıkların tedavisinde yardımcı ürün olarak tercih edilen ısırgan otu kişilerin iyileşme sürecini ciddi yönde etkilemektedir. Asırlardır faydaları araştırmakla bitmeyen ısırgan otu sadece ülkemizde değil dünya çapında aranan bir ot türü olmuştur.

  Isırgan Otunun Faydaları;

  • İdrar sorunu olan kişilerin derdine devadır
  • Anemi tedavisinde kullanılan ilaçların yanına ek ürün olarak kullanılabilir
  • Şifalı otların başını çeken ısırgan otu kanser hastalığını önler ve kişilere sağlıklı yaşamın kapılarını aralar
  • Vücutta oluşan şişkinliği giderir ve gaz problemine iyi gelir
  • Kolesterol ve tansiyon problemi olan kişilerin her gün çayını tüketmesi halinde sorunu ortadan kaldırır
  • İçerisinde yüksek miktarda demir vitamini bulunduğu için demir eksikliği yaşayan kişilerin sorunlarını giderir
  • Sindirim sisteminde olumlu etkiler yaratır ve diğer pek çok organı temizler
  • Artrit semptomlarını hafifletir ve enfeksiyonlara karşı direnç kazandırır
  • Regl döneminde görülen gerginliği ve kasıklar da oluşan ağrıyı giderir
  • Özellikle lohusalık döneminde çayı ve yemeği sık, sık tüketilmelidir. Ciddi derece de süt yapan bu ot aynı zamanda sütün kalitesini de artırmaktadır
  • Cinsel iktidarsızlık çeken kişilerin sorunlarını giderir
  • Böbrekleri temizler ve karaciğerin yenilenmesinde fayda sağlar
  • Öksürük problemini olan kişilerin düzenli olarak ısırgan otu kullanması halinde sorunu giderir
  • Soğuk algınlığına karşı oldukça etkilidir ve bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir
  • Şeker hastalığı ve romatizmal sıkıntıları olan kişilerin sürekli kullanması halinde bitkinin içerisinde bulunan etkili maddeler şifasını gösterecektir
  • Ergenlik sürecinde çıkan sivilceleri iyileştirir ve ödem söktürür
  • Bitkinlik ve kuvvetsizlik durumlarına karşı iyi gelir
  • Kandaki şeker düzeyini dengeleyen bu bitki aynı zamanda da kanı temizler
  • Kabızlık sorunu çeken kişilerin çayını hazırlayıp aç karnına içmeleri halinde sorunu ortadan kaldıracaktır
  • Egzama, bahar nezlesi ve alerjik durumlara karşı hem önleyicidir hem de iyileşme sürecini hızlandırır
  Isırgan Otunun Faydaları

  Isırgan otu faydaları say, say bitmeyen bir ot türüdür. Vücudu sağlamlaştırdığı için her türlü sıkıntı da kullanılabilir. Ancak ciddi derece de etken olan bu bitki daha önce hiç kullanılmamış ise ilk etapta bitkinin sizde alerjik yapmaması için önce azar, azar miktarlar da kullanmanız gerekir. İlk kullanımın ardından her hangi bir problem yaşamanıza sebebiyet vermemiş ise devamlı olacak şekilde istenilen miktarda kullanabilirsiniz. Bu bitkinin hem yemeğinden, hem çayından hem de şampuanından faydalana bilirisiniz. Isırgan otu çayını sindirim sorunu olan kişiler, yemeğini böbrek ve mesane sorunu yaşan kişiler ve şampuanını da egzama ve saç sorunu yaşayan kişiler rahatlıkla kullanabilir.

  ]]>
  Isırgan Otu Çayı https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu-cayi.html Sun, 09 Dec 2018 16:20:54 +0000 Isırgan otu çayı hazırlamak için onlarca farklı tarif bulabilirsiniz ancak bunlar arasında en kolayı bir bardak çay için 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu kaynamış suya atarak 10 dakika demlenmesini bek Isırgan otu çayı hazırlamak için onlarca farklı tarif bulabilirsiniz ancak bunlar arasında en kolayı bir bardak çay için 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu kaynamış suya atarak 10 dakika demlenmesini beklemektir.

  Demlenmesi bitkinin içinde bulunan ve sağlığa faydalı bileşenler suya geçmesini ve cildi tahriş eden kimyasalların etkinliğini kaybetmesini sağlar. O yüzden en az 10 dakika demleyin. Eğer çayı iyice demlenmeden içerseniz mideniz biraz ağrıyabilir ve içerken boğazınızda kaşıntı hissedebilirsiniz.
  Isırgan Otu Çayı]]>
  Isırgan Otu https://www.isirganotu.gen.tr/isirgan-otu.html Mon, 10 Dec 2018 05:09:02 +0000 Isırgan otu yaprakları üzerinde bulunan ince tüyler cildi tahriş eden kimyasal maddeler içerir ve bu kimyasallar yaprak cilt ile temas ettiğinde salgılanır. Bu nedenle taze ısırgan otu yapraklarına ya da sapına do Isırgan otu yaprakları üzerinde bulunan ince tüyler cildi tahriş eden kimyasal maddeler içerir ve bu kimyasallar yaprak cilt ile temas ettiğinde salgılanır. Bu nedenle taze ısırgan otu yapraklarına ya da sapına dokunmak oldukça acı vericidir. Ancak bitki yüzyıllardır sağlığa faydaları nedeniyle pek çok kültürde kullanılmaktadır. Avrupa’da geleneksel olarak vücuttan fazla suyun atılması amacıyla idrar söktürücü ve organları temizlemek için detoks amacıyla kullanılır.

  Bilimsel adı Urtica dioica olan bitki günümüzde batı tıbbında pek çok ilaç içerisinde ticari olarak kullanılmaktadır. Avrupa, Kuzey Amerika, Asya’nın soğuk bölgeleri ve Kanada’nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişen bitki 1 metre uzunluğa erişebilir. Koyu yeşil yaprakları tırtıklıdır. Yıl boyu yetişebilir ve Haziran ayından Eylül ayına kadar çiçek açar.

  * İdrar söktürücüdür
  * Yüksek miktarda demir içerir
  * Anemi tedavisinde yardımcı olarak kullanılır
  * Sindirim sistemini ve diğer organları temizler
  * Artrit semptomlarını hafifletir
  * İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır
  * Karaciğeri temizler
  * Böbrekleri temizler
  * Öksürüğe iyi gelir
  * Bağışıklık sistemini güçlendirir
  * Soğuk algınlığına iyi gelir
  * Saman nezlesinin tedavisinde kullanılır
  * Sindirimi düzenler]]>